Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: z czego bonsai do ogrodu?

Post »

a jakie masz krzewy duże czy małe....?
Zajrzyj tu do mnie (http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=364 ) tam pokazałęm moje bonsaje (str 27-28)
Może jakiegoś mini sobie zrobisz ja mam z ligustra który sam formuję
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: z czego bonsai do ogrodu?

Post »

Ładne bonsai ;) Takie bonsai jak to z tuji z żółtymi końcówkami widziałem w castoramie za 200zł . Później żałowałem że nie kupiłem.
Mam małe krzewy. Jedynie z cisa będę robił małe bonsai doniczkowe, ale potrzebuje też duże na środek ogrodu....
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: z czego bonsai do ogrodu?

Post »

a w szkółkach nie dostaniesz jakiejś choinki ok 150-200cm tak taniej czesem są takie że szkółka sie wyzbywa i schodzą z ceny
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
aniolek1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2015, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bonsai z bukszpanu w ogrodzie

Post »

Witam!
Mam nie lada prośbę a zarazem wyzwanie dla fanów bonsai:) W zeszłym roku latem przesadziłam bukszpan (ok 20-sto letni). Nigdy nie formowany. Bukszpan się przyjął. Chciałabym uformować go jakoś... Marzy mi się bonsai w stylu http://images68.fotosik.pl/919/5202019fdc00c1e0.jpg
Nie wiem na ile będzie możliwe zrobienie czegoś podobnego z mojej roślinki...
Załączam foty

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać bukszpan póki co straszy a nie wygląda dlatego baaaaaardzo proszę o pomoc:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bonsai z bukszpanu

Post »

Ja bym obcięła te cienkie gałązki zostawiła jeden pęd (może te dwa?, trzeba to ocenić na miejscu) jako pień, dodała mu grubszy pal, umocowała do w koronie i obcinała ją w kulę.Swego czasu taki podobny obłamany bukszpan kupiłam w szkółce za grosze, tak zrobiłam i teraz po 6 latach mam ładne drzewko.
aniolek1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2015, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai z bukszpanu

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. I tak właśnie zrobie!:D Nie podobają mi się takie sterczące kulki na końcu gałęzi ale pejedyncza w formie drzewka będzie git!:D A mogę już ciąć, czy poczekać jeszcze?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bonsai z bukszpanu

Post »

Możesz to zrobić teraz i od razu nieco przyciąć też koronę, ale tylko lekko po końcach, nie tnij zbyt mocno.Tak myślę, może by te dwa pionowe najsilniejsze pędy skręcić :roll: ? a potem dopiero do palika przywiązać.Trzeba to ocenić na ile są elastyczne, by ich nie nadłamać.
Evo01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprysik groszkowy - bonsai

Post »

Witam,
W maju tego roku kupiłem drzewko bonsai - cyprysik groszkowy boulevard, jak widać na załączonym zdjęciu (zaraz po posadzeniu) kule były o ładnym kształcie, drzewko rośnie wiec są odrosty które zaburzają wygląd i trzeba je przyciąć - tu jest moje pytanie - czy odrosty można na bieżąco przycinać, czy muszę czekać aż do jesieni żeby bonsai znowu zaczął ładnie wyglądać ?
Dziękuję za pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cyprysik groszkowy - bonsai

Post »

Witaj. Cięcia a raczej strzyżenia tego cyprysika wykonuj bez obaw.On to lubi no i z racji formy jaka ma wymaga tego
Cięcie formujące należy wykonać wczesną wiosną nawet w koniec II/III przed wypuszczeniem młodych pędów. Latem zaś ogranicz to strzyżenie do dwukrotnej delikatnej korekty kształtu.Ostatnie strzyżenie należy wykonać w okolicach sierpnia/września, żeby młode gałązki zdążyły zdrewnieć przed zimą.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Cyprysik groszkowy - bonsai

Post »

Jest zasadniczo ukształtowany, więc ciąć podobnie jak bukszpany, czyli pod koniec czerwca nowe przyrosty, gdy lekko okrzepną, a potem pod koniec sierpnia ewentualnie korygująco, ale czasem jest to niepotrzebne, zależy od wzrostu, pogody w danym roku.Cięcie wykonywać powierzchniowo, delikatnie ograniczać do zielonych, miękkich części, nie ruszać zdrewniałych, bo nie odbije w tych miejscach.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bonsai z bukszpanu w ogrodzie

Post »

To w co chcesz go uformować niemożna tego nazwać bonsai oraz jego stylem .
Posiadałoby zbyt chudy pień w stosunku do wysokości.

link usunięty/Adm.
Ja to w co chcesz aby był uformowany nazywam uformowany drzewkiem ogrodowym
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Bonsai /niwaki w ogrodzie

Post »

Leda16...Czy ta sosna ma osłaniać od wiatru, czy być w stylu bonsai? Bonsai nie uzyskasz sadząc w ziemi. Nie ma cudów. Bonsai polega na skarleniu rośliny. Natomiast możesz wyhodować piękną sosnę w japońskim stylu. Internet się kłania pod hasłem " japoński ogród". Wymaga to kupę cięcia, naginania, podwiązywania, obwiązywania, itd. Zajęcia masz na 20 lat. Natomiast osłaniać od wiatru to ona nie będzie!
Aniołku...Nie rozumiem po co na siłę robić z bukszpanu jakieś bonsai? Równie dobrze można ostrzyc wiejskiego kundla i wmawiać innym, ze to pekińczyk! ;:306 Wrzuć do internetu hasło bukszpan-ogród i zobaczysz jak można uformować ten krzew w całkiem europejskim stylu. Nie tylko kula jak ktoś radził.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Krzewy na ogrodowe bonsai/niwaki

Post »

Wyśmiewać się i krytykować to każdy potrafi... ;:139
Nie wiem dlaczego tak się czepiacie i upieracie, że bonsai musi być w doniczce. Takie prawdziwe owszem, ale... Przecież już sama nazwa wątku wskazuje, że chodzi o ogrodowe "bonsai"- czyli niwaki (inni nazwą to "topiary").
Może powinno być w tytule "rośliny formowane", ale chyba większość osób początkujących w tej sztuce wpisze w wyszukiwarkę właśnie "bonsai".
Leda 16 pytała o sosnę w 2008 roku, więc pewnie dawno już z nią coś zrobiła i bardzo by mnie ucieszyło gdyby teraz pokazała krytykantom (i nie tylko) co z tego wyszło...
Aniolek1984 też pisała dwa lata temu, więc na szczęście, krytyka też jej nie dotknie, tym bardziej, że zniknęła z forum :wink:
Ja bym się z tego bukszpana nie śmiała, uważam, że to bardzo fajny materiał na jakieś drzewko a'la bonsai i Selli7 udzieliła konkretnej porady.
Ja obcięłabym go nieco inaczej- zostawiłabym te grube pieńki i ogoliła je do pewnej wysokości z cieniutkich pędów, a na górze (na kilku poziomach) uformowała na tych grubych gałęziach koronę...
Chętnie bym zobaczyła co wyszło z tego krzaczka i jak wygląda teraz, ale widzę, że aniolek1984 już tu nie zagląda... :roll:
Szkoda, że wątki o formowaniu roślin jakoś nie cieszą się tu powodzeniem... Jest jeszcze jeden wątek "Topiary (formowane rośliny)"
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 20&start=0
Może nazwa bardziej odpowiednia i nie wzbudzająca protestów miłośników bonsai, ale tam też od dawna nikt nie zagląda, a właściciel/ założyciel najwyrazniej go porzucił ;:174
Wielka szkoda, że tak mało osób pisze o formowaniu roślin w ogrodzie, myślę, że to o wiele łatwiejsza sztuka, niż prawdziwe bonsai...
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”