TABELA mieszania środków owadobójczych z grzybobójczymi

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Myślałem, że to po prostu totalna olewka- przecież Hasło Ogrodnicze nr1 ,styczeń 2003 skąd pochodzą owe trzy tabele miało nakład 15000 egzemplarzy, a co roku jest nowe... i wszyscy je mają; tak więc postanowiłem się zmobilizować i zeskanować strony 43 - 45. Oto pozostałe
Obrazek Obrazek
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Tak na przyszłość - z Calypso na pewno można mieszać Score 250EC.
Nie zaleca się mieszać proszków/granulatów z płynami - czyli mix Calypso + Dithane odrzuciłbym na starcie. Calypso + Topsin - pewnie by było wszystko ok, ale zdałoby się przeprowadzić wcześniejsze testy (chociażby poobserwować taką mieszankę przez klika godzin).
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Czy moge polaczyc Florovit z Miedzianem oraz KARATE ZEON

Post »

Witam,

Mam pytanie odnośnie oprysku łączonego. Chciałem, aby zaoszczędzić czas wykonać oprysk łączony, Wiem, ze istnieją do tego specjalne tabele ale nie znalazłem nic odnośnie Florovitu. Chciałbym wykonać oprysk łącząc ten nawoź dolistny z Miedzianem oraz Karate Zeon. Czy jest to możliwe? Czy jest możliwe łączenie wszystkich trzech składników razem? Ewentualnie czy można je łączyć parami, tzn. Florovit+Miedzian albo Florovit+Karate Zeon abo Miedzian+Karate Zeon?

Jak miesza się takie łączone opryski? Mam na myśli czy najpierw się rozrabia nawoź ewentualnie później dodaje Miedzian bądź Karate Zeon.

Dziękuje bardzo za odpowiedz, będę bardzo wdzięczny

Pozdrawiam serdecznie

Lex
zbyszR
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 sie 2007, o 10:00
Lokalizacja: katowice

Post »

Mój wypraktykowany sposób:
Robisz roztwory preparatów o zalecanym stężeniu i niewielkie ich ilości mieszasz w jakimś np. słoiczku i jeżeli połączą się w jednolity roztwór i nie wytracają się żadne "sery", czyli po prostu nie ścina się nic, można połączyć.
nawet w przypadku tabel nie zawsze można znaleźć tę kombinację którą akurat chcemy zrobić.
Poza tym moim zdaniem trzy środki to trochę dużo jak na mój gust.
Proponowałbym zastosować - w zależnosci od sytuacji:
Jeżeli większe jest zagrożenie od szkodników to zadziałaj Karate a po ok 7-10 dniach Miedzian+ Florovit (tym bardziej że szkodniki często przenosza zarodniki grzybów)
a jeżeli chcesz profilaktycznie na grzyby a szkodniki moga poczekać to Miedzian+Florovit a potem karate.
Jeżeli jesteś w sytuacji podbramkowej to spróbuj zrobić mieszaninę wszystkich środków i opryskać - obserwuj potem roślinę czy nic się złego nie dzieje - po prostu czy nie było tego "za dużo". Myślę ze nic takiego u ciebie nie wystąpi
pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

W/g tabeli z 'Programu' Miedzian Extra można mieszać z Karate. Reszta- zgadzam się ze zbyszR.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Post »

Dziękuję bardzo, kurcze teraz to jestem jeszcze bardziej w kropce. Czym rożni się Miedzian 50WP od Miedzianu 50WG? Jeden i drugi zawiera tlenochlorek miedzi przecież!
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Lex pisze:...Czym rożni się Miedzian 50WP od Miedzianu 50WG? Jeden i drugi zawiera tlenochlorek miedzi przecież!
Tylko i wyłącznie formą użytkową (jeden to proszek, drugi granulat). Zawartość substancji aktywnej ta sama (50% miedzi w postaci tlenochlorku), ale akurat sama forma użytkowa ma duże znaczenie w przypadku mieszania preparatów
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Anitaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2512
Od: 8 maja 2008, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujaws-pomor,okolice Brześcia Kuj.
Kontakt:

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

Mam pytanie odnośnie zaprawiania cebul kwiatowych wiosną.
Czy można razem mieszać środki grzybobójcze i owadobójcze :?: dotychczas robiłam to osobno , mam coraz więcej mieczyków chciałam sobie uprościć pracę.
Za odpowiedz góry dziękuję.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

Odpowiadam na pytanie Wawrzont z zamkniętego wątku: "Czy można łączyć środki na grzyba ze środkami na robaki?". Tabele mieszania preparatów to jedna kwestia. Zdecydowanie ważniejszą jest możliwość (bez szkody) zastosowania takiej mieszaniny dla danej, konkretnej rośliny, gatunku. Bo tu może być bardzo różnie... może być i tak, że poradzimy sobie ze szkodnikiem, poradzimy sobie z chorobą i jednocześnie poradzimy sobie... z nasza rośliną (na dobre). Nie spotkałem się z opracowanym programem ochrony dla magnolii (w programie ochrony roślin ozdobnych 2010 również ten gatunek nie figuruje). Co w takim przypadku? Pozostaje jedynie sposób, o którym wspomina (na pierwszej stronie tego wątku) Janusz z pogotowia ogrodniczego. Czyli metoda... prób i błędów. Zastosowanie na jednej roślinie (czy jej fragmencie) i obserwacja efektów działania (chodzi o uszkodzenia rośliny). Jeżeli wszystko będzie w porządku, dopiero wówczas można zastosować dany środek czy mieszaninę środków.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

W zeszłym sezonie miałem w sadzie grzybowo-szkodnikowy kataklizm.
Duża wilgotność, częste opady oraz brak oprysków - bo do tej pory nigdy nie stosowałem - spowodowały pojawienie się niezliczonych zastępów szkodniów (mszyce, przędziorki, etc.) i porażenie śliw brunatną zgnilizną. W rezultacie kompletny brak jadalnych owoców.

Wszystkie drzewa solidnie prześwietliłem, usunąłem stare liście i owoce - ale obawiam się że tym razem zabiegi mechaniczne nie wystarczą. Jak tylko zrobi się cieplej planuję zrobić oprysk z preparatu olejowego (np. Promanal) i fungicydu (np. Miedzian, Topsin).

Czy te preparaty można połączyć i wykonać wspólny oprysk?

Bo jak to zrobić inaczej?
Promanal trzeba nakładać bardzo obficie, więc obawiam się że spłukałby Miedzian.
Jeśli Promanal najpierw, to czy Miedzian przeniknie przez utworzoną przez Promanal warstewkę parafiny ?
Poza tym zależałoby mi na zrobieniu tego za jednym zamachem, bo mam ~50 drzew i nawet jeden oprysk zajmie dość długo..
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

Promanalu nie stosowałam, z miedzianem wchodzę jak tylko się zrobi w miarę ciepło i ładnie, u nas to będzie gdzieś przełom marca/ kwietnia. Topsinem opryskiwałam śliwy (I-szy raz w sezonie) p-ko brunatnej zgniliźnie tuż przed kwitnieniem. Topsinu nie można łączyć z miedziowymi, ale mieszałam z Calypso i nic się nie stało, zadziałało.
Pozdrawiam! Gienia.
Andrzej_Kosi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 lip 2009, o 11:15
Lokalizacja: Targoszów

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

Witam.
Nie jestem jakimś wielkim praktykiem ale z tego co wiem to pierwszy oprysk Miedzianem robi się w okresie bezlistnym i akurat jeśli chodzi o ten środek to temperatura powietrza nie ma tu większego znaczenia, śmiało więc możesz pryskać. Wystarczy dzień byle tylko nie padało. Promanalem pryskasz w momencie nabrzmiewania pąków i raczej wtedy gdy temperatura wzrośnie powyżej 8 stopni gdy uśpione insekty zaczynają być ruchliwe.
piterex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 sty 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tabela mieszania - nawozy i środki ochrony roślin

Post »

Promanal czy inne preparaty olejowe stosuje się na przedwiośniu (pękające pąki) zalepia i zadusza szkodniki , które przezimowały (np. przędziorki, wielkopąkowiec) . Nie zmieszasz go z Topsinem bo jest to środek systemiczny i temperatura (średnia dobowa) musi wynosić przynajmniej 12 C podczas oprysku o co ciężko w tym czasie. Poza tym Promanal zwiększa przyczepność środków ochrony roślin i w przypadku Miedzianu mogą wystąpić poparzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”