Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Znalazłam nowy przepis i od razu upiekłam.

Ciasto z buraczków i marchewki:
1 szklanka surowej marchewki utartej na tarce o drobnych oczkach
1 szklanka surowych buraków utartych na tarce o drobnych oczkach
3/4 szklanki oleju
1/5 szklanki ziaren słonecznika lub orzechów laskowych
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
3 jajka
3 łyżki letniej wody
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżeczka ziarenek z wanilii (ja dałam cukier wanilinowy)
1 łyżeczka mielonego cynamonu
sól
Nagrzać piekarnik do 180 stopni.W misce utrzeć: cukier,żółtka,olej,wanilię i wodę.
Dodać przesiana mąkę z proszkiem i cynamonem.Wymieszać.Dodać resztę składników i wymieszać łyżką aż masa będzie gładka.Dodać ubitą na sztywno pianę z jajek i ostrożnie wymieszać.Ciasto powinno być rzadkie.Wlać do formy i piec ok.50 minut.
Smakuje jak znane wszystkim marchewkowe,ale ma takie zabawne czerwone niteczki z buraków.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Kaja pisze: 1 szklanka surowej marchewki utartej na tarce o drobnych oczkach
1 szklanka surowych buraków utartych na tarce o drobnych oczkach
Rozumiem, że chodzi o oczka takie jak ćwikłowe tylko małe, nie te do ucierania jabłek?.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Tak.Nie te co tną na miazgę.Ja tarłam na przystawce do elektrycznej maszynki do mielenia.
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Słodkości:) Dopiero okryłam ten wątek, biorę się za lekturę... ;:8 Znowu zrobię się przeraźliwie głodna a tu jeszcze 5 godzin w pracy....
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Na Świętego Marcina
każdy rogale wcina
.
...

Obrazek Obrazek

Dziś przepis na łatwe krucho - drożdżowe rogaliki z nadzieniem.
Nadzienie dowolne - ja robiłam z marmolada różaną. Trzeba tylko pamiętać,że jako nadzienie nie nadają się dżemy niskosłodzone , ponieważ się rozpływają i rogale są puste.

Szykujemy składniki - wszystkie o temp.pokojowej, bo drożdże nie lubią zimna.:

* 1 kg mąki
* 1 3/4 kostki margaryny
* 1 kostka drożdży ( 10 dkg)
* 4 jaja + 1 białko ( na wierzch rogali)
* 4 pełne łyżki cukru + ok. 5 łyżek do otaczania rogali ( jeśli robimy z nadzieniem makowym, do cukru można dodać troszkę maku)
* 5 łyżek gęstej śmietany
* 1 proszek do pieczenia
* 0,5 szkl. mleka (ciepłego)
* dowolne nadzienie : wysokosłodzony dżem, marmolada, masa makowa itp
Obrazek

1- robimy zaczyn : drożdże kruszymy do miseczki, dodajemy cukier i 2 łyżki mąki. Zalewamy mlekiem i rozcieramy do jednolitej konsystencji. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Zaczyn ma podwoić swoją objętość.

Obrazek * Obrazek

2- w tym momencie szykujemy blachy wykładając papierem do pieczenia ( ja zawsze używam trzech blaszek) i włączamy piekarnik na 180 st C , najlepiej z termoobiegiem.

3 - mąkę wysypujemy na stolnicę, dodajemy proszek do pieczenia i margarynę (1 3/4 kostki ).Szybko , przecierając między palcami łączymy te składniki

Obrazek * Obrazek

4 - dodajemy teraz jaja wybite ze skorupek , zaczyn i śmietanę.Wyrabiamy dokładnie , aby ciasto się nie kleiło podsypujemy odrobiną mąki

Obrazek * Obrazek

5 - wyrobione ciasto formujemy w gruby wałek i dzielimy na 6-8 części.
6 - przygotowujemy 2 małe talerzyki - na jeden wbijamy białko, które bełtamy widelcem, na drugi wysypujemy kilka łyżek cukru , czy też cukrowych "koralików" do ozdabiania ciast ( rogaliki są wtedy kolorowe)

Obrazek * Obrazek

7 - każdą z 6-8 części rozkładamy na stolnicy, podsypując lekko mąką i wałkujemy na cienki , okrągły placek. Przecinamy go na krzyż a potem na "ósemki" . Na każdy z powstałych w ten sposób trójkątów, nakładamy troszkę marmolady i zawijamy - od szerszego końca, ku węższemu. Jeśli chcemy mniejsze rogaliki , tniemy placek na 3 części a potem każdą z trzech jeszcze na trzy. W ten sposób uzyskujemy nie 8 a 9 mniejszych rogalików

Obrazek * Obrazek

Obrazek * Obrazek

Obrazek* Obrazek

8 - każdy rogalik zanurzamy jedna stroną w roztrzepanym białku a następnie cukrze i układamy na wcześniej przygotowana blaszkę. Radzę nie przejmować się zbyt kształtem rogalików - w pieczeniu wszystko się wyrówna :)

Obrazek * Obrazek

9- pieczemy ok. 10 min. w temp. 180 st C .Każdy piekarnik piecze inaczej , jest więc to czas orientacyjny. Rogaliki mają być jasnobrązowe - upieczone, ale nie spalone

Obrazek * Obrazek

Smacznego !

Kto na Marcina rogali nie jada,
ten mało pije a i tak głupio gada
!
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Polu,
dzięki za przepis! też dopiero teraz weszłam do tego wątku, twoim tropem ;:138
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

W programie Kuchnia.tv zobaczyłam kilka dni temu przepis na bardzo proste ciasto francuskie.Dzisiaj zrobiłam i bardzo nam smakowało.
120 g serka śmietankowego
120 g mąki
120 g masła
Mąkę wsypać do miski lub na stolnicę.Zrobić dołek i włożyć miękkie masło i serek.Wcześniej z serka odcedzić wodę.
Palcami wszystko wymieszać i zagnieść ciasto.Wstawić na 0,5 godziny do lodówki.Dosyć cienko rozwałkować i piec na słodko lub słono.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Mniam, mniam, ale smaczny przepisik i fotorelacja ;:138 ;:137
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Ponieważ zbliżają się Święta - czas pierniczków i pierników - podaję przepis na szalenie łatwy i zawsze udający się

........................................................... ;:227 ;:227 ;:227 ;:227 ;:227 piernik japoński ;:227 ;:227 ;:227 ;:227 ;:227 . .....................................................
.......................................................Obrazek .........................................................................

Jest nieco inny, niż klasyczne pierniki , ale pyszny, wilgotny i bardzo lubiany u nas w rodzinie.

Przepis podaję wcześniej, aby chętni mogli przed Świętami wypróbować i ocenić, czy mamy takie same gusta.

Najpierw szykujemy składniki na ciasto :

* 2 szklanki mąki
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 1 łyżeczka sody
* 1 łyżka cynamonu
* 1 łyżka przyprawy do piernika
* 3 łyżki maku
* 1 łyżka kakao

* 4 jaja
* 1 szklanka cukru
* 1 i 1/3 szklanki oleju
* 4 łyżki roztopionego i przestudzonego miodu / niekoniecznie /

plus niezbędne
dodatki decydujące o smaku :


* 4 kwaśne jabłka np.renety , pokrojone w kostkę /obowiązkowo /
* 0,5 op. fig pokrojonych , ale nie za bardzo drobno
* 6 sztuk śliwek suszonych, raczej nie wędzonych
* po garstce , rozdrobnione :orzechy włoskie,laskowe, rodzynki, kandyzowane skórki, wiśnie, migdały - co kto lubi. My lubimy wszystko, więc ja dodaję wszystkiego po troszku...Jeśli nie lubicie np fig, czy śliwek suszonych, to oczywiście nie trzeba dodawać


Przystępujemy do pracy :

1 - bakalie, śliwki suszone, figi rozdrabniamy na kawałeczki nie większe niż 0,5 cm ( możemy to robić wcześniej, oglądąjąc ulubiony serial :lol: )

Obrazek * Obrazek

2 - jabłka kroimy w kostkę, ale nie za drobno, tak..1 x 1 cm

3 - siedem pierwszych składników /od mąki do kakao/ mieszamy na sucho w misce

Obrazek

4 - w tym momencie WŁĄCZAMY PIEKARNIK NA 180 ST C ( najlepiej z termoobiegiem) i wykładamy papierem blachę. Można też np. jeśli blaszka nie jest prostokątna , posmarować margaryną i wysypać bułką tartą

5 - w dużej misce ubijamy jaja i dodajemy cukier

Obrazek

6 - kiedy cukier się rozpuści , nadal ubijając dodajemy na przemian mąkę z dodatkami i olej oraz miód.

Obrazek

7 - po dokładnym zmiksowaniu składników dodajemy jabłka i bakalie / najlepiej wymieszać łyżką, ponieważ masa jest bardzo gęsta/

Obrazek * Obrazek

8 - ciasto wylewamy na wcześniej przygotowaną blachę Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 45 minut w temperaturze 180oC. W piekarniku z termoobiegiem czas pieczenia może być krótszy o ok.5 min., możecie tez trochę zmniejszyć temperaturę do 160-170 st C .Ciasto po upieczeniu ma być błyszczące i odstawać od blachy.

* * * * Obrazek * * * Obrazek * * *

9 - po upieczeniu, ciasto wyciągamy z piekarnika, aby stygło w temperaturze pokojowej

Na zdjęciu widać,że córka podzieliła ciasto na 2 nieduże blachy, ponieważ smakołyków robimy sporo na Święta a miło jest wręczyć przyjaciołom blaszkę , własnoręcznie upieczonego ciasta ;:167

Obrazek

10 - pierniczek polewamy polewą lub smarujemy lukrem i dekorujemy wg własnego gustu...

Obrazek Obrazek

Ciasto można oblać polewą z dodatkiem olejku arakowego , lub aromatycznym lukrem rumowym.

polewa aromatyczna

- 1 kostka margaryny
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki wody
- 3 łyżki kakao
- 1/2 aromatu najlepiej rumowy lub arakowy
... wszystkie składniki zagotować 3 min.a kiedy cukier się rozpuści i polewa będzie lśniąca zestawiamy z ognia; ciasto polewamy nieco przestygłą polewą...



biały lukier aromatyczny


- 1 białko
- 200 g cukru pudru
- kilka kropelek aromatu najlepiej rumowego, lub arakowego
...białko ubijamy mikserem, kiedy jest dość sztywne dosypujemy partiami cukier a na końcu aromat; lukier wymaga przeschnięcia w suchym miejscu...

Smacznego :tan

Zdjęcia mają " znak wodny" , ponieważ pochodzą z pewnego forum, gdzie moja córka zamieściła ten przepis. Zapewniam, iż są w 100 % jej autorstwa.
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Przepis bardzo interesujacy, już go zapisałam sobie. Może spróbuje go upiec? Pa. ;:196 :wit ;:19
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Polecam Stasieńko, bo nie jest strasznie drogi ( można zaoszczędzić kasę na roślinki :lol: ), szybko się robi i zawsze wychodzi. :tan
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Piekę bardzo podobny piernik ;:138

Szybki soczysty i smaczny.

Ja nawet dziś upiekłam, bo robiłam też chleb żytni, więc za jednym prądem :tan

Dodałam do dzisiejszego wypieku rodzynki, orzechy i pokrojone gruszki ze słoika (mojej produkcjii z dużą dawką goździków).

Jutro wkleje zdjęcie zdjęcie.

Dobranoc !!!!
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - DESERY, CIASTA i INNE WYPIEKI

Post »

Ale najpierw muszę kupić te róże, cyckowe (silikonowe) :;230
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”