Towarzystwo dla bylin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dota.m
50p
50p
Posty: 53
Od: 22 cze 2009, o 22:17
Lokalizacja: Sandomierz

Towarzystwo dla bylin

Post »

Posadziłam ostróżki różowe i niebieskie razem 10 szt. w odległości jakieś 90 cm od siebie. Urosły i widok jest nieciekawy. Jak radzicie - przesadzić je bliżej siebie czy podsadzić je innymi roślinami? Macie jakieś fajne przykłady roślin towarzyszących ostróżkom?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Dorota
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Kocimiętka by pewnie pasowała, no i szałwia nemerosa, bodziszki.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

U mnie towarzyszą floksy.Jak zetnę ostróżki po kwitnieniu to one własnie zaczynają 'dochodzić do głosu', a w tym czasie wyrastają nowe pędy ostróżek.Gdy floksy już przestają powoli kwitnąć to ostróżki zaczynają powtórnie, ale już słabiej.Te rośliny rodem nieco z 'babcinego ogródka' stylistycznie i kolorystycznie też do siebie pasują.U mnie ostróżek są tylko trzy kępy, gdyż trzeba je podwiązywać, a ja niezbyt lubię takie rośliny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Barwinek z czasem zadusi ostróżki.Karpy ostróżek muszą mieć powietrze inaczej mogą zacząć chorować i będą coraz słabsze.Spotkałam się nawet z zaleceniem by na na zimę nie przycinać ich zbyt krótko, załamywać resztki łodyg, by przez 'rurki' po obciętych łodygach nie dostawała się szkodliwa wilgoć do karpy korzeniowej.
U mnie zaczęły dobrze rosnąć od czasu, gdy posadziłam je na lekkim podwyższeniu rabaty, gdyż nie lubią zalegania wilgoci zimowej.
Awatar użytkownika
Kasiach
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

nie pomoge Ci z własnego dosiwaczenia. Ale mam własnie przed soba numer specjalny Mojego Pieknego Ogrodu i tam proponują dla ostróżek następujące towarzystwo
przed ostróżkami-krwawnik biały i żółty oraz złocień -dorastaj do 60 cm
najniżej-przetacznik siwy oraz santolina

ja osobiście za krwawnikiem nie przepadam, ale może Ty lubisz:)
Kasia
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Krwawnik jest roślinką ekspansywną, na to trzeba uważać.
Super pomysł z floksami, chyba wykorzystam :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Uważam, że lepszy biały złocień.Ogólnie powinny to być byliny o sztywnych łodygach i niezbyt ciężkich kwiatach np. mogą być białe dzwonki brzoskwiniolistne. Krwawniki lubią wylegać po deszczach i trzeba je podwiązywać, a zważywszy na to, że ostróżki też tego wymają wyglądałoby to nieciekawie.
Awatar użytkownika
Kasiach
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

tak, krwawniki z rodziny mieszańców Millefolium pokladaja sie po deszczach i sa ekspansywne.
ale już krwawniki wiązówkowate (filipendulina) takie nie są. Kwitną od czerwca do września, nie są ekspansywne i nawet po największych ulewach pozostają wyprostowane.
ja akurat w krwawnikach nie gustuje, choć np odmiana Terracotta nawet mi sie podoba:)

ja zdecydowanie wybrałabym zlocienie. tak samo jak Ty. Ale nie każdemu podoba się to samo.

moja ostróżka , posadzona miesiąc temu ciągle jest malutka bidulą. z zazdrościa patrze na te duże ostróżki na fotce...
Kasia
adamian
500p
500p
Posty: 981
Od: 13 wrz 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Proponuję ci róże: bliżej siatki New Dawn, przed ostróżką jakąś białą albo różową rabatówkę np Aspirin, Nozomi, Bonica,
Awatar użytkownika
dota.m
50p
50p
Posty: 53
Od: 22 cze 2009, o 22:17
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Towarzystwo dla ostróżki

Post »

Posadziłam jako towarzystwo kocimiętkę a z przodu czyściec. Na efekty trzeba pewnie będzie poczekać do przyszłego roku. Zawsze można wymienić rośliny, gdyby było coś nie tak. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję :).

Obrazek
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”