Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Przesadzanie- drzewa,krzewy,byliny. KIEDY? JAK?

Post »

Czy mogę teraz przesadzać krzewy i młode drzewka? Konkretnie chodzi mi o trzmieliny, hibiskusy, bukszpan, forsycje, brzózki i iglaki. Warunki będą miały takie same lub bardzo podobne. Czy ma znaczenie o jakiej porze dnia i przy jakiej pogodzie się to robi?
Pozdrawiam
Mój ogród.
Pauzalka
Grzegorz B

Post »

Witam! :D

Przesadzanie krzewów i drzew o tej porze jest bardzo ryzykowne. Trzeba się będzie liczyć z ubytkami. :( Ze swojego doświadczenia wiem, że przesadzenie w słoneczne miejsce o tej porze, mimo podlewania, często kończy się niepowodzeniem. Lepiej jest w miejscach cienistych. Ja mimo przesadzania w kwietniu utraciłem kilkuletnią laurowiśnię i jałowca. Całe szczęście uchowały mi się wielkie bukszpany. Moim zdaniem najlepiej jest przesadzać na wieczór a o przyjęciu roślin duże znaczenie będzie miała pogoda.

Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego przesadzania :D :D :D
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Daj sobie teraz spokój z brzozą, straci zbyt wiele soków. Przesadz się je w stani spoczynku.
Forsycję po kwitnieniy tniemy, przytnij ją mocniej Ładnie się rozkrzewi i zabieg będzie mniej ryzykowny. Hibiscusy też możeszprzyciąc na kilka i tak ladniezakwitnie tego lata.
Trzmieliny i iglaki aklimatyzują się niżle. Zasada jest taka, mocno podlewać przez kilka dni, przesadzać tak jak tu już napisano wieczorem. Jeśli temperatury będą tak wysokie ja bym nie ryzykowała. Ogladaj pogodę, w naszym klimacie wszystko szybko się zmienia. Dobrze by było trafić na parę ciepłych, wilgotnych i pochmurnych dni.
Powodzenia
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Zawsze można zrobić kwiatom lub krzewom "sztuczny "cień. Ja tak robię dopóki roślina dobrze się nie przyjmnie !
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

robienie sztucznego cienia na niewiele się zda kiedy temperatura wynosi 30 stopni...
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Ja też bym nie ryzykowała przy takich upałach.
Poczekaj do sierpnia przynajmniej.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Jeśli chcesz przesadzać już teraz to poczekaj do jakiegoś deszczowego dnia (ziemia będzie nasiąknięta) i dopiero wtedy przesadź :) Co prawda na wiosnę kupujemy sadzonki i je wsadzamy ale ja najczęściej wystawiam je najpierw na dwór żeby się hartowały, a z przesadzaniem różnie może być. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Właśnie gorzej myśle znoszą przesadzanie roślinki, które się wywozi np z zacisznego półcienia w szkółce i potem wsadza w pełnym słońcu na działce. Ja chcę tylko przesadzić z jednego końca działki na drugi, w miejsce o takich samych warunkach. Oczywiście nie będę tego robić w południe na upale, poczekam na jakąś przynajmniej pochmurną, a najlepiej deszczową pogodę. Wprawdzie takowej na razie nie widać w prognozach, ale jak mam zmarnować niektóre już okazałe krzewy to wolę poczekać.
Pozdrawiam
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

I to jest prawidłowe myślenie :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
venia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 cze 2007, o 07:40
Lokalizacja: Toruń

Czy można przesadzać latem?

Post »

Witam!

Od dziś jestem użytkownikiem ROD i na działce która nabyłam są piwonie, powojnik, róża i iglaki. Moje pytanie brzmi czy za ok 3 tygodnie czyli pod koniec czerwca mogę je przesadzić w inne miejsce ponieważ rosną nie w tym miejscu (wg moich wizji zagospodarowania działki) Mam też pytanie co zrobić ze starym winogronem ponieważ widze że owocuje ale też znajduje sie kompletnie nie na miejscu bo prawie na samym srodku działki (nie wiem czemu mój poprzednik je tak posadził). Czy takie winogrono można jakoś przesadzić? Może moje pytania wydadzą się Wam głupie ale od dziś dopiero zaczynam swoja przygodę z działką i nie mam w ogóle doświadczenia. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli będziesz mogła zadbać o systematyczne podlewanie nowo przesadzonych krzewów i roślin
(zrozumiałam,że dopiero w czerwcu bedziesz na działce) to naturalnie,że możesz przesadzać - szczególnie te mniejsze. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Post »

Tak jak pisze KaRo, jeśli będziesz podlewać systematycznie będzie dobrze. Według mnie wszystko nadaje się do przesadzenia - nie mam tylko doświadczeń z winogronem.
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
Awatar użytkownika
venia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 cze 2007, o 07:40
Lokalizacja: Toruń

Post »

Najpierw musze uporzadkowac dzialke jeśli chodzi o smieci i o chwasty potem chce przesadzac dlatego pisze ze bedzie to koniec czerwca. A czy nie musze czekać z przesadzaniem aż np róża, piwonia i powojnik przestana kwitnąć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”