Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

Młode czereśnie zdecydowanie trzeba chronic po posadzeniu . Ja wręcz zrezygnowałam z jesiennego sadzenia , 3x próby z dokładnym opatuleniem nowych drzewek zakończyły się porażką :cry:
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
Marzanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 sie 2008, o 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A u mnie nie było problemów. Trzy czereśnie posadzone na jesieni (2007) i okopczykowane wiórami, nie było żadnego opatulania pni. Na jesieni 2008 dosadziłam 2 nowe, znowu kopczyk i się zobaczy.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6527
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Pewnie, Wrocław i okolice to przecie najcieplejszy rejon Polski :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
jarciu1410
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 mar 2009, o 17:21
Lokalizacja: Mazowsze

Okrywanie/ocieplanie drzewek owocowych

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow:)

Chcialbym poruszyc temat ocieplania drewek owocowych...
Wiem że temat już był poruszany na forum, jednak chcialbym rozwinać temat a szczególnie prosić o porady

Jest wiele sposobów ocieplania drzewek owocowych przed zima; jednym z nich jest okrycie bialą agrowłókniną. Posiada ona szereg korzystnych właściwości, z ktorych najważniejsze to zabezpieczenie przed mrozami, silnymi wiatrami, utratą wilgotności itp.

prawdopodobnie najlepiej jest okrywać drzewka po pierwszych przymrozkach ale przed nadejściem prawdziwej zimy. Ja mam pytanie wlaśnie odnosnie terminu: Czy okrycie drzewek owocowych we wrześniu, gdy panują dodatnie temperatury nie zaszkodzi roślinom?
Muszę przyznać, że tak właśnie zrobiłem i teraz trochę zaczyna mnie to martwić czy przypadkiem nie zrobiłem dużego błędu...
Proszę o porady, wskazówki... Z góry dziękuję, pozdrawiam serdecznie
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

25. Na plusie. Okryłeś drzewka włókniną :roll: Z liśćmi????
jarciu1410
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 mar 2009, o 17:21
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

to zależy gdzie... Moja działka jest na otwartym terenie, gdzie wieją dość silne boczne wiatry, drzewka sa wystawione bezpośrednio na działanie wiatru...z tego co się orientowałem w trzeciej dekadzie miesiąca mają już wystąpić przygruntowe przymrozki....Okres wegetacji praktycznie zakończony, liście opadają

czyli może zaszkodzić?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13452
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Według mnie to dużo-dużo za wcześnie.
W słońcu temperatury dochodzą do 30 stopni - to prawie lato.

Okrywa się i kopczykuje wrażliwe na mrozy rośliny przed mrozami a nie przed spadkiem temperatur.
Powinny się hartować.

Zresztą powiem ci że swoje młode drzewka które jesienią zeszłego roku zakopczykowałam tylko
a wiosną przypomiałam sobie że zapomniałam o brzoskwini.
Jakie było moje zdziwienie kiedy taki maluszek zakwitł i dał mi 4 brzoskwinki:D

Ważne jest też białkowanie pni bo wiosna potrafi być ciepła i słoneczna - drzewa ruszają z wegetacją wcześnie a późniejsze przymrozki mogą im bardzo zaszkodzić.
jarciu1410
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 mar 2009, o 17:21
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Tak się obawiałem że za wcześnie, ale niestety mam działkę odległa od siebie o ponad 200km i rzadko bywam teraz....
przed założeniem agrowłókniny opryskałem środkiem grzybobójczym a miejsca, gdzie występowały objawy raka bakteryjnego posmarowałem funabenem...
teraz myśle oby to nie zaszkodziło..... :cry:
To ciekawe, widocznie różnie z tym bywa... W zeszłym roku posadziłem wiele odmian drzewek owocowych, zabezpieczyłem późną jesienią usypując tylko kopczyki no i... większość wiśni i czereśni zmarzła pomimo iż jako tako mroźnej zimy nie było
cx

Post »

Witam.
Drzewka powinieneś bezwzględnie "odkryć".Okrywanie młodych drzewek i kopczykowanie wykonać na pewno po opadnięciu liści i najlepiej po pierwszych przomrozkach czy niewielkich mrozach.
Zeszła zima ,mimo wystąpienia mrozu tylko przez dwa dni i było to na Mazowszu niewiele poniżej 20 stopni,wyrządziła bardzo wiele szkód także wśród sadzonych jesienią wrażliwych pestkowych.Związane to było z przebiegiem pogody późnym latem i jesienią.
Wspomniane tu bielenie ,najlepiej wykonać w końcu stycznia-lutym gdy mróz "odpuści".
Hej.
jarciu1410
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 28 mar 2009, o 17:21
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Dziękuję za wskazówki

No to sobie narobiłem sporo pracy, bo drzewek jest dość dużo a do każdego agrowłókninę przywiązywałem..:/Jeśli już jestem przy tym temacie, to gdy będe z powrotem zakładam agrowłókninę to ile razy mogę ją owinąć wokół drzewka, chodzi mi głównie o przepuszczalnośc powietrza...
pozdrawiam i dziękuję
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

okrywanko

Post »

witam ponownie...dobrzy ludzie!!!!
Mam pytanie czy już okrywać roczniaki i dwurocznaki drzewek owocowych???
nie zgubiły jeszcze liści a tu na dworze z rana bialutko od grrrrubego szronu i pozamarzane kałuże....
winorośl ciąć? wszystko ma liście winorośl jeszcze nie myśli drewnieć....co mam robić? nie przemarzną moje roślinki??? aha to samo pytanie odnośnie glicynii zeby nie zakładac nowego wątku....dziękuję i pozdrawiam...
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: okrywanko

Post »

Nie okrywać
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Zima a młode drzewka owocowe

Post »

...rozumiem...a...co teraz jeśli...wszystkie winorosle...KAŻDA...zgubiły liście w jedną noc...zdechły?? mam ich bardzo dużo...miała być winnica... kulały cały sezon bo przemarzły wiosną teraz jak podrosły...to takie coś...mam z 300 sztuk na wino białe i czerwone plus dużo deserowych...teraz mam zawilgotniałe patyki bezlistne...co to???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”