Odchody gołebie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
wojciechmielech
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 lis 2010, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Powiem szczerze, że ci co na ten temat pisali do tej pory na forum to amatorzy. Gołąb zbiera paszę gdzie się da i wszystko co się da ,nawet na ulicy.Zbrodnią jest stosowanie pomiotu bezpośrednio bez leżakowania.Np. guano , odchody ptasie leżakują kilka a nawet kilkadziesiąt lat.i w czasie przygotowania do sprzedaży przechodzą pasteryzacji i mineralizację przez różne organizmy .Jeżeli pomiot stosujemy pod trawniki , drzewa,krzewy to w ostateczności może być ale po fermentacji. Pod warzywa stosujemy wyłącznie w małych dawkach dokładanych do kompostów różnych z dodatkiem KOMPOSTERÓW i leżakowaniu./ licho nie śpi/.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Odchody gołebie

Post »

Taki zalany woda i odstawiony do przerobienia na minimum 2 tygodnie myślę już mógłby być, do dalszego rozcieńczania. Jego w tym czasie przerabiają bakterie i pierwotniaki, tak się robi pożywki dla rozwielitek np.. Natomiast zakopywanie bezpośrednio w grządki nieprzerobionego nawozu podobnie jak przedmówcy wydaje mi się ryzykowne, ptaki roznoszą mnóstwo form przetrwalnikowych, a już zwłaszcza gołębie..
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Obornik Koński ??????? pomocy proszę !!

Post »

Będę miała 4 worki gołebiego obornika, co mam teraz z nim zrobić? :roll:
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Obornik Koński ??????? pomocy proszę !!

Post »

Pomiot ptasi należy albo zakompostować albo zalać wodą i troszkę"zakisić", i dopiero tą wodą podlewać-inaczej rośliny takiego nawożenia nie wytrzymają, bo ten rodzaj obornika jest bardzo skoncentrowany :idea: :wink:, a co do tego końskiego należy pamiętać, że tzw nawozy gorące wpływają rozluźniająco na strukturę gleby- wiec jak masz glebę mało zwięzła, to przy stosowaniu oborniku końskiego może się to pogłębić-a mało zwięzła gleba to szybsze wysychanie. :idea: :?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odchody gołebie

Post »

A ja w tym roku w listopadzie łyżkę stołową nawozu z gołębi podrzuciłam na wierzch na to poszła kora i niech tak sobie do wiosny, ciekawe co z tego będzie, to jest mój eksperyment, dostały hortensje i kilka róż.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
channia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 sty 2015, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Dostalam w ubiegłym roku cały worek i rozcieńczyłam. Po kilku dniach podlałam warzywnik i pieknie rosło. Nawet tuje zasiliłam, aby mi szybciej rosły...
channia
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Gołębie kupki stosuję w ogrodzie od kilku lat jako gnojówkę. Kiedyś bawiłem się w rozcieńczanie wodą bo się naczytałem, że może popalić korzenie. Aż pewnego razu pod moją dłuższą nieobecność tato popodlewał roślinki samą tylko gnojówką. I dopiero wtedy okazało się jaki ten nawóz ma potencjał! Rośliny porosły jak nigdy, zdrowa zieleń od nich aż raziła w oczy. Teraz już nie rozcieńczam (tylko dla roślin w pojemnikach robię roztwór 1:1 z wodą).
Być może moja gnojówka nie jest aż tak mocna bo wypełniam do 1/4 120l beczkę kupami, zalewam wodą ze studni czerpaną wiadrem. Później kilka garści pokrzyw, skrzypu i mniszka do tego i czekam na koniec fermentacji, nie zapominając o mieszaniu "zupki".
Maja3
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 kwie 2017, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Dostałam ostatnio wór obornika gołębiego i chciałabym go rozłożyć na jesień na ziemi. Czy lepiej byłoby zrobić może gnojówke czy bezpośrednio wysypać na przekopane grządki? Jakie proporcje najlepiej jest zastosować?
Aamator92
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 maja 2022, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawóz gołębi

Post »

Witam,
czy ktoś orientuje się jak rozrabiać w jakiej proporcji nawóz gołębi? Czy np rozrobić kilka konkretnych garści w 30 litrach, czy kilka garści w 10l i każdorazowo dolewać litr koncentratu do 10litrowej konewki wody?
Mam około 1-2kg, chociaż dość stary, bo leżał z dobre 10-15 lat i baniak 30litrowy.
Kilka garści do tego baniaka z 3-4, zalać prawie całe i po rozrobieniu tym podlewać?
Chciałbym nie przedobrzyć. Ktoś coś poradzi??
Pozdrawiam :hug:
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 989
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Jak dostaje od gołębiarzy dwa worki to wsypuję do kastry budowlanej 60 l., zalewam do pełna deszczówką i przykrywam. Starcza na cały sezon (podlewanie 1:10 i trochę idzie na pryzmy kompostowe).
Brałem też dodatkowo jesienią po koło 50 litrów i po rozgrabieniu płytko przekopywałem.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Odchody gołebie

Post »

Od lat korzystam z odchodów gołębich, w różny sposób np.przy sadzeniu np.pomidorów, w dołek wkładam łyżkę "złotka" zasypuję aby korzonki bezpośrednio nie stykały się z nawozem, do starszych roślin również w ten sposób podkładam nawóz podkopując z boku. Problem jednak miałam bo przychodziły koty i bezczelnie haha! pałaszowały, długo nie mogłam dojść kto taki mądry zabiera mi ten nawóz.
Drugi sposób to gnojówka. Nawóz ten należy raczej do tych który należy stosować ostrożnie aby nie popalić roślin ale nie miałam z tym problemu, nie leję gnojówki na liście tylko pod krzaczek.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odchody gołebie

Post »

Może znowu odezwę się ale moje wypowiedzi są czasem irytujące dla niektórych, ale to może z braku wiedzy. Otóż obornik gołębi może zawierać grożnego grzyba, chyba z grupy aspergilus (nie chce mi się teraz kopać w internecie), który może rozprzestrzeniać się z pyłem, wziewnie. Ja dziękuję za takie co, lepiej nie ryzykować. Jak widzicie są plusy i minusy wszystkiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”