Popiół jako nawóz

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popiół jako nawóz

Post »

Ja sypię wczesną wiosną popiół drzewny pod maliny,bez (lilak), Yukę kalifornijska i trochę pod lawendę
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Popiół jako nawóz

Post »

iryska2 pisze:Mógłby ktoś napisać jakie dokładnie rośliny lubią popiół drzewny? No i czy na warzywnik można go sypać? Nie zaszkodzi?
Popiół nadaje się pod WSZYSTKIE rośliny (także warzywne) , za wyjątkiem kwasolubnych ( borówka, rododendrony,wrzosowate...)

Popiół to w ogrodzie skarb !

Popiół pozostający ze spalania zarówno drewna iglastego jak i liściastego, a także resztek roślinnych jest wartościowym nawozem. Można go dodawać bezpośrednio do ziemi (przekopać, rozsypać wokół krzewu). Jest też dobry jako dodatek do kompostu (robiąc kompost najlepiej przesypywać popiołem kolejne jego warstwy).
Zawiera wiele cennych dla roślin składników pokarmowych np. potas, fosfor, wapń, magnez. Nie ma w nim jedynie azotu, który ulatnia się w czasie spalania. Z powodzeniem można go też wykorzystać w ogrodzie podobnie jak nawóz fosforowo - potasowy. W takim wypadku rozsypujemy go wokół wszelkich drzew, krzewów i na rabatach( za wyjątkiem roślin kwasolubnych) i następnie płytko mieszamy z ziemią. Popiół drzewny z ogniska, z grilla czy z kominka ma też właściwości odkwaszające podobnie jak kreda. Jeżeli razem z drewnem nie były spalane żadne śmieci (papier, szmaty, folie, opakowania) to popiół nie zawiera substancji szkodliwych i można go spokojnie stosować także pod uprawy warzywne.
Ja co roku w II/III rozsypuję jesienno- zimowy "urobek" na trawniku po wertykulacji. .

Przygotowanie popiołu nazywam "zabawą w Kopciuszka", przesiewałam bowiem popiół z kominka(zdj. 1) przez grube sito.
Taki przesiany (zdj.2) i śliczniutki jest gotowy , by rozsypać go na trawniku lub pod krzewy , pnącza , czy jakiekolwiek inne rośliny ( oprócz kwasolubnych).

1.Obrazek

2.Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Popiół jako nawóz

Post »

Dziękuję za podpowiedzi :)
Ja mam dużo popiołu ze spalania przycinanych wiosną gałęzi i z pieca co.
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Popiół jako nawóz

Post »

Z pieca co? Jeśli palisz koksem, to zaszkodzisz.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
iryska2
50p
50p
Posty: 71
Od: 4 mar 2015, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Popiół jako nawóz

Post »

Nie. Palę drzewem od jakiegoś czasu.
kalatala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 maja 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Popiół drzewny

Post »

Witajcie!

Od dwóch lat eksperymentuję z popiołem drzewnym jako nawozem mineralnym. Mam go spore ilości. Dziś jednak doczytałam, że jest on wysoce alkaliczny ze względu na dużą zawartość wapnia, więc nie należy go stosować pod rośliny kwasolubne. Prawdę mówiąc to ja go już stosowałam zarówno pod różaneczniki, jak i pod hortensje. Może zbyt mało czasu upłynęło, by dostrzec negatywne skutki, a może zwyczajnie regularne zakwaszanie gleby odwraca ten proces? Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Mój różanecznik, który cudownie rośnie, ale praktycznie do tej pory nie kwitł, po desperackiej kuracji sztucznymi nawozami do różaneczników, popiołem drzewnym oraz zakwaszaniu w końcu w tym roku zakwitł, choć słabo, a potem wytworzył jeszcze większą ilość pąków. Inna sprawa, że kwitł przez jakiś tydzień... Masakrycznie krótko.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”