Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Michałku, niestety nie ma. Chwościk, (czy to chodzi o chwościka na buraczkach?), szarą pleśń i brunatną zgniliznę na drzewkach owocowych zwalczałam topsinem. Na zarazę, alternariozę i mączniaka rzekomego są inne prepraty , np Ifinito, mildex, acrobat- interwencyjne i jest jeszcze parę zapobiegawczych..
Pozdrawiam! Gienia.
MichelSC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 lut 2014, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa/Olkusz

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

dziękuję Gienia :) tak, chodziło o chwościka buraków.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Krzysiu, Twoje wpisy lądują w śmietniku-nie rozumiem dlaczego, nie ma w nich, jak mniemam, nic nagannego. Mam nadzieję że nie masz mi za złe tego, co wcześniej napisałam. Nie było to skierowane do konkretnej osoby, ogólnie do tych co piszą na okrągło, bez oczekiwanej treści odpowiedzi lub odsyłają byle gdzie. Każdy oczekujący na odpowiedź chciałby poszerzyć swoją wiedzę, ale jak chce konkretów, to nie całej listy, z której nie wie jak wybrać. Często też odsyłany jest do przeczytania całego wątku, np 16. stron, gdzie 3/4 to ble ble, a on nie ma czasu i cierpliwości na taką lekturę.Pozdrawiam Cię serdecznie, to naprawdę nie było do Ciebie. Ania
ania1590
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Witam.Proszę o poradę.Mam w ogródku przydomowym po dwie brzoskwinie , morele i nektarynkę . Jesienią z różnych względów nie dałem rady prysnąć na kędzierzawość miedzianem . Posiadam też krzewy agrestu , porzeczki i jabłonki . Czy na wiosnę prysnąć miedzianem i po tygodniu sylitem powtórzyć , czy tylko sylitem brzoskwinię , morelę i nektarynę a pozostałe owocowe miedzianem tzw.profilaktycznie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Brzoskwinie- na kędzierzawość- wczesną wiosną, koniecznie jeszcze przed pękaniem pąków oprysk syllitem, gdy temp. przekroczy 6 st, bardzo dokładnie, praktycznie wykąpać drzewka. Gdy pąki zaczną pękać taki oprysk mija się z celem Ja jesienią nie pryskałam miedzianem, więc używałam go wiosną. Pozostałe wszystkie drzewka w fazie nabrzmiewania pąków (p-ko rakowi bakteryjnemu - morele) miedzianem a więc zdecydowanie później niż oprysk na kędzierzawość.
Terminów nie podam, bo to zależy od pogody i regionu.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 234
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Wczoraj przeczytałam cały wątek w związku z małym problemem, który wynikł przy oprysku brzoskwini. Dowiedzieć się oczywiście nie dowiedziałam, ale nasunęły mi się smutne refleksje.
16 stron dyskusji i praktycznie brak konkretnych odpowiedzi konkretnym ludziom. Praktycznie tylko gienia1230 odpowiadała prosto amatorom.Jak zauważyłam w dyskusji bierze udział paru fachowców i niestety nie potrafią udzielić rad tylko odpowiadają "językiem" ulotki. Czytać potrafimy, ale już nie wszyscy znamy przeliczniki i terminy fachowe stosowane w rolnictwie. Ja sama sobie poradzę, bo po części mam wykształcenie chemiczne, ale jak ma to zrobić starsza osoba mająca wykształcenie podstawowe czy nawet średnie, a takie osoby najczęściej uprawiają przydomowe ogródki i działki. Proszę też mi nie pisać,że nie powinny stosować ŚOR, bo to nic nie da i tak będą stosowały, takie mamy czasy.Uważam,że na małych opakowaniach, skierowanych do amatorów, powinny być ulotki dla amatorów w typie ulotek do leków.

Zauważyłam, jakiś lęk przed podawaniem konkretnego stężenia na konkretną chorobę. Nie wiem, może nie wolno pisać, np na kędzierzawość liści brzoskwini stosujemy 1% roztwory miedzianu tzn 10 g rozpuszczamy w 1000g/1l/ wody i tak przy innych chorobach. Obecne ulotki też są długie, ale ciekawa jestem na ile są czytane przez przeciętnego użytkownika ogródka jak każdy widzi te hektary.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Dukra !

Sam tu na forum co najmniej dwa razy opisałem walkę z kędzierzawką.
Miedzian jesienią, wiosną sylit etc. Dawki też podawałem.
Robili to zawodowcy w wersji rozszerzonej Pomolog, Mirek, Krzyś i inni.
W pewnym zakresie można podać informacje wyłącznie liczbowe, a więc " językiem ulotki".
Koleżanko !
Nie trzeba mieć skończonych studiów, chemii, matematyki, aby dokonać przeliczenia z hektara na metry, z kilogramów na gramy. Wydaje mi się , że takie przeliczenie powinien umieć wykonać człowieczek po podstawówce. Mam takich sąsiadów i zapewniam Cię , że dają sobie radę.
Dla Twojej wiedzy !
My z działek i ogródków jesteśmy odpryskiem prawdziwych pochłaniaczy ŚRO - ów. Są nimi rolnicy i sadownicy. Po prostu dla nas nie opłaca się drukować ulotek, a zatem, i tak kupimy, bo nie mamy innego wyjścia.
Badania i wynikające z nich opisy na ulotkach, to już inny temat . Musielibyśmy rozmawiać o naprawdę dużych pieniądzach.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
sorhurt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 sty 2015, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

krzysztofkhn masz rację. I nikogo nie pocieszę. Dostęp do śor będzie jeszcze bardziej utrudniony dla działkowców (działkowiczów)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8513
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Miedzian i inne opryski profilaktyczne - dyskusja

Post »

Ponowię pytanie stosował ktoś funguran w miejsce miedzianu,z opisów wynika,że jest znacznie lepszy ?
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Czy miedzianem trzeba opryskiwać wszystko?

Post »

Witajcie. Przeczytałam kilka artykułów o wiosennych opryskach drzew i krzewów owocowych i w sumie nie wiem - mam na razie na ogrodzie jedną gruszę, 4 śliwy, kasztana, leszczynę, lilaki, bez czarny, 2 świdośliwy, borówki amerykańskie, 2 orzechy włoskie, derenia jadalnego, wiśnię, winorośl, i dojdzie jabłoń oraz głogi i irgi. Czy wszystkie te krzewy i drzewa muszę opryskać miedzianem 350sc? Czy Wy też od miedzianu zaczynacie wiosenne opryski? Akurat ma być teraz kilka ładnych dni ( dwie noce mają być zimne do minus 3 st).

Dziękuję za odpowiedź ;:3
Pozdrawiam, Basia.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Czy miedzianem trzeba opryskiwać wszystko?

Post »

Nie, nie to nie tak. Nie ma sensu miedzianem lać wszystkiego. W ogóle nigdy nie ma sensu dokonywać takich zbiorczych oprysków.
Sytuacja powinna wyglądać następująco:
problem>diagnoza>plan zwalczania>dobranie opt. terminu>oprysk
Miedzian będzie niedługo właściwie pomocny tylko na raka bakteryjnego w okresie kwitnienia drzew pestkowych. Połowicznie natomiast na parcha jabłoni (bo jeden oprysk to wg mnie za mało) i połowicznie na kędzierzawość liści brzoskwini (bo na wiosnę lepszy jest Syllit, a miedzian na tego patogena lepiej działa jesienią).
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

n;\: Czy miedzianem trzeba opryskiwać wszystko?

Post »

Na rdze gruszy też teraz pryskałam a potem w razie problemu wyciągnę cięższą artylerię. A ile razy trzeba by teraz opryskać gruszki na bardzo intensywną w zeszłym roku rdze? I do kiedy można stosować miedzian?

Czereśnie na raka dopiero w okresie kwitnienia? Byłam przekonana że miedzianem można pryskać tylko do czasu pojawienia się kwiatów.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy miedzianem trzeba opryskiwać wszystko?

Post »

Na raka bakteryjnego w okresie nabrzmiewania pąków. Czyli tuż tuż. Gdzieś mam taką stronę (musiałbym poszukać ), gdzie jest napisane kiedy miedzian stosować. Na pewno jest to okres bezlistny ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”