Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

sebago30, jeśli chodzi o ukorzenianie, to jeszcze oprócz ukorzeniacza, trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność, niezbyt mocne światło i temperaturę. Próbuj i dziel się swoimi spostrzeżeniami. Także pomyślność w ukorzenianiu wpływa termin, w jakim to miesiącu ukorzenia się.
kasia1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 wrz 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Nie ma to jak stary, dobry ukorzeniacz? :( gdzieś go jeszcze kupię?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Kiedyś ukorzeniałem (bardzo często) zielne sadzonki cytryny skierniewickiej. Jedne bez ukorzeniacza inne z jego zastosowanie (kwas indolilooctowy). Nie było dużej różnicy. Jak mi się skończył nie kupiłem już drugiej buteleczki.
Ważniejsze było sterylne przygotowanie podłoża. Sadzonki wsadzałem do piasku wykopanego kiedyś na działce z głębokości 1 metra (zostało mi go trochę po betonowaniu podłogi w altanie). Z piasku wypłukiwałem frakcję organiczną, frakcję spławialną i frakcę pyłową. Robiłem to na działce. Po przyniesieniu do domu zagotowywałem go razem z łyżką do całkowitego wysuszenia piasku. Po całkowitym ostygnięciu, zazwyczaj następnego dnia, wsypywałem piasek do kubków szklanych też wygotowanych. Wlewałem destylowaną wodę. Łyzką wsadzoną do piasku robiłem dziurę w kształcie liścia. Liść zagłębiałem do połowy. Kubek kładłem na boku. Wyciekał z niego nadmiar wody. Na kubek z liściem nakładałem nieużywaną torebkę foliową. W lecie stawiałem kubek na słońcu, w zimie w świetle okiennym przy kaloryferze.

Ziemię dla sadzonki gotowałem przez pół godziny 2 tygodnie przed przesadzeniem.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Od kiedy zgodnie z prawem UE zmuszono aby producenci ukorzeniaczy przestali używać dodatków hormonalnych : np. IAA (kwas indolilooctowy). W handlu brak takich jak były kiedyś.
Można oczywiście zakupić coś w Holandii czy UK poprzez sklepy wysyłkowe ale to co jest do dostania w marketach to żaden ukorzeniacz tylko płynny nawóz.
Informacje jak kiedyś się robiło przestały być aktualne.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

asprokol pisze:Informacje jak kiedyś się robiło przestały być aktualne.
Sądzę że to jak kiedyś się robiło w przypadku cytryny skierniewickiej jest nadal aktualne.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Wątek nie jest o doświadczeniach na cytrynie skierniewickiej ale o stosowaniu ukorzeniaczy i zdobyte tą drogą doświadczenia.
Wskazałem na zmianę składu i możliwe rozczarowania.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jjdj

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Jeśli ktoś chciałby sobie zrobić ukorzeniacz, to polecam jednego sprzedawcę na niemieckim ebayu. Koszt grama auksyn to kilka euro, ale mozna sobie zrobić z tego spory zapas ukorzeniacza. Co dziwne, sprzedawca niemiecki nie może wysyłać fitohormonów na terenie Niemiec, ze względu na nowe durne regulacje, natomiast do innych krajów -żaden problem.
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

asprokol pisze:Od kiedy zgodnie z prawem UE zmuszono aby producenci ukorzeniaczy przestali używać dodatków hormonalnych : np. IAA (kwas indolilooctowy). W handlu brak takich jak były kiedyś.

No właśnie zmuszono tylko aby hormony nie były używane w rolnictwie i ogrodnictwie, w innych dziedzinach ponoć można. Wiele takich niedostępnych rolniczych substancji można legalnie kupić jako środki stosowane w akwarystyce, tam już można heh ;:219

Auksyny są np. do kupienia w sklepach akwarystycznych np. jako AZOO PLANT AUXINS

Czysty hormon roślinny, przyspiesza wzrost roślin



Można też kupić bez zamawiania z zagranicy w sklepach dla ćpunów: Clonex
na opakowaniu widze, że jest podane: 4-indol-3-ylbutyric-acid
choć przyznaje, że jeszcze nie testowałem żadnego z powyższych.


Albo może po prostu stara sprawdzona wierzba, hmm ?



Ok. Nie podajemy linków do takich miejsc .Szybko ulegają dezaktualizacji,śmiecą na forfum
a każdy zainteresowany nazwę polecanego preparatu może sobie samodzielnie wyszukać poprzez Google/Adm.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Nie jestem od tego aby polemizować z przepisami - bo nie warto kopać się z koniem ;:306

Wracając do naszych ukorzeniaczy przypomnę co kiedyś zawierały.
Ukorzeniacz A zawierający IBA (0,3%) oraz benomyl (0,1%) i kaptan (1,0%)
Ukorzeniacz B zawierający NAA (0,2%) oraz benomyl (0,1%) i kaptan (1,0%)
Ukorzeniacz B2 zawierający NAA (0,2%) oraz benomyl (2,5%)
Ukorzeniacz AB zawierający NAA (0,3%) i IBA (0,05%) oraz benomyl (0,1%) i węgiel aktywny (5,0%)

Teraz zawierają najdroższy nawóz świata i nic więcej. Dwie łyżeczki nawozu rozpuszczone w litrze wody i to jest warte 350 złotych ?? (20 ml opakowanie w cenie około 7 zł)

Z pewnością nie jest warte.
Dlatego warto nieraz zmusić się do refleksji zamiast płacić za coś co kiedyś było ale już nie jest tym na co liczymy.
Dlatego moim zdaniem nie warto stosować tych pseudo ukorzeniaczy a doświadczenia włożyć do albumu "ale to już było"
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Podobnie rzecz ma się z Betokson'em. Kiedyś kwas 2-naftoksyoctowy, a teraz bor +molibden, 50ml takiego nawozu ponad 20zł, chyba idiotów szukają.
kasia1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 wrz 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Kurcze, widzę że Wy to sobie radę dacie.
Ja ogrodnictwem to się hobbystycznie zajmuję. I nie bardzo rozumiem, ten auxins jakbym użyła jak ukorzeniacz, czyli patyczek do auxinsa i do ziemi? Czy tego auxinsa wymieszać w jakiejś proporcji np z podkorzeniem?
Tutaj widzę, że kolega napisał skład starego, dobrego ukorzeniacza. Może by faktycznie udało się go zrobić samemu... A w krajach spoza unii np Ukraina, można tam kupić? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Amazon Ebay Alledrogo i masa innych miejsc gdzie nadal można kupić ukorzeniacze z hormonami roślinnymi renomowanych firm.
Clonex RootBoost TakeRoot Rapid Root Hormex to tylko niektóre z internetowej oferty.
Zrobienie samemu jest zdecydowanie droższe bo 5 gram hormonu plus przesyłka wprawdzie pozwala nam zrobić wiader kilka ukorzeniacza ale to taki sam interes jak kupno 25 kg soli aby uzupełnić zawartość solniczki. Często zapomina się że w ukorzeniaczu bardzo ważna jest substancja antybakteryjna i antygrzybiczna a w tej bajce najważniejsze jest aby pojawiły się korzenie a nie pleśń.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kasia1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 wrz 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ukorzeniacz- uniwersalny,AB,inne

Post »

Asprokol, co powinnam wpisać na Allegro/ Ebay aby wyszukało mi ukorzeniacz z hormonami roslinnymi ii ze substancją antygrzybiczną i antybakteryjną-bo to jest również bardzo istotne..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”