Chwasty.Zarośnięta, nieużytkowana działka

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Lucky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki

Post »

To jest szansa, że jeszcze tego roku wszystko zakwitnie? Kiedy zacząć sadzić, jakieś terminy itp., bo w ogóle nie wiem od czego zacząć:)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki

Post »

Nie tylko jest szansa ,ale zakwitnie :D /no może tu malutki problem z irysami by był bo one z małych sadzonek kwitną dopiero w drugim roku.
Parę spraw, ale to po kolei:
1.Zastanów sie co chcesz,Przejrzyj forum i zrób sobie listę.
2.Jak ten cholerny śnieg zleci i zrobi się cieplej należało by zdiagnozować jak wygląda tam teren.
Zapewne jest trawsko i perz a tego musisz się pozbyć.
I tu albo walka mechaniczna , szpadel przekopywanie i wybieranie np. perzu widłami lub chemia. Wyrzucenie także gruzów, szkieł i innych skarbów w ziemi.

Kupno w sklepie roślinek i sadzić kiedy zrobi się ciepło.Ale jako nowicjiuszowi muszę powiedzieć, że większość roślin dostępna jest w torebkach foliowych i musisz je posadzić najlepiej na razie do doniczki i przetrzymać, zahartowywać je /bo są w ogrzewanych sklepach/ wystawiając je na dwór i chowając na noc. /lub też w ciągu dnia jak się drastycznie zmieni aura/

Ja kupuję teraz a wysadzam około maja lub kwiecień jak się zrobi ciepło.Ale to wszystko jest zależne od pogody.

Polecam jako lekturę dział :

http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=31
http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=32

oraz jeżeli byś się zdecydował na róże :

http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=41
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Lucky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2013, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zagospodarowanie działki

Post »

Dziękuje za pierwsze rady, z czasem będę się tutaj pytał jeśli będę miał jakiś problem z działeczką. Póki co czekam na wiosnę, a potem zaoram, wybiorę śmieci i się odezwę. :)
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zagospodarowanie dzialki

Post »

Witam to jest mój pierwszy post:)
Mam około 1200 metrów działki szerokości 15 metrów
Obrazek

O działce:
- 15 metrów szerokości jakieś 80 długa
- Trawa jakaś jest ale nie najlepsza(chciałbym aby była gęstsza:)
- działka jest nierówna tzn są jakby wertepy..:)
- kosiarką elektryczną jak koszę to są wyboje(dlatego też nie chcę spalinowej bo wygodnie mi się kosi lekką elektryczną)
- Dużo pracuję i nie mam zbytnio czasu na pielęgnację...jakkolwiek to brzmi:) ogólnie nie jestem zapalonym ogrodnikiem..nawet wcale:) co nie znaczy że nie chcę mieć choć trochę ładnego ogrodu:)

Teraz co bym chciał abyście mi doradzili:)

Zacznę od końca mojej działki a mianowicie to co jest na zdjęciu niewykoszone:)jest tego jakies 400m i tam chciałbym zasadzić jakieś drzewka owocowe i dać agrowłoknine bo w tych rejonach nie chce mi się kosić:)
Może macie jakieś inne pomysły na zagospodarowanie oddzielenie.....

Z przodu domu mam też trochę działki i thuje które mi sukcesywnie brązowieją co zrobić/robić ??(te thuje są na pełnym słońcu prawie cały dzień,ogólnie ten kawałem działki przed domem)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Nie jesteś ogrodnikiem, nie chcesz być, nie chce Ci sie kosic trawnika , chcesz mieć ładną trawę, zdrowe drzewa. Pierwsza rada to sprzedaj 3/4 działki. Rozwiąże Twoje główne problemy. Jak chcesz rozwiązać problem chorych drzew to musisz opisać w jakich warunkach rosną, co im dolega itp :wink: w części z drzewami owocowymi posiej łąkę kwietną , pokosisz 2 razy w roku i bedziesz miał czas na odpoczynek . Ogród to taki twór że musisz mu zapewnić ciągłą opiekę bo inaczej z Toba wygra :wink: współczuję Twojej kosiarce tej powierzchni i tych nierówności.
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Nie o taką radę mi chodziło...a zdjęcie chorego/zbrązowiałego drzewka jest w pierwszym poście... :)

Zastanawiam się też nad wyrównaniem działki(własnoręcznie bez użycia maszyn....)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Hej! :wit
Musisz nauczyć się wstawiać zdjęcia poprawnie.
Zatem trzeba je obrócić zanim je wgrasz na hosting i zanim wstawisz je na forum.
Zdjęcie chorujących żywotników musi być wykonane w zbliżeniu na miejsca które uległy zmianom.
Inaczej nikt nawet nasi fachowcy nie podejmą się diagnozy co im dolega.
Nie określą z takiej odległości ani rodzaju szkodnika lub schorzenia a w związku z tym czy mogą coś Ci doradzić?
Ogólnie o usychających tujach poczytasz na forum ale czy zastosujesz właściwe działanie tego nie wie nikt.
Potrzebne jest zdjęcie makro :D
Pod tym linkiem
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=33&t=10193
Znajdziesz temat
Kolory usychania iglaków co nie zawsze świadczy o chorobie,oraz
Tuje żywotniki - choroby
- Tuje żywotniki schną
- Tuje żywotniki brązowieją
- Tuje żywotniki bledną i żółkną
Moim zdaniem musisz przede wszystkich wyciąć te trawę wokół ich pnia,użyźnić ziemię,podlewać.
Być może wystarczy tylko wyciać te uschnięte gałązki,być może...pokaż jednak je z bliska




Co z trawnikiem?
Może zacznij od poczytania takich porad np.
Nowy trawnik na starym trawniku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 91#p275491
Trawnik od zera ,zakładanie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=719
Błędy w zakładaniu trawnikahttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=87638

Może wybierz z tej listy tematy,kóre mogą Ci się przydać :wink:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=10197
i pytaj wówczas o konkrety?
Bo to ,ze trawnik jest nierówny nie oznacza,że musisz go urządzać od nowa.
Może wystarczy rozplantować na tym co jest cienką warstwę dobrej ziemi by wyrównać te dołki i tylko dosiać trawę?
Wg mnie Twój trawnik jest całkiem ok. :D
Nawet chwastów tam nie widać i nie jeden z nas marzyłby o takim trawniku. :wink:
Wg mnie wymaga tylko nawożenia,regularnego podlewania i koszenia.
Nic więcej mu nie trzeba ale
pokaż zdjęcie z bliska.
Fachowcy podpowiedzą coś więcej niż ja i na pewno coś konkretnego.
:D :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Tak się zastanawiam nad tą częścią przed domem: jeśli masz mało czasu, a do tego nie chcesz się bawić w ogrodnika, to na Twoim miejscu nie wchodziłabym w sadzenie rzędów tuj wzdłuż ogrodzenia. Problemem jest to, że jak któraś z nich padnie, to taką lukę bardzo trudno jest czymś uzupełnić. Jeśli iglaki, to w swobodnych zestawieniach z drzewami i krzewami liściastymi, a nie równymi szeregami, w których na pierwszy rzut oka widać, ile z nich uschło. Iglaki, wbrew pozorom, nie są bezproblemowe! Natomiast liściaste, jeśli dobrze dobrane do rodzaju gleby, wymagają niewiele pracy i są mniej kłopotliwe w obsłudze :) Kłopot sprawia grabienie opadłych liści, ale to się robi na ogół raz w sezonie :) Nie piszesz, jaki masz rodzaj gleby i w której strefie mieszkasz, ale jest sporo drzew i krzewów tolerancyjnych, a przy tym efektownych. Takie na przykład klony pospolite o czerwonych liściach (Crimson King,Crimson Sentry) poradzą sobie chyba wszędzie. Jabłonie ozdobne też nie mają wielkich wymagań, jarzębiny potrzebują więcej wilgoci, ale jeśli na początku nie zapomnisz o podlewaniu, to się zaadaptują. Pięknie kwitnące krzewy: jaśminy (czyli jaśminowce), bzy (a właściwie lilaki) też są łatwe w uprawie. Pęcherznice o barwnych liściach, a z mniejszych tawuły japońskie są ozdobne przez cały sezon. Róża "dzika", czyli rugosa i jej mieszańce spokojnie daje sobie radę nawet w mało sprzyjających warunkach, a w pełnym słońcu będzie pięknie kwitnąć i pachnieć. Jest w czym wybierać, a 400 m to całkiem spory kawałek, dobry na różne zestawienia właśnie ozdobnych krzewów.
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Witam :) dziękuję za rady:)
Jak tak sobie oglądam ogrody czytam o tym co mi napisaliście...to jakoś naszło mnie na zrobienie tego ogrodu:)
Na razie zbieram wiedzę i informację co i jak robić:)

Jak bym miał chwilkę to bym narysował taką mapkę z umieszczonym domem całą działka wkoło...i metrażem..łatwiej wtedy będzie coś ustalić:)
muszę zmierzyć pH gleby czy polecacie jakiś sprzęt??
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Jak na potrzeby amatorskie, do zmierzenia pH gleby wystarczy płyn Helliga, do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. W zestawie będziesz miał też instrukcję obsługi. W ogóle zorientuj się, jaki masz rodzaj gleby, bo od niej najwięcej zależy.
Pewnie, że warto sporządzić szkic z planem zagospodarowania całości. Wypytaj też może sąsiadów - pewnie mają jakieś ogródki - co im rośnie ładnie i bez problemów, a z czym mieli kłopoty. Nie chodzi o to, żeby sadzić dokładnie to, co oni, tylko żeby się zorientować, jakie są miejscowe warunki. To pomaga podejmować decyzje przy wyborze roślin. :)
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Witam :) mieszkam na Śląsku dokładnie: "Rogoźnik" koło Wojkowic :)
Czy ktoś coś o moich tujach..??odciąć to co brązowe..??jak się tego problemu pozbyć...to co odetnę zapewne już nie odrośnie..??
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Poszukaj wątku o tujach i ich chorobach, albo przejrzyj diagnostykę roślin i tam zapytaj. Założyłeś temat o zagospodarowaniu działki, więc ci, którzy się znają na chorobach tuj, niekoniecznie tutaj zajrzą. :)

Tuje generalnie źle znoszą suszę, a ubiegłoroczne lato było bardzo suche.W miejscowości, gdzie mieszkam, ludziom padło ich mnóstwo, na jednej z posesji z dwunastu dwumetrowych krzaków rosnących rzędem przy płocie zostały trzy. To jest sprawa nie tylko braku wilgoci w glebie (bo niby można podlewać), ale również suchego powietrza. Tuje są roślinami łagodnego, morskiego klimatu. Co nie znaczy, że gdzie indziej nie będą rosły, lecz źle reagują na skrajne warunki, jak w ubiegłym roku.
Te brązowe plamy u dołu jednak wyglądają dziwnie. Czy nie masz przypadkiem jakiegoś zwierzaka, który by znaczył teren?
Ale najlepiej zgłosić się z pytaniami w dziale o chorobach.
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

SolarSolar pisze: - Dużo pracuję i nie mam zbytnio czasu na pielęgnację...jakkolwiek to brzmi:) ogólnie nie jestem zapalonym ogrodnikiem..nawet wcale:) co nie znaczy że nie chcę mieć choć trochę ładnego ogrodu:)

Teraz co bym chciał abyście mi doradzili:)
(...)nie chce mi się kosić
Widzisz ja mam tak z samochodem. Nie jestem zapaloną miłośniczką mechaniki, dużo pracuję, nie chce mi się samej wymieniać oleju i tarcz hamulcowych, ale to nie znaczy źe nie chcę mieć zadbanego samochodu. Dlatego znalazłam w pobliżu warsztat i jak mam problem to dzwonię i jakiś mechanik przychodzi i zabiera kluczyki. Wieczorem, albo następnego dnia mi oddaje. Nie wiem co się dzieje z autem w tym czasie i nie mam ochoty wiedzieć. To się sprawdza, auto jest zadbane i ani razu mnie nie zawiodło, mimo że ma już osiem lat.

Są tylko dwie możliwości że by mieć ładne i zadbane cokolwiek. Wszystko jedno czy to ogród, mieszkanie, akwarium, samochód, czy rower.
Pierwsza - zdobyć potrzebną wiedzę ne temat tego czegoś, oraz mieć czas, narzędzia i ochotę żeby tą wiedzę wykorzystać w praktyce.
Druga - zlecić to komuś kto ma wiedzę, ochotę czas i narzędzia żeby to robić.

Ponieważ pierwszą możliwość w pierwszym swoim poście wykluczasz, pozostaje druga.
Wtedy jedyną pracą jaką będziesz musiał wykonać w zwiąku z ogrodem, to usiąść do komputera i zrobić przelew. Pozostanie przyjemne siedzenie na tarasie i podziwianie efektów.

Chciałeś rady? Oto rada. :D
Pozdrawiam, Gosia.

Edit. Tuję wywal. Za środki do oprysków i opryskiwacz zapłacisz więcej niż za dwa nowe krzaki.
I nawet zakładając, na razie bezpodstawnie, że uda ci się ją uratować, to jak poobcinasz wszystko co uschło, będziesz się przez najbliższe dwa-trzy lata gapił na wyliniały dowód swojego sukcesu. To będzie denerwujący widok. :wink:
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”