Pszenica w kuchni

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Noe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 29 cze 2007, o 16:47

Pszenica w kuchni

Post »

Mam pytanie a temat pszenicy. Słyszałem kiedyś nazwę bardzo dobrego dania z pszenicą ale byłem mały i już niepamiętam i mam prośbe aby osoby które znają różne dania z dodatkiem pszenicy pisały w tym wątku ich nazwy (może któraś mi się skojarzy i będę mógł znależć przepis)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kutia - jada się na Wigilię.
Waleria
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

KOTLETY PSZENNO-OWSIANE
Pszenicę (pół szklanki) zalać wrzątkiem i odstawić na kilka godzin. Płatki zalać wodą, przepuścić przez maszynkę, przyprawić, dodać cebulę, pieczarki. Jeżeli masa wydaje się nam za rzadka nalezy dodać mąkę. Formować kotlety, otoczyć otrębami, upiec.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Noe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 29 cze 2007, o 16:47

Post »

Poszedłem kupić pszenicę na te kotlety i dostałem od handlarza 0,5 kg owsa ale on jest chyba w łupinie i nie wiem czy coś z niego się da zrobić, w jaki sposób go wyłuskać i prosiłbym o jakieś przepisy.
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Noe pisze:Poszedłem kupić pszenicę na te kotlety i dostałem od handlarza 0,5 kg owsa ale on jest chyba w łupinie i nie wiem czy coś z niego się da zrobić, w jaki sposób go wyłuskać i prosiłbym o jakieś przepisy.
Możesz zrobić kiełki :wink:
Na sitku: łyżkę wypłukanego ziarna pszenicy lub owsa wysypujemy na plastikowe sitko do herbaty. Do szklanki wlewamy tyle letniej wody, by była jak najbliżej sitka, ale by ziarno w niej nie pływało. Wodę zmieniamy rano i wieczorem. Po czterech dniach kiełki będą gotowe do jedzenia.

Owies posiada przyjemny smak i jest lekkostrawny. Zawiera najwięcej tłuszczu ze wszystkich zbóż i działa rozgrzewająco. Wymaga krótkiego czasu namaczania i gotowania. W przypadku wystąpienia anemii, 1 szklankę owsa wsypać do 1l wrzątku i gotować póki owies się nie rozgotuje a roztwór nie zgęstnieje. Następnie odcedzić, dodać 2 szklanki mleka, zagotować. Gotować do momentu uzyskania kaszy. Osłodzić 2 łyżeczkami miodu i jeszcze raz zagotować. Kaszę zjeść na dwa razy - rano i wieczorem, na zimno lub na ciepło.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Noe pisze:Poszedłem kupić pszenicę na te kotlety i dostałem od handlarza 0,5 kg owsa
Jesteś niesamowity :lol:

p.s. Podpisuję się pod Diagą - naprawdę jest lekkostrawny :D

Nie wytrzymam normalnie Noe :lol: :D
Noe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 29 cze 2007, o 16:47

Post »

Trochę źle to wyszło, miało znaczyć dodatkowo dokupiłem oprócz pszenicy owies. (a nie cgciałem pszenice a wziąłem owies)
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Bliny pszenne carskie

Składniki :

* 6 szkl. mąki pszennej
* 5 dkg drożdży
* 0.6 l mleka
* 5 jajek
* 15 dkg masła
* 25 ml śmietanki
* sól
* cukier do smaku

Sposób przygotowania:

Zrobić zaczyn z ciepłego mleka, drożdży i 3 szkl. mąki. Gdy ciasto podrośnie, dodać do niego żółtka utarte z masłem, cukrem i solą, wymieszać. Dodać resztę przesianej mąki, dokładnie wymieszać i odstawić ciasto na 45 - 60 min. w ciepłe miejsce. Gdy ciasto już urośnie, dodać do niego ubitą śmietankę, wymieszaną delikatnie z pianą z białek, wymieszać ciasto ostrożnie od góry do dołu, odczekać jeszcze 10 - 15 min. i smażyć bliny z obu stron na złoty kolor na gorącej natłuszczonej patelni.

Poziom trudności: łatwy


to z bardzo ciekawej stronki:
http://www.quchnia.24polska.pl/kuchnia_ ... e_628.html
rosyjska - Bliny pszenne carskie
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Pszenica dojrzewa, może jakieś sałatki jak z kuskusem?

Papryka czerwona i zielona pokrojona w kosteczkę,
cebulka posiekana,
natka pietruszki, kolendry i inne zioła świeże - pokrojone,
ew. oliwki i sok z cytryny,
oliwa,
pszenica ugotowana do miękkości i ostudzona / letnia.

Zmieszać, odstawić do przegryzienia się i jeść na ciepło jako dodatek do mięska na obiad albo na zimno z dodatkiem sera czy wędliny na kolację.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pszenica na kutię

Post »

Zbliża się wigilia więc postanowiłem w tym roku zrobić kutię. Jako, że mieszkam na wsi udało mi się znaleść pszenicę u sąsiada. Tylko jak taką pszenicę przygotować, aby się nadawała do zjedzenia.
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Pszenica na kutię

Post »

zalać na noc gorącą wodą, rano gotować do skutku, tylko uważać żeby nie przypalić :wink:
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pszenica na kutię

Post »

Wielkie dzięki. To nie trzeba ją jakoś łuskać czy coś. W niektórych przepisach pisze: łuskana pszenica.
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Pszenica na kutię

Post »

nigdy nie łuskałam takiej 'od chłopa' i w warunkach domowych to proste by nie było: trochę twardsza jest niż sprzedawana w sklepach, ale za to bardziej autentyczna;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”