Rośliny do leśnego ogrodu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Rośliny do leśnego ogrodu

Post »

Na początek witam wszystkich
Poczytałem trochę forum, ale nie za bardzo znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytania.
W telegraficznym skrócie: zakupiłem działkę leśną z domkiem letniskowym. Poprzedni właściciele przez 30 lat traktowali las, jako las ( dość logiczne ), tymczasem mi ?odbiło? ;:223 i chcę posadzić roślinność. Po niewolniczej pracy przez kilka tygodni wywoziłem ok. 15 cm warstwę igliwia, patyków, krzaczorów, szyszek i resztek liści. Dokopałem się do suchego piachu z odrobiną lekkiej brązowej ?ziemi?, coś jakby torfu, próchnicy, który strasznie się kurzy. Połowa działki jest na górce i teraz kiedy pada deszcz, albo zlewam wodą, to woda po tym piachu mi spływa w dół. Teraz jest taka sytuacja, że woda wsiąka, tylko spływa po powierzchni, ale gdy odsłonić kilka mm piachu, to pod spodem jest sucho jak pieprz
Poradźcie proszę, co można z tym zrobić. Co posadzić na tak lichej ziemi/piachu, w środku lasu ( przeważnie miejsca zacienione ). Jako że to działka rekreacyjna, to wiadomo, że podlewana będzie "od czasu, do czasu" jak tam przyjadę. Ja osobiście chciałbym na części wysiać trawnik, wzdłuż płotu, jakiś żywopłot, winobluszcz lub powojnik, punktowo jakieś inne rośliny. Jestem otwarty na wszelkie pomysły.
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Ale bez wody żadna młoda roślina nie przetrwa... Co z podlewaniem?
Trawnik na piachu? Czarno to widzę... Chyba, że dowieziesz dobrej ziemi ogrodniczej, jakieś 15 cm, no i będziesz podlewał trawę systematycznie. Albo posadź na całym terenie przeznaczonym na trawnik macierzankę, rośnie na piachu, można po niej deptać i do tego pięknie pachnie (ziołowo).
Szkoda, że wywiozłeś igliwie, można go użyć jako ściółki na rabatach.
Możesz sadzić wszystkie rośliny polecane na skalniaki :)

A dla inspiracji poczytaj tu:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=7677
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=12160
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=29590
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=10856&
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=26573
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=735
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=16576
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=24114
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

majchal. Zrobiłeś to co zrobiłeś, teraz trzeba to naprawić,tj. uratować ten las, a dopiero póżniej będziesz mógł myśleć o nowych nasadzeniach. W swoim lesie przerabiam ten temat od roku. Najważniejsze to podaj więcej info o lesie: ile ma lat, co rośnie, jaka gleba, jakie stosunki wodne,jak ukształtowany jest teren, ile tego lasu,co konkretnie zamierzałeś? Jak nic w tym względzie nie zrobisz to za parę lat wiele drzew wypadnie, a za kilkanaście możesz mieć szczątki tego lasu. Zabrałeś mu "kuchnię z lodówką" (nie ma co jeść, co pić, jak się ochłodzić). Poważnie zakłóciłeś równowagę biologiczną. Jej stopniowe przywrócenie będzie kosztowało czasu, wysiłku i niemało pieniędzy. Z prawnego punktu widzenia to karalny czyn zabroniony. Nie wątpię, że czyniłeś to w dobrej wierze. Trzeba działać szybko. Pozdrawiam. Jarko
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Jak już wywiozłeś ściółkę to idź za ciosem i wytnij te drzewa . Po co ci one ? Pod nimi trawa nie wyrośnie bo cień i sucho . I potem dziwią się że wszystko spływa przy małym deszczu . I nie zapomnij wytłuc robactwa , cholery tak gryzą . A w bloku było tak pięknie .
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Jak widać ?nabroiłem?, choć naprawdę tego nie chciałem. Pomyślałem, że jeśli wywiozę igliwie, to dokopię się do ziemi i zrobię nasadzenia. Wszystko przez to, że osoba ?obyta w temacie? powiedziała mi, że w lesie mi nic nie urośnie, bo na igliwiu się nie da. Tak więc idąc tym tokiem rozumowania, pozbyłem się przeszkody w postaci igliwia ( jak widać było to błędem )
Reasumując. Działka jest w lesie, jednak kilka lat temu po silnych wiatrach kilka drzew, głównie brzóz i kilka sosen się ?położyło?, niszcząc nieco domek ogrodzenie itp., a kilka kolejnych niebezpiecznie się oparło o inne. Poprzedni właściciele uzyskali zgodę na wycinkę drzew zagrażających, a że las ma ponad 90 lat nie było większych problemów. I tak oto na mojej górce mam jedynie kilkanaście sosen, w dość dużych odstępach, kilka mniejszych ?krzaczków?, jeden dąb wysokości około 2,5m. Na dolnej części działki jest coś ?zielonego? ? połączenie trawy, perza, koniczyny, mlecza itp.
Nie miałem zamiaru szkodzić, chcę te drzewa zatrzymać, nie po to kupowałem działkę w lesie by im szkodzić, jednak chciałem pogodzić las z ładną roślinnością. Posłuchałem kogoś i wyszło jakoś na opak. Proszę o pomoc w uratowaniu drzew i posadzeniu czegoś miłego i zielonego dla oka.
Amadyn ? każdy popełnia błędy, ale ważne jest, aby je umieć/chcieć naprawić
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Ok. Postaram się pomóc, w lesie żyłem 20 lat i teraz po latach znowu mam kawałek lasu. Podaj ile masz tego lasu ? Jak potrafisz to idealne byłoby wklejenie tu kilku zdjęć tego lasu z krótkim opisem !!! W chwili obecnej najważniejsze to zabezpieczenie (tj. przykrycie) po części odkrytego systemu korzeniowego sosen i zagwarantowanie mu wilgoci. Nie ma innej rady, musisz zacząć od przywiezienia dobrej ziemi, zawierającej maksymalnie dużo składników organicznych czyli tzw. próchnicy. Istotne jest aby ta ziemia miała pH zbliżone maksymalnie do obojętnego (tj. ani zasadowa ani kwaśna). Następnie rozrzuć tę ziemię w pierwszej kolejności w obrębie korzeni sosen, a w drugiej pod brzozy. Warstwa minimum 10 cm , ale nie więcej niż było poprzednio ( to ważne). Nie przykrywaj korzeni w miejscach w których wcześniej nie były przykryte.W obrębie systemu korzeniowego drzew nie możesz robić dowolnej grubości tej warstwy (najlepiej dokładnie tyle ile było). Brzozy z całą pewnością odchorują Twoje wcześniejsze "zabiegi" bo nie znoszą ingerencji w system korzeniowy(tj. kopanie i wybieranie górnej warstwy ziemi; nakładanie kolejnych warstw ziemi). Część z nich może po czasie i tak wypaść, trudno, posadzisz wtedy nowe, ładniejsze gatunki i odmiany, rosną stosunkowo szybko. Jak to zrobisz, to proś niebiosa o łagodny deszczyk (zespoli te warstwy: zasadniczą i nałożoną ). Przy ulewie może z tych górek nałożona warstwa spłynąć. W międzyczasie kup mikoryzę dla iglastych (tylko dobrą !). Na razie tyle, i tak masz co robić, reszta póżniej. Możesz do mnie pisać na PW.

Zapewnienie koniecznej wilgoci nie będzie łatwym zadaniem, tym niemniej w tym temacie na jakieś rozwiązanie będziesz musiał się zdecydować. Idealnym rozwiązaniem na tym etapie prac byłoby zastosowanie hydrożelu (wymieszanie go z tą nawożoną ziemią). Można go kupić w dobrych sklepach ogrodniczych, na allegro też bywa. Hydrożel bardzo zwiększa pojemność wodną podłoża. Minusem jest tylko cena, naprawdę warto rozważyć. Zresztą już na początku pisałem, że renowacja tego lasu będzie kosztowna. Jarko
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Dziękować, dziękować
Brzóz już nie ma, wiatr je powalił i leśniczy wyraził zgodę na wycięcie. Zostały jedynie sosny
A co do przykrycia ziemią, to czy mozna przykryć tym igliwiem, które zgrabiłem? Mam je na kupie i nie bardzo wiem co z nim zrobić. Moze się nie dokładnie "opisałem", ale właśnie teraz, po odgrabieniu igliwia mam na ziemi coś w rodzaju próchnicy ( brązowa, sypka ). Czy to coś zmienia?
A co do "odkrytego systemu korzeniowego" to jestem laikiem, ale tam ani jeden korzonek nie jest na powierzchni.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

majchel. Ponownie proszę o zdjęcia i info. Również o przeczytanie PW.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Drodzy panowie, to jest forum ogrodnicze tj. piszemy porady tak, żeby inni forumowicze też mogli z nich korzystać.
Zapraszam więc do dzielenia się radami, pomysłami i sugestiami na forum publicznym, nie za pomocą pw, a wdzięczność innych zainteresowanych tematem będzie nieogarniona :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Wracam do szeregu Majchal, jak z wszystkim w życiu najpierw musi być plan Twoich zamierzeń (co, gdzie, ile). Możemy pomóc ale musi być szkic działki z zaznaczonym planowanymi nasadzeniami albo zdjęcia z opisem. Skoro nie wywiozłeś ściółki to bezwzględnie trzeba ją wykorzystać. Powinieneś w pierwszej kolejności stopniowo segregować stertę tych różności. Powybieraj próchnicę, igliwie, potnij nożycami lub rębarką do gałęzi (można pożyczyć) powyrywane krzaczory, wymieszaj to wszystko i z powrotem pod sosny (zwłaszcza tam gdzie jest górka). Zrób to tak jak opisałem w poprzednich postach. Oddzielaj wszystkie trwałe i uciążliwe chwasty (jak się nie znasz to musisz skorzystać z pomocy prawdziwego fachowca), składaj je na oddzielną kupę abyś mógł je wywieść poza działkę. To co pozostanie trzeba będzie poukładać w odpowiednie pryzmy i przekompostować (jest kilku fachowców na forum którzy mogą w tym pomóc). Nie nakładaj tej wybranej ściółki w te miejsca w których planujesz nasadzenia (najpierw trzeba wiedzieć jaka roślina będzie sadzona). Przy planowaniu nasadzeń, rośliny trzeba tak dobierać aby uwzględnić leśny charakter Twojej działki i go zachować. Do dzieła. Jarko
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Nalewka, przyjąłem.
Sprawa ma się tak
Postaram się pisać najbardziej rzeczowo, jak będę umiał, jednak proszę pamiętać, że jestem laikiem w tej dziedzinie leśnej, roślinek ( do tego stopnia, że nie wiem, jakie mam roślinki/drzewa na działce ).
Działka ma około 600m2, z czego połowa to domek, grill, tarasik, miejsce na samochód, trochę ziemi wokół domku i wjazd. Ta część działki jest dość płaska, myślę, że spad około 5%, ona była w użytkowaniu i nie będzie przedmiotem zainteresowania
Druga połowa działki to miszmasz. Wysoka sucha trawa, gałęzie, liście, krzaczory zdziczałe maliny/jeżyny, kilkanaście samosiejek sosny o wysokości około 30 cm, jeden dąb wygląda też na samosiejkę, ma około 2,5 wysokości i kilka skupisk roślinek, których nazwy nie znam. Spad jest większy niż na "pierwszej" połowie, ok 15-20%. Po mniej więcej 3 tygodniach po zgrabianiu wyrosło mi takie cudo, które wygląda jak źdzbło trawy/chwastu/czegoś tam ( jednak to dobrze, ż coś wyrosło, zasadniczo cokolwiek to jest nie przeszkadza mi to, a nawet czekam na rozkrzewienie. Jaka gleba? Też nie wiem jak ją określić.
Co chcę zrobić z działką? Na pewno jak najmniej ingerować ( lubię las ). Na "dolnej części" posadzić trawkę, dosadzić kilka tui, kilka krzewów kwitnących, na płot jakiś winobluszcz. Górną część chcę oczyścić, uporządkować, posadzić kilka krzewów, coś co będzie kwitnąć, oraz coś co "osłoni" mnie nieco przed sąsiadami, ale nie za wysokie nie chcę robić wysokiej ściany tak na 1,5m ( pomyślałem o obsadzeniu sosnami i cięciu ich na określonej wysokości ). Może posadzić trochę trawy ( chociaż niekoniecznie ), po prostu nie mam pomysłu co można tam posadzić, co będzie rosło i jak ją urządzić Ogólnie nie znam się, jestem technologiem żywności, dlatego poprosiłem o pomoc fachowców.
Co do "wywożenia igliwia" to może mało precyzyjnie się określiłem, bo znaczyć to miało jakoby oczyszczenie terenu, jednak ciagle mam je "na przechowaniu" i mogę je urzyć. Poza tym połowa z "górnej" działki jest jeszcze w stanie natywnym, bo czekam na wsparcie
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Zwykłe sosny chcesz ciąć na 1,5m ? Nie, tak się nie robi, zwykłe sosny nie nadaja sie do cięcia na taki żywopłot! Posadź jałowce, jeśli chcesz iglaki, radzą sobie na suchej ubogiej ziemi i nie bedziesz musial nic ciąć.
A poza tym, mam jedną radę: kup (lub pożycz/wypożycz ) jedną podstawową książkę o zakładaniu ogrodu, taką dla początkujących i przeczytaj szybko zanim zaczniesz cokolwiek robić, wtedy będziesz miał już jakieś ogólne pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi.
Ja tak zaczynałam, najpierw czytałam.
Polecam też programy ogrodnicze w tv, tam pokazują, jak co robić, jak sadzić, jak podlewać, co to jest kompost itp. :) W innym wątku już gdzieś pisałam, że polski kanał DOMO codziennie o 20.00 nadaje progr. ogrodniczy, angielski, bardzo przyjemny, od przyszłego tygodnia będzie też o 18.40 "Jak być ogrodnikiem" znanego Allana T. :-) on tam wszystko fajnie tłumaczy i przy tym jest dość dowcipny :-)

A, jeszcze coś... Możesz oczywiście "szaleć" i przywozić tony żyznej ziemi i kupować za krocie hydrożel na całą działkę!, ale też możesz przywieźć tylko troche ziemi i sadzić tylko takie rośliny, które lubią miesca suche i z niezbyt grubą warstwę ziemi... Ja polecam drugie rozwiązanie, jest naprawdę sporo roślin, które będą Ci pięknie rosły i nie będzie to kosztować Cie nadludzkiego wysiłku.
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
majchal
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 1 lip 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co posadzić w lesie ?

Post »

Green Tea bardzo dziękuję za porady. Teraz już wiem, że odpuszczam sobie samosiejki sosen jako żywopłot. Po prostu będą sobie rosły i dekorowały/wpisywały się w "charakter" działki gdzieś po środku.
Z tym czytaniem to dobry pomysł, jednak jako zapracowany człowiek ( pracuję po 10-12 godzin/dobę ) i faktu, że działka jest kilkadziesiąt km od domu, mam małe, absorbujące dzieciaki i sporo innych punktów zainteresowania to w związku z tym będzie ciężko znaleźć czas na kolejne hobby ( a niestety mam już ich kilka ). Może z czasem, jednak jestem w gorącej wodzie kąpany i chciałbym mieć wszystko JUŻ!!! Wiem, wiem, tak się nie da, ale ja chcę :wink:
Szukam odpowiedzi na pytanie: które rośliny posiadające kwiaty, mogą się uchować na mojej działce? Oprócz lasu fajnie jest popatrzeć na jakieś kwiatki i raczyć się miłym dla nosa aromatem
A jak, w takich warunkach będą funkcjonować tuje np. Brabant, żywotnik zachodni, szmaragd?
Mam płot około 1-1,5m wysokości ( nie wiem dokładnie bo nie mierzyłem, niestety ) i chciałbym aby zarósł "czym zielonym", ale CZYM?!

ps. jest mi wstyd, że jestem takim laikiem, jednak ze względu na charakter pracy, i "nieco inne" kierunki zainteresowań, nigdy wcześniej się tym nie zajmowałem. Obiecuję nieco nadrobić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”