Użyźnianie gleby.Kwaśna ziemia. Wapno.Alginit.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Pantelej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 17 sty 2014, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Na polu rośnie zboże do przykopania na wiosnę, dosyć wysokie już ( kota ledwo widać), czy mogę "wsiać" w nie wapno?. Planowałem sypać po przekopaniu, ale jednocześnie chcę wtedy sypać saletrzak i polifoskę i mam obawę, że nawozy nie "dogadają" się z wapnem.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Tu już temat był wałkowany kilka razy.
Wapno możesz dać teraz, a jeszcze lepiej po pierwszych mrozach i wczesną wiosną przekopać.
Po upływie stosownego czasu azotowe.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
dbuba
50p
50p
Posty: 76
Od: 12 cze 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam wszystkich. Czy popiół drzewny działa jak wapno? Mam ok 2 wiader popiołu z drewna. Chciałam posypać działkę ale nie wiem, czy wszędzie i czy teraz (przy pierwszym śniegu)? Ile tego dać? Proszę o radę i z góry dziękuję.
Pozdrawiam - Daria
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Powiedzmy, że również podnosi pH gleby... Jednakże należało by najpierw napisać jakie rośliny tam rosną.
Awatar użytkownika
dbuba
50p
50p
Posty: 76
Od: 12 cze 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Rosną u mnie 2 orzechy wł. (duże drzewa, mają po 50-60 lat), młoda jabłonka, czereśnia, chora gruszka (po sąsiedzku zafundowano mi moc jałowców, cisów, cyprysów itp) . W tym roku wsadziłam borówkę am, i aronię. Mam też róże, clematisy, winogrona, rodod. azalię. Mech mogę łopatką zbierać, właściwie rośnie wszędzie (oprócz miejsc pod orzechem). Przesadzone w tym roku duże piwonie po 3 tygodniach już były pokryte zielonym puchem mchu.
Pozdrawiam - Daria
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Generalnie to ze względów estetycznych ludzie raczej używają popiołu do upraw warzywniczych. Pod rośliny jak borówka, czy rododendron... (czyli kwasolubne) odradzam. Gdzieś czytałem, że rozsypanie 10 kg popiołu daje porównywalny efekt jak 6 kg wapnia. A tu można poczytać o iglakach -> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=17825
Awatar użytkownika
kamil211a
200p
200p
Posty: 413
Od: 17 sty 2014, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisko Dolne
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Ja jednak jestem za dolomitem jeśli chodzi o podniesienie pH.
Pasjonat olbrzymich warzyw, ostrych papryczek i wszystkiego co zielone
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Daria !
Postąpisz w ten sposób.
1. Poszukaj w Łodzi Okręgowej Stacji Rolniczo Chemicznej / chyba na Stokach, ul Zbocze / , gdzie Ci zrobią analizę ziemi. To dotychczas kosztowało 16 zł od próbki. Będziesz prawie wszystko wiedziała o swojej glebie.
2. Nie baw się w dolomity. Zgodnie z wytycznymi stacji kup wapno rolnicze / np. kredę/ i zastosuj zgodnie z wskazaniem. Teraz ! Na wiosnę porządnie przekop.
3 . Na mech wiosną zastosuj tlenek żelaza, lub siarczan żelaza. / Poszukaj w wujku google / Kupuj go w sklepie chemicznym, a nie ogrodniczym. / Bo inaczej pójdziesz z torbami. Będziesz potrzebowała go na kilogramy/
4. Popiół zachowaj dla warzyw. Tam on zdecydowanie lepiej się sprawdzi.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
dbuba
50p
50p
Posty: 76
Od: 12 cze 2014, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

O dziękuję Krzysztof. O to chodziło. Krótko i na temat - Pozdrawiam ciepło :)
Pozdrawiam - Daria
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Witam, Przeczytałam uważnie cały temat ws wapnowania gleby.Proszę mnie poprawić,jeśli źle zrozumiałam:W tym roku na jesień rozrzuciłam obornik od świnki i został przyorany.Nie powinnam teraz sypać wapna tylko dopiero na wiosnę? może w ogóle nie sypać tylko dopiero jesienią 2015?Słyszałam,że nie wolno używać wapna budowlanego i już na pewno nie razem z obornikiem.Proszę o odpowiedź Pozdrawiam
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Proszę przeczytać ponownie od początku. Można tam znaleźć wszystkie wymagane przez Panią informacje.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź,ale można było krócej np.dobrze zrozumiałaś albo nie ;:185
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwaśna gleba. Wapno

Post »

ewa1966 pisze:Witam, Przeczytałam uważnie cały temat ws wapnowania gleby.Proszę mnie poprawić,jeśli źle zrozumiałam:W tym roku na jesień rozrzuciłam obornik od świnki i został przyorany.Nie powinnam teraz sypać wapna tylko dopiero na wiosnę? może w ogóle nie sypać tylko dopiero jesienią 2015?Słyszałam,że nie wolno używać wapna budowlanego i już na pewno nie razem z obornikiem.Proszę o odpowiedź Pozdrawiam
Po pierwsze nie powinno się wapnować gleby jeśli nie zna się jej kwasowości, bo można sobie napytać biedy na lata. Nie wiadomo również ile tego wapna dać. Po drugie nie łączy się wapnowania z nawożeniem obornikiem. Powoduje to straty azotu i uwstecznianie fosforu.
Wapno hydratyzowane/ budowlane/ używa się na glebach ciężkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”