Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik

Post »

Jeśli nie widzisz końskich galek bo się przypuszczalnie rozpadły , to słoma jaka jest? Świeża? Czy już trochę rozłożona?
Takim obornikiem wczesna wiosna albo jesienią -(najlepiej) podsypuje krzewy owocowe i ozdobne, np rhododendrony i byliny - bez przekopywania . No bo nie ma możliwości przekopania bez uszkodzenia korzeni. Z plozacych mam tylko floks szydlasty, ale jego nie podsypuje.
Pozdrawiam! Gienia.
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Obornik

Post »

słoma jest miękkawa, gdzieniegdzie ściemniała do rudego. Wygląda na namokniętą.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obornik

Post »

doniek pisze:... i czy istnieje ryzyko popalenia liści roślin płożących które będą na nim leżeć?
Nawet dobrze przerobiony kompost i duża wilgotność może spowodować zagniwanie liści, jeśli dotykają bezpośrednio, a co dopiero czysty obornik.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Obornik

Post »

Też mam obornik koński.
Pobierałam z pryzmy.Z wierzchu był suchy.
Ale pod tą suchą warstwą był ciemny,mokry, z widocznymi " pączkami" i pełen dżdżownic.
Dawałam do dołków przed wsadzeniem pomidorów.
Taki już bardziej przerobiony,leży na pryzmie od wczesnej wiosny.
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Obornik

Post »

Mam roczny obornik od królików. Czy nadaje się do pomieszania z ziemią przy zakładaniu nowej rabaty bylinowej? Rośliny chciałabym sadzić już za tydzień. Czy takie dołożenie obornika o tej porze nie zaszkodzi roślinom?
Pozdrawiam, Małgorzata
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik

Post »

gazela myślę, że możesz dać, ale pok korzenie. Tzn wykop dołek na tyle głęboki, żeby korzenie nie stykały się z obornikiem. czyli dołek, na dno obornik, trochę ziemi i sadź. Wiosną korzenie się rozrosną i będzie ok. Tak się robi w nasadzeniach truskawek, więc myślę że byliny też tak można sadzić.
IN_be
200p
200p
Posty: 227
Od: 18 lis 2015, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Belgia

Re: Obornik

Post »

Mam nieograniczony dostęp do świeżego obornika końskiego (konie za płotem). Poza kompostowaniem go (proces długotrwały), postanowiłam zrobić z niego gnojówkę. Pierwsza beczka poszła pod rośliny ozdobne, druga się właśnie kończy robić i chce zasilić warzywnik. Znalazłam podstawowe informacje jak używać. Natomiast mam kłopoty ze znalezieniem informacji pod co NIE używać. Rozum podpowiada mi, że korzeniowe (np. marchewka, pietruszka, burak), liściowe (szpinak, sałata) i strączkowe (bób, groszek, fasola). Mam rację? Czy może jednak można te rośliny zasilić? Czy czegoś jeszcze nie podlewać gnojówką?
Iza
Jegomosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 maja 2019, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obornikowe ABC

Post »

Hej,

Nie wiedziałem do jakiego tematu się podpiąć. Jakby administrator mógł, to proszę przenieść do innego tematu.

Chodzi o obornik. Osobiście nie znalazłem takich oczywistych informacji. Wiem, że dla niektórych może to się wydawać banalne, ale laicy maja z tym problem.

1. Kiedy stosować obornik?
2. Jak często stosować obornik?
3. Czy jesienią przy sadzeniu należy stosować obornik? Czy później wiosną też trzrba?
4. Do jakich roślin w ogrodzie go stosować?
5. Czy jest konieczny obornik w ogrodzie?
6. Czy sposób stosowania jest inny w przypadku granulatu, a naturalnego?

Z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Obornik,kiedy stosować,jak zagospodarować,jak głeboko?

Post »

Już sypaliście obornik pod rośliny czy jeszcze czekacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”