Zdrowe odżywianie na codzień - porady

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7590
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zdrowe odżywianie na codzień - porady

Post »

Witam
To ciekawy temat, poza tym użyteczny w praktyce dnia codziennego.. :D :arrow:
A może jesteśmy takimi takie szczęściarzami iż "mamy na naszej sali" technika żywienia :?:


Byłbym wdzięczny za aktywny udział i podzielenie się wzajemne w tym wątku swoją wiedzą nas wszystkich.



Kto coś wie ciekawego merytorycznie na ten temat - proszę niech nam napisze. :idea:
Zapraszam.

Wątek na poważnie, bardzo życzyłbym sobie aby był merytoryczny.
Miłego dnia!
Admin.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Dla mnie zdrowo to:
rano kawusia i jedna kanapka :D
odpoczynek przy komputerze
zjadanie dużej ilości cytrusów teraz w okresie zimowym
kawusia
obiad:
gotowanie w naczyniu ze stali szlachetnej bez tłuszczu
następna kawusia i obowiązkowo coś słodkiego każdego dnia
kolacyjka
podjadanie co się da
no i cały czas ślęczenie przy kompie :D :D
To nie jest parodia tak wygląda naprawdę moje menu
w okresie zimowym :D :D :D
W okresie letnim komputer zastępuje praca na działce :D :D :D
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Przed śniedaniem - kwas foliowy + filiżanka czerwonej herbaty
Śniadanie - pół butelki wody mineralnej koniecznie gazowanej, kromka chleba żytniego np. z twarogiem i ogórkiem kiszonym.
20min po śniadaniu - kawa(koniecznie fusiasta, bo rozpuszczalna to druga elektrownia w Czarnobylu) na poprawienie trawienia.
II Śniadanko - lecytyna z Biomarine 570(wszystko, co z wieloryba najlepsze)
Obiadek - cokolwiek byle nie łączyć węglowodanów z białkiem(to największy posiłek i lepiej ułatwić trawienie żołądkowi) + pół butelki gazowanej wody mineralnej
Podwieczorek - gorzka czekolada(do 5 kostek) lub dosyć czarne kakao i orzechy
Kolacja - filiżanka czerwonej herbaty, tran w kapsułkach(1szt) + owoce

Pomiędzy posiłkami wszystko, co związane z czarnym bzem(nie przetworzonym) lub z dziką różą i limonkami. :wink:
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7590
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Aniu , niby dobrze ale moim zdaniem nie za dobrze :wink:
Zapytajmy może dietetyka np. co myśli o takiej ilości węglowodanach po południu i wieczorem..........
A kwas foliowy po co Ci codziennie na pusty żołądek ?
Miłego dnia!
Admin.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Administrator pisze:Aniu , niby dobrze ale moim zdaniem nie za dobrze :wink:
Każdy miał inne doświadczenia w swoim życiu i innych nauk zaczerpnął. :wink:
Po co mam pytać dietetyka skoro....... :wink:
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Każdy z nas jest inny i ma inne zapotrzebowania. Niestety nie da się jednoznacznie powiedzieć, ze ten i tylko ten sposób odżywiania jest najlepszy czy najzdrowszy ;-)
Zawsze byłam i jestem za łączeniem kilku stylów odżywiania w zależności od naszych potrzeb i upodobań kulinarnych. W kuchni zawsze biorę pod uwagę grupę krwi i porę roku.
Zawsze staram się by posiłek był zbalansowany energetycznie i tu wspaniale sprawdzają się zasady stosowane w medycynie chińskiej czyli podział na pięć elementów. Czasami wzmocnię (w zależności od potrzeb) produktami makrobiotycznymi.
Często spotykałam się z opiniami, ze gotowanie według 5 przemian czy kuchnia makrobiotyczna jest dużo droższa lub bardziej pracochłonna – NIE JEST TO PRAWDA!
O tej porze roku kategorycznie wycofuję z jadłospisu owoce cytrusowe, gdyż maja silne właściwości wychładzające organizm. Staram się jeść mniej surowizny, a jeśli już mam ochotę, to bogato doprawiam surówki ciepłymi przyprawami typu cynamon, kardamon czy imbir.
W miarę możliwości wszystkie posiłki ciepłe!
Przykładowy jadłospis:
śniadanie: kasza jaglana z dodatkiem owoców (jabłka, rodzynki, orzechy itd.) + przyprawy (bardzo lubię cynamon)
obiad: gęstą zupa z soczewicy
kolacja: kasza gryczana z warzywami.
Do picia: na dobę 3 litry wody mineralnej (na ten temat http://www.watercure.com ), zielona herbata, herbatki ziołowe, kawa zbożowa (raz za czas prawdziwa ;-) ), soki warzywno – owocowe np. marchewka, jabłko i seler (ale z dużym umiarem!)
Do podjadania (jednak lubię coś przegryźć między posiłkami ;-) ) dużo orzechów, suszonych owoców oraz pestki (dynia, słonecznik).
Na mojej czarnej liście są: cukier, słodkie mleko krowie (o szkodliwości mleka na http://integra.xtr.pl/teksty/PijMleko.htm ), jogurty, serki homogenizowane, ser żółty i topiony oraz soczki „kupne” (wyjątek – soki „jednodniowe”).
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7590
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

DorkaWD pisze:...........
O tej porze roku kategorycznie wycofuję z jadłospisu owoce cytrusowe, gdyż maja silne właściwości wychładzające organizm. Staram się jeść mniej surowizny, a jeśli już mam ochotę, to bogato doprawiam surówki ciepłymi przyprawami typu cynamon, kardamon czy imbir.
W miarę możliwości wszystkie posiłki ciepłe!
......
Nie chcę prawić hymnów pochwalnych ale bardzo przypadły mi do gustu Dorki porady (cały post zarówno co na tak jak i czego nie jeść) a w szczególności na zimę cytat wyżej.
Wybierajmy to co najlepsze z medycyny chińskiej i innych ... łącząc w nasz styl odżywiania dopasowany do naszego organizmu, typu budowy, upodobań, grup krwi ,smaków, płci... itd.. :wink: :idea:
Miłego dnia!
Admin.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Adminku! Miło mi ;-)

Zasady medycyny Chińskiej (5 elementów) można łatwo i z sukcesem stosować w odniesieniu do naszych tradycyjnych przepisów kuchni Polskiej.
Jutro (dziś już czas mi nie pozwala) z przyjemnością mogę podpowiedzieć co i jak – oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Daj proszę kilka prostych i szybkich przepisów. Kuchnia to nie moja domena mimo, że lubię dobrze zdjeść. Jak jeszcze nie będzie tam mięsa, ryb to będzie coś dla mnie.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Większość z nas ma osłabioną energię „ziemi”, więc zdecydowałam się wybrać te przepisy, które wzmacniają tą przemianę.
Moim ulubionym warzywem z przemiany ziemi jest dynia. Dynia to skarbnica wielu cennych substancji odżywczych. Znajdujemy tam przede wszystkim dużo karotenu i witamin A, E ,B1, B2, PP oraz w mniejszej ilości C i kwasu foliowego. Składniki mineralne: wapń, potas, krzem, magnez, fosfor, fluor, żelazo, miedź, kobalt, cynk, mangan. Świeże pestki to jeden z najstarszych, naturalnych środków skutecznych w walce z pasożytami przewodu pokarmowego (zarówno w wypadku ludzi jak i zwierząt). Suszone pestki już nie posiadają tych właściwości, jednak w dalszym ciągu należy je podchrupywać ze względu na zawarte w nich składniki mineralne poprawiające sprawność umysłową (kwas glutaminowy), a tłuszcz zawarty w pestkach jest pomocny przy leczeniu schorzeń prostaty.

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie ma w swoim ogrodzie dyni, to już polecam pomyśleć nad miejscem do jej uprawy ;-)

Zupa dyniowa nr.1
2 l wrzątku (o), 1 szklanka kaszy jaglanej (z), kilka goździków do smaku (m), szczypta soli (w), łyżeczka sezamu mielonego (w), sok z połowy cytryny (d), kilkanaście sztuk pokrojonych w połówki czerwonych winogron (o), 2 szklanki pokrojonej w drobną kostkę dyni (z). Gotować do miękkości ale NIE ROZGOTOWAĆ dyni.

Zupa nr.2
2 l wrzątku (o), łyżka majeranku (z), 2 wyciśnięte ząbki czosnku (m), pieprz do smaku (m), szczypta soli (w), łyżeczka sezamu mielonego(w), natka pietruszki (d), szczypta mielonego kminku (o), 1 szklanka kaszy kukurydzianej (z), 2 utartej dyni (z). Gotować do miękkości.

Legenda:
„z”– ziemia, „m”- metal, „w” – woda, „d” – drzewo, „o” – ogień
W kuchni według 5 przemian ważne jest zachowanie kolejności dodawanych składników (tak jak w przepisie).
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Dorka
bardzo podobają mi sie te Twoje przepisy ;:138 Dzięki
;:8
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

O zdrowym odżywianiu napisano całe tomy : ) Mogę więc dopowiedzieć tylko kilka sprawdzonych na sobie tipsów "fusion".
- jeśli czarna kawa, to tylko jedna w ciągu dnia. Ale za to w moim przypadku - mała, mocna i prawdziwie czarna!
- w zimnych porach roku herbata ziołowa i owocowa, w ciepłych - jaśminowa
- sosy i zupy można zagęszczać inaczej, niż mąką, np. przetartym ziemniaczkiem czy marchewką
- witaminy syntetyczne nie są nam (pomijając awitaminozę) potrzebne, skoro mamy witaminy zawarte w warzywach i owocach. Tych nie można przedawkować!
- słodycz też jest potrzebna, ale może w innej postaci? Cukier trzcinowy? Miód? Syrop owocowy? Spróbuj :
- korzystaj z tego, co w naszym rejonie świata dojrzewa i jest dla nas lepiej przyswajalne, jedzenie z innych stron świata, niech będzie tylko dodatkiem
- dieta też jest dla ludzi, ale nie każda dla każdego w każdych warunkach. Chcesz schudnąć, zmień styl życia!
- jeśli masz na coś ochotę, to zjedź to, widocznie twój organizm tego potrzebuje!
- jeść można wszystko, co jadalne, byle z umiarem (jak zwykle w życiu)
- jeśli zaszalejesz i kupisz coś okropnie niezdrowego, nie czytaj "składu" na opakowaniu, zyskasz i przyjemność i spokój
- nie wpadaj w rutynę, zmieniaj menu, jedzenie to przecie wielka przyjemność : )
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Promyczek

Post »

DorkaWD pisze:Legenda:
„z”– ziemia, „m”- metal, „w” – woda, „d” – drzewo, „o” – ogień
W kuchni według 5 przemian ważne jest zachowanie kolejności dodawanych składników (tak jak w przepisie).
A dlaczego majeranek to ziemia, a natka to drzewo ? :shock: Nic z tego nie rozumiem. :? Albo pieprz metal, a sól woda? :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”