Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6959
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Doze pisze:Pisałem zaraza ziemniaczana w wyszukiwarce i nic nie znalazłem konkretnego ;p W każdym razie w przyszłym roku czymś muszę pryskać bo mleko nie zdało egzaminu...
U mnie mleko zdaje egzamin. Opryski co 7 dni. Nie można się opóźnić nawet o 1 dzień z opryskiem. Pomidory mam w tunelu. Aktualne zdjęcia liści - patrz post 26 Sie 2009 07:55 Tu są opisane zasady http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=254&start=0
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Post »

No dobra ale opryskujesz mlekiem tzw prosto od krowy tak ?? Ciężko jest dostać takie czyste, niepasteryzowane.
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Następny nowy szkodnik pomidora :roll: Skośnik pomidorowy. Oby jak najdłużej nie dotarł do nas.



http://www.cbr.edu.pl/rme/dane/8_6.html


http://www.ior.poznan.pl/index.php?strona=436
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
blansz1
100p
100p
Posty: 116
Od: 21 lip 2006, o 16:12
Lokalizacja: Bodbeskidzie

Post »

Napiszcie proszę co zaatakowało moje pomidory ,jak z tym walczyć?
w namiocie mam na krzakach jeszcze sporo pomidorów więc szkoda mi tego. Nie wygląda to na zarazę. Obrazek Obrazek
PIOTREK (blansz1)
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Zrób zdjęcie spodu liści...
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Blansz to nie jest choroba , mnie to wygląda na niedobór potasu , zasychanie nieregularne brzegów liści spowodowane jest również fitotoksycznością stosowanych środków , ale poczekaj na opinie innych.
Czy nie zauważyłeś jakiś szkodników? skąd te dziurki w liściu?

pozdrawiam
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
blansz1
100p
100p
Posty: 116
Od: 21 lip 2006, o 16:12
Lokalizacja: Bodbeskidzie

Post »

Od spodu wygląda podobnie zero nalou czy jakiejś pleśni, dodatkowo widoczne to jest na jednej odmianie, na innych bardzo sporadycznie. Ponadto w ostatnie dnii u nas było bardzo deszczowo i wilgotnie i wczoraj namiot był przymknięty częściowo
PIOTREK (blansz1)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Mam pytania - czy pomidory były czymś nawożone ostatnio ? Czy chwilowo przypiekło słońce po dniach pochmurnych ?
Na pewno nie masz choroby grzybowej czy bakteryjnej . To co widać wygląda na przypalenie , ale żeby ustalić przyczynę , musisz podać więcej szczegółow . Uszkodzone liście bedą szybko pleśnieć , więc je oberwij ( same blaszki ) .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Mój jeden krzak pomidora zaatakowała zaraza. Łodygi czernieją. Jednak nie mam ,żadnego preparatu interwencyjnego. Czy mogę zasmarować te plamy resztką mojego Funabenu 03 PA.
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 248
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Funaben zawiera jako substancję czynną związek z grupy benzimidazoli podobnie jak Topsin. To środek o działaniu układowym, lecz nie wykazano skutecznego jego działania na zarazę ziemniaczaną. Skuteczność jego będzie wątpliwa, choć któryś z forumowiczów pisał o użyciu Topsinu na zarazę. Nie pochwalił się jednak (a może przeoczyłem) z jakim skutkiem.
Czy masz jeszcze dużo owocu na krzakach ? Jeżeli to końcówka to możesz zerwać i odstawić do dojrzenia w ciemnym kartonie. Jeżeli więcej, to użyj jednak właściwego środka.
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Czy po posmarowaniu obowiązuje jakiś okres karencji?
Awatar użytkownika
Milosz-s
200p
200p
Posty: 248
Od: 29 maja 2007, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań strefa 7a

Post »

Karbendazym (benzimidazol-2-ilokarbaminian metylu, związek z grupy benzimidazoli) - środek aktywny jest m. innymi w preparacie Helben 500 SC. Tam okres karencji dla roślin przeznaczonych do spożycia wynosi 21 dni.
Cieplutkie, słoneczne, już wiosenne, pozdrowionka z Jelonka - MIŁOSZ
R.O.D. Jelonek k. Poznania
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Ja już kiedyś pisałem o funabenie: zasmarowałem takie zaatakowane miejsce, [ale kilka dni wcześniej także opryskałem przeciwko zarazie], no i czernienie nie postępowało. Jednak po pewnym czasie łodyga w tym miejscu zaczeła się robić coraz cieńsza aż w końcu pomidor przestał rosnąć :?
Ale to było na długo przed owocowaniem, więc nie miałem kłopotu z karencją. Chyba bardziej opłacalny będzie oprysk czymś o 3 - 4 dniowej karencji, lub oberwanie owoców i usunięcie krzaka, musisz zadecydować.
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”