Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Uwierz mi, że ścinki trawy z mulczowania nie zdążą się rozłożyć w ciągu sezonu i podczas wertykulacji jest mnóstwo siana. U mnie większość tego siana idzie wprost na warzywniak a pozostała część pod drzewka owocowe.
krasnoludek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 maja 2017, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

no to jak to raz na rok trzeba przegrabić/wertykulować to przypuszczam że tego i tak będzie mniej jak z jednego koszenia, więc to byłby problem na koniec sezonu :) a jak to faktycznie jest suchy odpad, to mogłbym nawet spalić.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Filc się zrobi jak masz ubogą faunę w glebie przez nawożenie gotowymi nawozami, a co do sąsiadów lubią mieć schludnie i koszą zapewne raz na tydzień...także tygodniowa trawa jest już spora (a przy koszeniu bez kosza robota szybsza kilkukrotnie, także jeśli są chęci to można nawet i 2x w tygodniu kosić), jakbyś miał elektrycznego wariata na solary to by ci codziennie przycinał wtedy byś nie miał ani ździebełka siana, a trawnik byłby gęsty jak gąbeczka :lol: (ale jak tutaj w Holandii na taki trawnik patrzę, to aż szkoda deptać ;:306 ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Myślę że krótką trawę zostawiaj na trawniku, a przerośniętą koś z koszem.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Koszenie z koszem również zależy od długości, jeśli trawa jest za długa i soczysta to kosiarka się po prostu dusi, także przy wysokiej soczystej trawie i elektrycznej kosiareczce obowiązkowo bez kosza i z odchyloną klapą, aby rozrzucało materiał na bok (bo inaczej robota 2/3 razy dłuższa).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ja miałam wpadke . Składałam zielsko i trawę na kompostniku ;:124 . Wszystko było ok, czekałam , przekładałam a nawet sypałam takim granulatem, żeby szybciej sie rozłożyło wszystko . Jak juz powstała próchnica to obdzieliłam grzędy sprawiedliwie. I zaczęło się. Zachwaściłam cały ogród .Roboty miałam po pachy ;:222 . A co mówiłam w trakcie plewienia to nie napiszę na forum :;230 . Zaznaczam, że uważałam przy składaniu zieleniny, żeby nasion nie było a jednak ;:124
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Też tak miałam i dlatego teraz na wiosnę zamiast na rabaty kompost rozkładam na czarnej foli i go suszę , Trochę zmoknie zielsko się zazieleni to słonko znowu go wysuszy i wtedy jest mniej chwastów .. które nie są z trawy tylko z zielska ..
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Też tak mam, ale korzyści płynące ze stosowania własnego kompostu (u mnie na glebie piaszczystej klasy VI) przewyższają straty w postaci kiełkowania chwastów w miejscu jego stosowania. Po prostu potem trzeba shaczkować młode chwasty lub je wyrwać - u mnie to głównie komosa, gwiazdnica, wyka itp.

Rozkładanie świeżej lub podsuszonej ściętej trawy, też z chwastami, powoduje u mnie, że tworzy sie zbita warstwa wydzielająca ciepło która pali chwasty i nie pozwala się im przebić, dopiero jak to się troszkę przerobi, wymiesza z glebą to wtedy chwasty włażą i to ze zdwojoną siłą ale wtedy wywalam kolejną skoszoną trawę i tak "w koło macieju" :) Robię tak na rabacie z krzewami, gdzie nie zastosowałam kory. bylinki i ich korzenie mogło by z deczka przegrzać..
jjdj

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

A ja chciałem zapytać, czy można gdzieś kupić igliwie świerkowe, jodłowe? Z lasu nie chcę wynosić.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Aby pozyskać legalnie igliwie, najlepiej przejść się po osiedlu z workiem i sekatorem w styczniu, i ogolić wszystkie poświąteczne choinki stojące pod śmietnikami. Jeszcze stoją w niektórych miejscach. Igliwie za darmo.

Ze sztuczek ogrodowych to polecam jeszcze pod kompostownik położyć linoleum (oczywiście z odzysku - im grubsze, tym trwalsze). Podłoże tak ukształtować, aby odcinek wypływała w jednym miejscu. Przy krawędzi kopiami dołek na wiadro, przykryję dziękujemy i zbieramy sobie darmowy biohumus do nawożenia warzywek. Krety też nie mają dostępu do naszych kalifornijskich pomocnic. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”