ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Analiza gleby

Post »

Adrian, warto oddać glebę do analizy i poprosić o zalecenia, to wcale nie jest drogo (badanie 46 zł + zalecenia 16 zł). Zawiozłam w litrowym plastykowym pojemniku (z warzywnika, pobrane z głębokości około 30 cm łopatką). Miła pani wypytywała mnie co mi nie chce rosnąć, jakie są objawy a co z kolei rośnie doskonale, ot taki mały wywiad . Wszystko spisała i po 8 dniach dostałam wyniki wraz z zaleceniami;
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =8&t=56144
No i dowiedziałam się, że źródłem moich kłopotów jest zbyt duża ilość magnezu, za mało azotu, wapnia i potasu ( pomimo jesiennego nawożenia obornikiem końskim).
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Gieniu, zbytnio nie zwracałem uwagi na trawniki, bo zajmuję się szczególnie pomidorami,ale jeśli Ci chodzi o nadmiar magnezu,to wcale go nie masz za dużo, tylko za mało innych składników. Jak podniesiesz potas i azot,to się wszystko wyrówna. Wapna Ci nie zalecono ponieważ masz dość wysokie pH , ale po podaniu tych nawozów, następnie można pokusić podać także wapno, jeśli byś uprawiała warzywa, bo trawa ma mniejsze wymagania.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Dzięki Ludwiku za odzew ;:196 ;:196 ;:196 . Poczytałam o składzie nawozów, które mi zalecono i w składzie np superfosfatu wzbogaconego jest sporo tlenku wapnia bo aż 30 % (całkowity). no to chyba dlatego nie zalecono wapnowania, na dodatek pH jest OK. Na szczęście syn nie miał czasu by zwapnować trawnik a i przy okazji i mój ogródek bo by już całkiem wszystko spaprał. Kupił bowiem worek wapna magnezowego. Kazałam mu toto wysypać w lesie albo gdziekolwiek, byle nie w moim ogródku.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Przechowaj , magnez dość szybko jest pobierany z gleby, ja co roku daję dość sporo dolomitu do tuneli foliowych i pomidory jego skonsumują.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

gienia 1230

Wniosek z tego jest taki, że należy pod uprawy stosować systematycznie obornik. W przypadku obornika końskiego w dawce minimum 16 kg/ 10 m2. Przy tej dawce obornika powinien on być uzupełniony superfosfatem danym jesienią w ilości 1 kg/ar

Obornik koński

azot 0,54 %
fosfor 0,29
potas 0,9
wapn 0,43
magnez 0,16

jak widać dostarcza on więcej wapnia niż magnezu.

O pH gleby nie decyduje tylko sam wapień . Magnez również. Dlatego pH jest dobre mimo niedoboru wapnia. Istotnie zalecenia są niepełne, bo nie uwzględniają niedoboru wapnia/ superfosfat go nie pokryje/. Wydaje mi się, że w tym przypadku propozycja uzupełnienia azotu saletrą amonową jest błędna.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Dzięki za zainteresowanie. No cóż, już pokupiłam zalecane nawozy, do wysyłki mam przygotowany superfostat wzbogacony , w kolejce czeka siarczan potasu i saletra - a może jej nie wysyłać? Jeśli twierdzisz że to zalecenie jest błędne, to co w zamian?. Mam zamiar wysłać je pocztą w pakietach do 2 kg za wielką wodę, bo tam mam swój ogródek. Będę tam dopiero w marcu i zacząć muszę od zniszczenia bakteryjnej cętkowatości pomidora. Na szczęście z końskim obornikiem nie mam problemu, pryzma czeka od ub. jesieni, a wokół jest parę stadnin.
Też tak myślę forumowicz jak i Ty, ogródek jest dopiero drugi sezon (po trawniku), gdy będę co roku jesienią nawozić obornikiem , wiosną rzędowo pod konkretne rośliny to w końcu wszystko mi zacznie rosnąć i owocować normalnie. Póki co pomarzyć sobie mogę.
Jeszcze raz wielkie dzięki ;:196 .
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

gienia 1230

Moim skromnym zdaniem, w miejsce saletry amonowej powinna być dana saletra wapniowa. Zwiększy to pulę jonów wapnia nie zwiększając puli jonów OH- w glebie. Łącznie tej saletry wapniowej powinno być 5 kg/ ar. Zwiekszy to zawartość azotu o te sugerowane o,8 kg/ar a jednocześnie poprawi zawartość wapnia o o,93 kg/ ar tj 9,3 gram na m2 a w jednostkach , które są podane we wyniku analizy czyli mg/litr zawartość wapnia wzrośnie o 46 do poziomu 671 mg/l. Równocześnie, wraz ze superfosfatem zostanie wprowadzone 0,1 kg/ ar wapnia w przeliczeniu na Ca tj 1 g/m2. Z tego tytułu zawartość wapnia w glebie wzrośnie o 5 do poziomu 676 mg/l.

Ale OSChR podało Ci wariant uzupełnienia składników w glebie w oparciu o nawozy mineralne. Sytuacja sie zmieni i to bardzo po podaniu do gleby obornika. Wtedy sugestie Stacji są bezwartościowe. Gdybyś zastosowała te ilości nawozów łącznie z np 30t/ha obornika zrobiłabyś sobie krzywdę. Jeśli Cie to interesuje mogę wyliczyć Ci potrzeby nawozowe przy zastosowaniu standardowej dawki obornika. Tam gdzie dasz obornik rzędowo sytuacja może być katastrofalna jeśli jednocześnie wprowadzisz tyle nawozów ile sugeruje Stacja.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

A jednak saletra wapniowa- to właśnie sugerowano mi w sklepie ogrodniczym przy niskim poziomie wapnia, a ja trzymałam się tych zaleceń jak pijany płotu i pokazałam je nawet sprzedawczyni; tu pisze czarno na białym, jak byk że ma być saletra amonowa itd. :roll: No i sprzedawczyni skapitulowała. Do wzbogacenia mam około 40 mkw (warzywniak + rząd krzewów owocowych), więc wypadołoby kupić 2 kg tej saletry.
forumowicz, jestem skłonna dać sobie spokój z tymi nawozami, nie wiem jednak ile jest wart ten leżący na pryzmie obornik. Początkiem sierpnia podsypywałam nim porzeczki, agrest i jeżyny i mieszałam płytko z ziemią by nie uszkodzić korzeni. Dziwną miał strukturę, zrobiło się z niego coś w rodzaju brązowego próchna, był lekki a spryzmowane były tylko wilgotne, ciężkie jak diabli końskie "gałki" bez ściółki. Co prawda, leży na tej pryzmie już 2 lata, czy taki jego wygląd jest normalny, bo nigdy u mnie obornik tak długo nie próżnował! A obornik dać muszę, bo ziemia w ogródku to piaseczek + mnóstwo drobnych kamyczków (niedaleko ocean). No i jak widzisz jestem bardzo zainteresowana, i jeśli masz troszkę czasu, bardzo proszę o wyliczenie ile rozrzucić tego obornika. Wagi niestety nie mam, mam do dyspozycji wiadra (2 galonowe) i taczki budowlane :D . Dzięki!
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

To biorę się za liczenie. A co do obornika to jeśli to próchno ma kolor brązowy , to jest rozłożony nawóz, a jeśli popielaty- spalony nawóz. Nawiezienie spopielonym obornikiem, na Twojej glebie może być b. przykre w skutkach
/ odczyn mocno alkaliczny/. Wolałbym, by to był w miarę świeży obornik.

Obornik w standardowej dawce 30t/ha czyli 30 kg/ 10m2

Jedna uwaga. Liczby zawartości składników, które podajesz za Stacją ,są wyrażone w mg/ litr gleby. To tak dla jasności, byśmy wiedzieli o czym rozmawiamy.

Z tą ilością obornika końskiego wnosisz do gleby :
fosfor w ilosci 3000x 0,3/100 = 9 g/m2 czyli 45 mg/litr P2O5 a w przeliczeniu na P 20 mg/litr. Przyjmując współczynnik sorpcji fosforu jako 2 mamy 10 mg/litr. W sumie mamy zatem 57 mg/litr fosforu
Brakuje nam więc 13 mg/litr do wymaganej zawartości fosforu dla większości warzyw . Stąd wymagane dodatkowe nawożenie w ilosci 1 kg superfosfatu wzbogaconego
potas

Z obornikiem wnosimy dodatkowo 3000x0,9/100 27g/m2 czyli 135 mg/litr K2O a w przeliczeniu na czysty K 100 mg/litr. Współczynnik sorpcji przyjmuje jako 1

Mamy wiec łącznie 153+100= 253 mg/litr . Spełnia to wymagania znakomitej większości znanych warzyw. Nie jest wymagane uzupełnianie potasem

wapń

Z obornikiem wnosimy 3000x0,43/100 = 13g/m2 czyli 65 mg/litr CaO a w przeliczeniu na Ca 46 mg/litr

Łączna więc zawartość wapnia w glebie wyniesie 671 g/litr

Nawozenie fosforem jesień lub ostatecznie wiosna . Wymaga wymieszania z glebą. Azot przedsiewnie w postaci saletry wapniowej. Gleba po wysianiu zagrabiona.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

forumowicz pisze:..Obornik w standardowej dawce 30t/ha czyli 30 kg/ 10m2..
już kiedyś miałam taki problem jak ugryźć tą wagę, bo wiadomo może być suchy.. mokry - ktoś mi doradził, że bez względu na wagę obornika przyjąć, że 20 kg obornika to 1 taczka - forumowicz dobrze mi poradzono? podejrzewam, że masz Gieniu suchy zmineralizowany nawóz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Moniko

Taczka taczce nie równa. No i taczki są różne.

Jeśli mamy jakieś wątpliwości dajmy tego obornika trochę więcej. Fosforem nie zasolimy prędko gleby W potas nasze gleby raczej nie są bogate, a azot ?. Azotu z tą ilością obornika wprowadzamy co prawda w ilości 150 kg w przeliczeniu na hektar ale równoważnik nawozowy tego azotu z obornika jest niski i zasolenie nam nie grozi a i normy unijnej 170 kg N na hektar też jak widać nie przekraczamy.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

O jednej ważnej rzeczy zapomniałem gienia1230

W przypadku nawożenia rzędowego nie nawozimy dodatkowo gleby niczym przed wysadzeniem czy siewem roślin. Proszę zauważyć, że zawartość fosforu i potasu w nienawożonej glebie mieści się w dolnej granicznej / dopuszczalnej/zawartości tych składników.
A ilość obornika w rzędzie to 20 kg na 5 metrów bieżących.

Warto się też zastanowić nad zwiększeniem zawartości wapnia bez zmiany pH gleby. W tym celu należałoby wysiać ok 2 kg/ 10m2 normalnego budowlanego gipsu który chemicznie jest uwodnionym siarczanem wapnia. Ta ilość podniesie zawartość wapnia do wymaganego minimum 1000mg/litr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Bardzo, ale to bardzo dziękuję. Muszę to wszystko przetrawić w spokoju bo na start tego obornika może będzie ze 3 taczki (autentycznie brązowy, nie jest spalony), czyli, jak Monika pisała będzie tego ze 60 kg. O połowę za mało, licząc 300 kg /ar (chyba się nie pomyliłam?). Po przyjezdzie tam, na miejsce będę wiercić dziurę w brzuchu synowi o zorganizowanie kolejnej przyczepki końskich gałek. Bo przez skype, to mi tylko obieca a nigdy czasu nie ma. Z tym gipsem to mi świetny pomysł podrzuciłeś forumowicz, to akurat syn ma, bo remontuje dom.
Jeszcze raz dzięki ;:196 ;:196
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”