Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Problem z ketmią, bukszpanem, tują, jałowcami, cyprisikami rozwiązany :D W ogrodzie wszystko rośnie ok ale w nasadzeniach na miejscu obok ogrodu gdzie wcześniej był betonowy podjazd i został zlikwidowany a na jego miejscu nawieziono kilkanaście 8 tonowych przyczep podłoża te problemy występują. Pytając o nawóz jesienny miałem na myśli radę dotycząca nawozu uniwersalnego który można wykorzystać zarówno pod iglaste jak i liściaste. W sklepach jest dużo ofert nawozowych ale często przepłaca się za marketingową nazwę a można kupić dużo taniej w większej ilości w hurtowni (w ten sposób kupiłem dużo taniej siarczan magnezu przeciwko brązowieniu igieł iglaków zamiast przepłacać w markecie za ten sam nawóz o tym samym składzie w małym worku tylko z inna nazwą). A na marginesie pandan jest w doniczce :D. Mam nadzieję że ktoś mi podpowie jakiego nawozu jesiennego użyć...
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Polifoska 5 jako nawóz jesienny

Post »

Czy mogę użyć jako nawozu jesiennego Polifoski 5 (5% N, 15% P2O5, 30% K2O, 2% MgO, 7% SO3) oraz czy zabieg można wykonać jeszcze teraz ?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Jak ostatnio szukałem nawozu w hurtowni to mi polecali polifoskę lub florovit, ostatecznie kupiłem florovit jesienny, ale skład podobny. Co do nawożenia granulatem to na opakowaniu jest napisane sierpień-wrzesień. Ja np. nawoziłem wczoraj. Inna sprawa, że u mnie susza a na deszcze się nie zanosi więc pewnie czeka mnie trochę podlewania.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Polecali Ci polifoske 5 ? I jak z tym terminem czy już nie jest za póżno jeśli wykonam nawożenie w przyszłym tygodniu ?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Czy to była "5" to nie wiem, ale skład swojego nawozu masz podobny do tego jaki ja mam. Nawozić możesz według zaleceń sierpień-wrzesień, więc za tydzień nie będzie za późno. Swoją drogą nie ma co patrzeć na miesiące, a bardziej na pogodę. Ten nawóz to granulat, potrzeba sporo wody, żeby on się rozpuścił i wsiąkł w glebę. Obecnie od kilku tygodni u mnie nie padało a nawoziłem specjalnie w tym tygodniu bo zapowiadali deszcze w weekend. Niestety nie spadło ani kropli więc będę musiał zacząć podlewać.
U Ciebie będzie ta sama zasada. Jeśli, u was też nie pada i podsypiesz granulatem, to musisz zadbać o to, aby on się możliwie jak najszybciej zaczął rozpuszczać (a niestety granulat ma to do siebie, że czasami sporo wody musi upłynąć zanim się rozpuści). Możesz albo poczekać na bardziej deszczową pogodę, ale z tym ciężko trafić albo podsypać teraz i np. raz w tygodniu podlać (tak aby utrzymywać wilgotność gleby).
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Moim zdaniem już dzisiaj możemy sobie dać spokój z nawozami w ogrodzie. Oczywiście pisze o nawozach sztucznych.
Po co ? Opowieści z krainy trolli internetowych znających ogród z jakieś gry komputerowej mówią co innego i rozważają wyższość granulatu nad formą sypką.
Posypiemy i co aby wsiąkał w glebę - te sole to jesienne deszcze zimowe śniegi wymyją i na wiosnę lipa.
Możemy posłuchać marketingu firm produkujących te nawozy że w zasadzie jesienny można aż do zimy ;:306 a ja zapytam a dlaczego nie zimą bezpośrednio na śnieg - efekt podobny.
Ja stosuję nawóz jesienny w lipcu i nigdy później.
Nawozy sztuczne to nie obornik który najlepiej stosować późną jesienią.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Dzisiaj padało pół dnia i napadało między 5 a 7 mm. Jeśli nawiozę w tym tygodniu to po nawiezieniu jeszcze podlać ? I mam jeszcze trochę odbiegające pytanie; czy polifoskę można stosować jako nawóz startowy wiosną ?
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

@asprokol
Gdyby zima miała przyjść za miesiąc to pewnie miałbyś rację, ale tak się składa, że do zimy i to tej prawdziwej jeszcze dobre kilka tygodni a może nawet miesięcy.
Awatar użytkownika
Dawid_Dawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2016, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawożenie iglaków !!!

Post »

Witam ogród powstał wiosną 2016, chciałbym poprosić o informację w jaki sposób i jaki nawóz użyć aby przygotować go na zimę...
Jeśli ktoś posiada dużą wiedzę w tym temacie to bardzo bym prosił również jakiego produktu najlepiej użyć wiosną...

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam!!! ;:333



Obrazek



1.Świerk biały 'CONICA'
2.Sosna MOPS
3.Świerk biały 'Daisy White'
4.Świerk Srebrny
5.Jałowiec
6.Świerk 'Białobłok'
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Oczywiście może i nie mam racji bo literatura pisze że: jesienne nawożenie ma na celu danie czasu nawozom aby przemieściły się w strefę korzeni drzew czy krzewów.
Bardzo wskazana tam gdzie wiosną nie ma możliwości podania nawozu itd.

Fajnie - można to przeczytać na setkach stron internetowych w tysiącach postów i .............. w moich starych podręcznikach ;:306
Wcale się nie martwię że nie mam racji i jak ten uparty muł stosuje nawozy organiczne jesienią a sztuczne na wiosnę. Mój ogródek mam nadzieję że te błędy kiedyś mi wybaczy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nawóz jesienny,jaki?Czy warto?

Post »

Asprocol masz rację- wg mnie. Też stosuję nawozy organiczne późną jesienią; w ogródku (mam glinę) obornik bydlęcy przykopuję i zostawiam w ostrej skibie na zimę a pod drzewka owocowe (póki są młode) daję też obornik bydlęcy i przysypuję ziemią. Pod rhododendrony obornik koński ze stadniny gdzie ściółką są trociny lub wióry. A w następnym roku z przyjemnością patrzę jak drzewka skaczą w górę i mają piękne przyrosty. Nawozów sztucznych już nie daję, chyba, że wystąpią braki np. potasu lub magnezu. W tej chwili czekam na wyniki analizy gleby, prawdopodobnie będzie potrzebne wapno i bor.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Nawożenie iglaków !!!

Post »

Przejrzyj sobie wątki spisane w tym temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 27&start=0
Myślę, że znajdziesz pośród nich wiele z interesujących Cię zagadnień. ;:173
Awatar użytkownika
Dawid_Dawid
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 wrz 2016, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie iglaków !!!

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ale powiem szczerze że nie znalazłem odpowiedzi na pytanie...

Postaram się uprościć pytanie do tego Jaki środek mogę użyć aby przystosować drzewka iglaste na zimę i ewentualnie czego użyć na wiosnę...?

Dziękuję za odpowiedzi!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”