Skorupki po jajkach

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skorupki od jajek

Post »

Od kilkudziesięciu lat skorupki od jajek lądują w moim kompostowniku. Jak skorupa jajka jest cała to ją zgniatam w dłoni na płasko.
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Skorupki od jajek

Post »

Rozkruszone skorupki można zmieszać z ziemią i podsypać rośliny, można także skorupki zalać wodą, odstawić na kilka dni i podlać: ogórki, cukinie, pomidory.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Skorupki jajek jako nawóz

Post »

Lubczyk podobno lubi... Tam daje po Wielkanocy trochę, a tak to ląduje w kompostowniku. Czyli generalnie pod wszystkie warzywa bo odkwasza ziemię będzie ok?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Skorupki od jajek

Post »

Sypałem skorupki od jajek pod winogrona, ale leżały latami i wcale się nie rozkładały. Z chemicznego punktu widzenia żeby rozpuścić węglan czy fosforan wapnia trzeba kwasu. W przyrodzie zapewnia to woda nasycona CO2, ale proces jest bardzo powolny.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skorupki od jajek

Post »

Ja kompostuję skorupki od jajek w kompostowniku.
Jak skorupa jajka jest cała to ją zgniatam w dłoni na płasko.
Po roku nie ma po nich śladu.
Odczyn takiego kompostu jest zasadowy lub prawie zasadowy.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat kilkakrotnie badałem mój kompost.
Jak ktoś jest zainteresowany to mogę zamieścić wyniki badań.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skorupki od jajek

Post »

Dzisiaj u siebie rozgrzebywałem 3 letni kompost i skorupki jajek, skorupki orzechów nie były do końca rozłożone.
karol0513
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sie 2019, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trociny + skorupki jajek

Post »

Siemka, mam pytanie.

Mam darmowy dostęp do nieograniczonych praktycznie ilości skorupek jajek i trocin świeżych jak i kilkuletnich.
Wiem, że trociny nie nadają się do nawożenia gleby ze względu na ich właściwości zakwaszające.
Na mój rozum gdyby tak w odpowiednich proporcjach wymieszać ze sobą trociny i skorupki (aby uzyskać odpowiednie pH) i przez jakiś czas przekompostować razem na pryzmie, to powstała by bardzo żyzna gleba o doskonałych właściwościach, dużej ilości materii organicznej itp, no czarnoziem normalnie. Dostęp do nieograniczonych ilości tych dwóch składników oznacza również dostęp do nieograniczonej ilości takiej gleby. Mógłbym ją wykorzystywać jako ziemia uniwersalna do donic, a może nawet sprzedawać. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby mi podpowiedzieć, domyślam się, ze jest coś czego nie przewidziałem. Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Skorupki od jajek

Post »

Czy stosujecie skorupki jaj na obrzeża grządek z warzywami, aby te bez muszlowe ślimaki nie właziły na grządki? W jakimś poradniku to przeczytałam i wydaje mi się to logiczne (rani je i nie przejdą), ale wolę speców zapytać....
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skorupki od jajek

Post »

Ja rzucam wszędzie. W domu jak długo nie idę na działkę i za dużo się uzbiera to pakuję do młynka do kawy i mielę. Potem tym proszkiem sypię nawet rośliny w domu.
Na wsi za to rzucam całe skorupki, takie tylko w ręce zgniecione i znikają ekspresowo, trochę pomagają ptaki, które mi nieraz porywają. Ale nigdy nie leży skorupka za długo, zawsze znika po jakimś czasie. Dlatego mnie zawsze dziwi jak piszecie że leży i leży bo albo ja na to nie zwracam uwagi albo u mnie jakoś to inaczej wygląda..
Majka86
200p
200p
Posty: 244
Od: 14 lut 2017, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Skorupki od jajek

Post »

piekara114 pisze:Czy stosujecie skorupki jaj na obrzeża grządek z warzywami, aby te bez muszlowe ślimaki nie właziły na grządki? W jakimś poradniku to przeczytałam i wydaje mi się to logiczne (rani je i nie przejdą), ale wolę speców zapytać....
ja skorupki rozsypuję w pobliżu sałaty, rzodkiewki - nie rozkruszam za mocno - by nie były za drobne; raczej takie większe. Ślimaki nie lubią takich ostrych krawędzi.

Poza tym robię nawóz ze skorupek - rozkruszone zalewam gorącą wodą i odstawiam na tydzien - co jakiś czas mieszam. Gdy skorupki się rozpuszczą - nawóz jest gotowy. Można stosować do lawendy, piwonii, liliowców, pomidorów, ogórków, cukinii, fasoli.

Poza tym używam skorupek pod sadzonki pomidorów, ogórków. Dorzucam do gnojówki z pokrzywy. Podsypuję rośliny,

Na pewno nie marnuję skorupek; zbieram cały czas i przechowuję.
Kamil K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2022, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skorupki od jajek

Post »

Witam drogich hobbystów ogrodnictwa.

Wybaczcie za pójście na łatwiznę, ale czy byłby ktoś tak miły i doprecyzował do jakich roślin uprawionych w poejmnickach na tarasie, mogę podsypać skorupki od jajek ( zbieram skorupki, następnie je kruszę, wkładam do piekarnika i podgrzewam).

Mam następujące rośliny:
- żurawka ( tu wiem że się daje)
- lawenda wąskolistna ( tu wiem że się daje)
- starzec
- mięta
-rdest
-róza
-astry
- dzikie wino
-powojnik ( tu wiem że się daje)
- stokrotka afrykańska
- jeżówka
- gerbera
- złocien jessieny
- pecherznica
- sosna
- tuje
- trawa "kostrzewa"
- bukszpan
- goździk
- daria
-zawciąg nadmorski
- wrzos

- posiane i czekają na nasadzenia:
- aksamitka
- - lobelia

Liczę na rady doświadczonych osób :)

-- 11 kwi 2022, o 12:04 --

Zapomniałem dodać, jeszcze: słoneczniki, ich nigdy dość :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”