Co posadzić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Może też być trzmielina.Rób jak chcesz, ale ja bym sobie bluszczu na mur domu nie sadziła.Chyba nie wiesz co potrafi jak się rozszaleje.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

U mnie w podobnych warunkach, z tym, że ściana południowa, świetnie radzi sobie róża pnąca, macierzanka cytrynowa, oregano, dereń biały elegantissima, porzeczka. Rosną o dziwo całkiem nieźle również dwie borówki :shock: Bardzo słabo radzi sobie piwonia.
Przy ścianie wschodniej i zachodniej z uwagi na wiatry, pomimo zadaszenia, jest tak samo wilgotno, jak w pozostałej części ogrodu. Przy wschodniej ścianie: hortensja ogrodowa, dereń biały eleganissima, pióropusznik strusi, orliki, żurawki, tawułki, róża pnąca.
Przy zachodniej ścianie: kosodrzewina, floksy, liliowce, róża pnąca, pieris japoński, bodziszek wspaniały, trzmielina, bratki bylinowe.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

anida pisze:W tym roku w podobnych warunkach posadziłam lawendę, liczę, że przetrwa, dała radę na całkowitej patelni bez podlewania ( działka 200 km. Od domu).
lawenda jest mocna, w tym roku miałem jedną tylko kępkę, ale w donicy. Stała przy drzwiach tarasowych, deszcz jej tam nie dosięgał, podlewałem raz na tydzień, czasami raz na dwa tygodnie (jak mi się przypomniało) i pięknie przetrwała upały. Więc potwierdzam ;-)

-- 23 wrz 2016, o 09:32 --
selli7 pisze:Może też być trzmielina.Rób jak chcesz, ale ja bym sobie bluszczu na mur domu nie sadziła.Chyba nie wiesz co potrafi jak się rozszaleje.
w jakim sensie "rozszaleje się"? Pójdzie zbyt ostro po murze czy raczej zagospodaruje całe rabaty poziomo? Rozważam jeszcze winobluszcz pięcioklapowy.

-- 23 wrz 2016, o 09:33 --
kania pisze:U mnie w podobnych warunkach, z tym, że ściana południowa, świetnie radzi sobie róża pnąca, macierzanka cytrynowa, oregano, dereń biały elegantissima, porzeczka. Rosną o dziwo całkiem nieźle również dwie borówki :shock: Bardzo słabo radzi sobie piwonia.
Przy ścianie wschodniej i zachodniej z uwagi na wiatry, pomimo zadaszenia, jest tak samo wilgotno, jak w pozostałej części ogrodu. Przy wschodniej ścianie: hortensja ogrodowa, dereń biały eleganissima, pióropusznik strusi, orliki, żurawki, tawułki, róża pnąca.
Przy zachodniej ścianie: kosodrzewina, floksy, liliowce, róża pnąca, pieris japoński, bodziszek wspaniały, trzmielina, bratki bylinowe.
borówki? No proszę, nie pomyślałbym. Z drugiej strony, borówki chyba lubią spokojne, mniej wietrzne miejsca, więc nawet miałoby to sens ;-). Bardziej dziwi mnie kosodrzewina na zachodzie - rozumiem, że przez większość dnia masz tam cień, prawda? Trzmielina chyba też potrzebuje słońca do wybarwienia, czy się mylę?
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Borówki przy południowej ścianie pod okapem, to raczej ewenement i nie polecałabym, chociaż faktycznie u mnie rosną i nawet dobrze owocują :shock: . Oczywiście w czasie suszy je podlewam ale w tym roku było mokro więc wcale nie podlewałam. To pozostałość z czasów, kiedy mało co wiedziałam o roślinach i sadziłam, jak mi się podobało.
Kosodrzewina rośnie w ciemnym miejscu, bo chociaż przy zachodniej ścianie, to ma cień od podbliskich brzóz. Z tym, że ona jest już dość wysoka i łapie sobie słonko pewnie górą. Trzmielina ma zachodnie słońce tylko dla siebie i nic jej nie przysłania. Wybarwia się dobrze.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
failsafe
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 10 cze 2016, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić - rabata pod ścianą domu, częściowo pod dachem

Post »

Dzięki. Borówkę sobie odpuszczę, bo nie chcę tuż przy domu mieć owocków, ale z kosodrzewiną to niezła myśl, bo bardzo chcę mieć jedną lub dwie (uwielbiam sosny górskie), ale one tak powoli rosną... Więc może posadzę przy domu, ale na ekspozycji południowo-wschodniej, a jak urośnie to przesadzę ;-P. Trzmielina dałaby radę od północy?
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Co posadzić wzdłóż 100 metrowego ogrodzenia z siatki ?
Strona słoneczna.
Mysłałem o pachnących różach - jako forma żywopłotu :), ale czy nie zmarzną - na styku z metalem ?
konradkonrad39
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RADOM

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Ja bym posadził tuje albo pięknie kwitnące juki ;:138
herkules
50p
50p
Posty: 89
Od: 8 lis 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

Tuje nie chcę bo zacieniają teren :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co posadzić wzdłóż ogrodzenia ?

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
chanellka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lut 2019, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Wiata w ogrodzie, czym obsadzić?

Post »

Obrazek

Pas za szybami bardzo suchy, nie zacina tam deszcz, beton pod ziemią. Marzą mi się trawy. Ale jakie? Co tam przeżyje?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wiata w ogrodzie, czym obsadzić?

Post »

Skoro marzą Ci się trawy ,zapraszam do wątków Mariusza_S.
Wprawdzie nie ma tam wielu zdjęć,
ale drogocenne są podawane przez niego nazwy traw i ich zastosowanie,
więc z łatwością znajdziesz ich zdjęcia w sieci. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wiata w ogrodzie, czym obsadzić?

Post »

Jak jest tam dużo słońca to szałwia omszona sobie poradzi.
neutron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2019, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Zakrzaczenie ;)

Post »

Witam
Być może nieco nietypowe pytanie. Jedna z granic mojej działki zarośnięta jest czymś w rodzaju dzikiego lasku/zarośli itp, ogólnie rzecz biorąc zielony chaos. Wcale mi to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, stanowi dobrą osłonę. Problem w tym, że miejscami w tych ostępach są kilkumetrowe przerwy, gdzie indziej zieleń mogłaby być gęstsza.
Szukam porady czym pozatykać te dziury i uszczelnić ażurowe miejsca? Estetyka nie gra roli, ekspansywność zieleni również - rozrośnie się 6m wszerz? Żaden problem. Jedyne kryteria to szybkość wzrostu i umiejętność radzenia sobie w półcieniu czasem również cieniu. Docelowa wysokość min. 2,5-3m
Mówiąc wprost chodzi o rosnącego w oczach ordynarnego brutala umiejącego rozpychać łokciami :D Może być również mieszanka różnych gatunków zielonych chuliganów ;:134
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”