Próchno,zastosowanie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
weras
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 23 kwie 2012, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Próchno,zastosowanie

Post »

Witam,
z wycinki starych drzew pozostało mi kilkanaście taczek próchna. Nie wygląda to próchno dobrze, widać w nim strzępki grzybni i ogromną ilość otworów po szkodnikach, kiedy jeszcze było drzewem. Próchno jest w tej chwili bardzo mokre, pije wodę jak gąbka. Jakiś niewielki procent tego próchna to proszek, ale większość to sporej wielkości kawałki.
Pytanie: co z tym zrobić? Wysuszyć i spróbować spalić, czy może jakoś rozkruszyć i dodać do kompostu?
A może bezpośrednio zakopać do ziemi? Czy te grzyby, które rosły na tym próchnie mogą zaszkodzić roślinom, jeśli staną się składnikiem kompostu? No i to robactwo?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam
Weronika
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Do czego może sie przydać próchno?

Post »

Ja bym to wszystko dała na kompost.
Waleria
elaela13
50p
50p
Posty: 60
Od: 14 wrz 2010, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stary Wiązów

Post »

Witam!
Czy można stosować do zmieszania z ziemią próchno ze starych drzew? Kiedyś wiem, że tak robiono. Czytam, że wiele roślin powinno mieć mieszanki ziemi próchniczej, ale u nas w sklepie nie ma jej.
Ela
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Ziemia próchnicza

Post »

Próchno a ziemia próchnicza to nie to samo,u nas ludzie radzą sobie w ten sposób,że idą z łopatką do lasu i do woreczka zbierają próchnicę.
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ziemia próchnicza

Post »

Powiem tak, nie polecam, bo w próchnie są często jaja larw owadów, więc wiesz czym grozi to Twoim roślinom. W późnych latach 80-tych robiłam takie mieszanki, ale nie jest to najlepszy pomysł przy zastosowaniu do roślin domowych. Natomiast do roślin ogrodowych jest OK.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 204
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Próchnica z pnia wierzby

Post »

Nie znalazłem tematu więc zakładam. Moja mama i babcia wykorzystywały tą ziemię/próchnice do rozsad kwiatów, chociaż wg mnie pH może być zbyt niskie. Ja chcę wykorzystać to do podsypywania borówki i być może trochę pod pomidory.
I właśnie czy ktoś z was ma doświadczenie w tej materii?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”