Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
katarkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lut 2007, o 22:48

Obornik koński jak i kiedy stosować,czy do wszystkiego?

Post »

Na jesień mamy zamiar posadzić drzewa owocowe: jabłoń, grusze, śliwe i brzoskwinie. Mamy na działce złą ziemię - klasa 5 - po polach uprawnych, 20 cm ziemi a potem piach. Tato wykopał doły szerokie na 3 m i wysokie na 1,5 m, kupił obornik koński a raczej "źrebięcy" - jeżeli tak można powiedzieć, i zasypał nim doły na przemian z ziemią. Niech poleży do jesieni. Czy taki obornik nadaje się do sadzenia w nim drzew owocowych bo podobno zawiera dużo amoniaku?

Dzięki
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Można stosować tak samo jak bydlęcy, chociaż zawiera nieco mniej wody. Należy od do nawozów gorących (rozgrzewa się znacznie w trakcie pryzmowania), dlatego będzie miał zastosowanie w zimnych inspektach czy np. przy uprawie ciepłolubnych ogórków. Można śmiało kompostować go razem z obornikiem bydlęcym.

A co do nawozów, to poczytaj na ciekawej stronce:


TABELA - Nawozy w ogrodzie ekologicznym
Jakub . . . . .
katarkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 lut 2007, o 22:48

Post »

Nemo56 ;:114
dziękuję za świetny link
szczerze powiedziawszy nie szukałam w sieci o oborniku ale tam nawet o łajnie będzie rzeczowo napisane
wychodzi na to że obornik koński jest zbliżony do bydlęcego
juz nie obawiam się o nasze drzewka

pozdrawiam katarkowa
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Obornik koński

Post »

Proszę mi powiedzieć czy świeży koński obornik można stosować do nawożenia roslin czy nie. Nie bardzo mogłam wyczytać w internecie. Niektórzy twierdzą, że nie można inni wręcz przeciwnie. Mam dwa koniki więc obornika pod dostatkiem jednak tylko świeżego. Co mam robić proszę o poradę DZIĘKUJĘ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jest to jeden z najbardziej wartościowych oborników. Używamy go po przekompostowaniu. Przekopuje się go jesienią. Nie należy nawozić świeżym obornikiem roślin. Przeczytaj m.in.
viewtopic.php?f=8&t=4555
Pozdrawiam Andrzej.
pawelreal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2007, o 19:01

Post »

witam
sorry za odswierzenie tematu ale nie chcialem zakladac nowego.

Chcialbym przekopac ziemie wraz z obornikiem w kwietniu natomiast w maju chcialbym tam juz wysadzic pomidory. i tu moje pytanie czy jeden miesiac starczy na przegryzienie sie ziemi z obronikiem, nie popali mi pomidorow ?
chcialbym tez zapytac ile dac tego obornika na metr kwadratowy 5 takich pelnych sztychówek myslicie ze starczy?
pozdro
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Podstawową zasadą jest stosowanie obornika jesienią.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Pawełku, a może zamiast ładować końskie złoto na całą grządkę daj je do dołków pod pomidorami.
Wykop spory dołek, daj na czubek szpadla końskich kulek, przesiekaj te kuleczki dokładnie z ziemią w tym dołku, teraz przysyp warstwą ziemi tę mieszankę, zlej wodą, poczekaj aż woda wsiąknie, sprawdź czy nie widać na powierzchni tego świeżego obornika, jeżeli tak to przysyp go ziemią i wsadzaj pomidory z bryłką ziemi z doniczki. Korzenie roślin nie mogą się stykać z obornikiem, bo popalisz. W czasie wzrostu pomidory same sobie sięgną do tej żyły złota.
A na jesieni zastosujesz go na całym warzywniku.
pawelreal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2007, o 19:01

Post »

a w jakiej ilosci go stosowac , jeśli nie chcialbym go dawac do dolka tylko przykopac na jakas konkretna powierzchnie w ogrodku. Nie wiem jeszcze do konca jakiego pochodzenia bedzie ten obornik, konski czy bydlecy .
pozdro
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

to zależy jaką masz glebę:
- na lekką (można dawać wiosną) -około 2 kg na metr kw. co 2 lata, przekopujemy na pół sztychówki.
- na ciężką - więcej bo około 4 kg i co 3- 4 lata, to teoria - tak mam napisane w swoich notatkach, nie wiem ile waży sztychówka obornika, daję na oko, niepełne wiaderko naokoło metr kw.
justynna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2009, o 10:25

Obornik koński

Post »

Pomóżcie proszę jestem nową różomanką a wiadomo że dobre podstawy to sukces,dlatego zamówiłam 18 woreczków świeżego naturalnego oborniczka ze stadniny wyjątkowo pięknych koników .Obornik otrzymałam zupełnie bez słomowy same pączusie.
Martwię się, że może być za ostry i za mocny i będzie palił korzenie róż , czy słoma jest konieczna i dobra ???????

oraz jak przyspieszyć przekompostowanie obornika słyszałam że mocznik tak działa , ale nie wiem w jakiej proporcji dodać i jak długo trwa proces, i czy będzie to nawóz pełnowartościowy. Ogródek mam nie duży przekopywanie i pryzma raczej nie wchodzą w grę Ziemię mam generalnie kiepską ,a trzy lata czekać na rozłożenie to strasznie długo gdy tyle pięknych róż będzie czekać na jesieni .

i jeszcze jakie inne rośliny lubią obornik oprócz rododendronów ???

Z podziękowaniem
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Obornik Koński ??????? pomocy proszę !!

Post »

Mocznik przyspiesza kompostowanie substancji, które mają mało azotu, słomy, kory, trocin itp.
Czy przyspieszy też kompostowanie obornika? Nie wiem, ten ma azotu dosyć. :oops:
Ja przy sadzeniu używam świeżego obornika, wkładam go do dołka i przysypuję ziemią, żeby korzenie nie dotykały go bezpośrednio. Jak dotąd się nie skarżyły, a robię tak juz trzeci rok :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Obornik Koński ??????? pomocy proszę !!

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”