Jak wyrównać teren pod rekreację i wjazd samochodem

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak wyrównać teren pod rekreację i wjazd samochodem

Post »

Witam
Ponieważ jestem kompletnym laikiem na wstępie proszę o nieobrzucanie mnie tzw.guanem za niefachowe określenia, brak fachowego języka, naiwne pytania, dziękuję !
Do rzeczy:
Mam działkę, która krótszym bokiem przylega do jeziora.
Jest to ziemia "rolna", łąka porośnięta trawą, perzem, od strony jeziora zarośnięta krzakami, trochę drzew (brzozy), trzciny. Większość działki to pusta przestrzeń. Ze względu na krzaki do jeziora na razie jest trudny dostęp. Między zaroślami od strony jeziora ziemia jest miękka. Woda chyba dość płytko. Chcę je trochę wykarczować. Podobno odsłonięta (wykarczowana) przestrzeń w dziennym słońcu osuszy dojście do jeziora...?
Ziemia na otwartej przestrzeni czarnoziem (w dokumentach - kl.IV)
Sęk w tym że powierzchnia jest trochę nierówna. W okolicach paru (3-ech) dużych drzew jest równiutko. Reszta wygląda tak jakby ktoś kiedyś jeździł jakąś maszyną rolniczą (może orał) rąbiąc wzdłużne rowki i tak pozostawił... (zarosło)
Oto zdjęcie kawałeczka działki:
Obrazek
grunt dojazdu do działki:
Obrazek

Ze względu na jakość ziemi (czarna, stosunkowo miękka - kij wbijam w ziemię z lekkim wysiłkiem)
nie wiem od czego zacząć, jak to zrobić żeby powierzchnia była równa pod użytkowanie rekreacyjne (sezonowe). Chodzi o to żeby samochód z przyczepą kempingową wjechał na działkę, wykręcił, wyjechał / parkował przez 2 tygodnie nie wygniatając podłoża.
Myślimy także w przyszłości o jakiejś altanie...
Poproszę o porady, informacje, praktyczne rady !
Pozdrawiam ;)


"burnster"
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

Czarnoziem, IV, wysoki poziom wody gruntowej....
Cóż, nawet jak wjedziesz bo akurat sucho nie wyjedziesz po pierwszym deszczu, bo się zakopiesz.
Tylko wymiana i utwardzenie podłoża, niestety.
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

To znaczy...?
Co trzeba by było wykonać, od czego zacząć?
Czy nawiezienie piachu (wywrotki 28 tonowej) i rozprowadzenie załatwiło by sprawę?
Może na taki piach w miejscu gdzie wjeżdżała by przyczepka położyć kratkę plastikową lub betonową...?

Działka jest blisko jeziora więc jak by zacząć kopać i wywozić ziemię to ...?

Można prosić o łopatologiczne wytłumaczenie co i jak można w takim przypadku zrobić?
Jakieś rozwiązania...
Działka to ok. 3tys.m* (ok.1/2 - 2/3 do wyrównania)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

Potrzebujesz 2 tys mkw, żeby wjechać, zaparkować i wyjechać?
Nie kumam... :wink:

Wywrotką piachu to można...
Trzeba wykorytować wjazd i miejsce parkingowe (jak najmniej, tyle tylko, ile naprawdę potrzebujesz, bo koszty...) uzyskaną ziemię rozwieźć po dziurach na reszcie działki.
A wjazd i parking utwardzić... tylko... tanio nie będzie. I to nawet nie koszty piachu, gruzu,czy niesortu. Koszt transportu.
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

cyt: "...A wjazd i parking utwardzić... tylko..."


No nie, do wprowadzenia i postawienia przyczepki (+ przedsionek / taras) i parking dla auta myślę że wystarcza ok.400m* (pas o wymiarach ok.10m/40m- z naddatkiem)... :)
Czyli taki pas (10/40m) do wyrównania / utwardzenia

W okolicy (ok.15km od działki) jest piaskarnia (wydobywają i sprzedają kruszywo po ok.15 zł za tonę - pospółka, żwir, ziemia... itp)

Pan w żwirowni / piaskarni informuje o posiadanej do wykorzystania wywrotce 16m/3 (sześciennych)...
Oczywiście wiem - transport kosztuje ;)
Ile bym potrzebował? Jak, od czego zacząć...itd?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

400 mkw x 0,2 = 80 mp.
Ale nawiezienie tego na czarnoziem bez sensu. Będzie się rozłaziło. Napisałem- wybrać, rozrzucić na pozostałej części działki, gdzie możesz do wyrównania zatrudnić rolnika z ciągnikiem i kultywatorem i broną. A nawieźć kruszywa.
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

MirekL pisze:400 mkw x 0,2 = 80 mp.
Ale nawiezienie tego na czarnoziem bez sensu. Będzie się rozłaziło. Napisałem- wybrać, rozrzucić na pozostałej części działki, gdzie możesz do wyrównania zatrudnić rolnika z ciągnikiem i kultywatorem i broną. A nawieźć kruszywa.
Witaj
Czyli to jakieś 4-5 (pięć) wywrotek..? :shock:
Rozumiem że "wykorytowanie" miało by utrzymać całość by nie rozsypywała się na boki, tak?
A gdyby dać coś w rodzaju krawężnika (palikowania) ...? :roll:
Tylko części tego podjazdu pod przyczepkę była by leciutko (10-20cm) podniesiona - dobrze myślę? :?
Nie wiem czy na Mazurach (głucha wieś) znajdę kogoś ze sprzętem do wybrania ziemi na głębokość ok.20 cm ?
Czy łopatami w dwie trzy osoby... to dobry pomysł? :roll:
Czy po wybraniu ziemi sypać najpierw sam piach, czy po prostu od razu żwir lub pospółkę?
Czy robienie tego jesienią/ ciepłą zimą 2011 ma sens czy raczej zacząć by należało na wiosnę 2012 ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

Wywrotki różne są... 5 m Star i 20.. "wanna'
Nie na boki. Żebyś się nie zapadał. Przy budowie domu też usuwasz glebę.
Musi być wyżej, woda musi spływać z drogi, nie odwrotnie.
Łopatą... wódki nie chwatajet, :D potrzebujesz chociaż ciągnik z TUR-em.
Sens ma kiedykolwiek w czasie kiedy da się wjechać.
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

cyt: "...Nie na boki. Żebyś się nie zapadał. Przy budowie domu też usuwasz glebę.
Musi być wyżej, woda musi spływać z drogi, nie odwrotnie...."

No tak ale pod tą dajmy na to 10-20cm zdjętą warstwą ziemi będzie pewnie kolejna warstwa ziemi !
Dalej będzie pewnie ziemia... , co kopać dalej, głębiej, aż dokopiemy się stopniowo głęboko do wody i co w tedy?
Czy nie można by było po prostu nasypać na tą co jest ziemię 10-20 cm piachu ze żwirem lub czegoś innego i na to cienkiej warstwy ziemi do posianej trawy? Będzie wtedy wyżej?
Do tego zrobić w tej podniesionej lekko części ziemi tzw.bułę / z włókniny i żwiru zwiniętej na przemian. (chodzi o odprowadzanie wody na bok (skraj działki)
W miejsca kół poruszających się od czasu do czasu pojazdów kratka plastikowa lub betonowa.
Przepraszam za naiwne pytanie ale kompletnie się nie znam na rzeczy. Można prosić o rozwinięcie tematu?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

A pod tą ziemia dalej ziemia... :lol:
Nie każę Ci kopać do środka ziemi. Chodzi o usunięcie warstwy organicznej.
0,2 m x 3000 =600 m3 żwiru. No nieźle... Na pewno będzie wyżej. A co na tym urośnie?
Na bułach się nie znam, a kratka betonowa czy plastykowa wrzucona w błoto bez podsypki wbije się w glebę i będzie klawiszować.
Napisałem- utwardzić niezbędne minimum, bo koszty. Ale porządnie. A zrobisz jak chcesz...
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

Witaj
1)
Nie, nie, pisałem a Ty odpowiadałeś cyt:"...400 mkw x 0,2 = 80 mp...." :)

2)
cyt:"...a kratka betonowa czy plastikowa wrzucona w błoto bez podsypki wbije się w glebę i będzie klawiszować...."

- Zdjął bym warstwę organiczną (10-20cm), ok. Po kolei co powinno się sypać by utwardzić?
- Czy po usunięciu można posypać do równego piach ze żwirem (tzw.pospółkę)?

- Czy w takim razie na tą warstwę pospółki (załóżmy 10-15cm), położyć na niej w miejsca kół wspomnianą "kratkę"?
Czy dalej szła by malutka warstwa ziemi żeby posiana trawa mogła się zawiązać?
Dobrze myślę, kolejność i sposób?

- Ile by Twoim zdaniem mniej więcej wynosiły koszty takiej operacji / wspomniane 400m kw?
(od -do)

Pozdrawiam ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

burnster pisze:Witaj
1)
Nie, nie, pisałem a Ty odpowiadałeś cyt:"...400 mkw x 0,2 = 80 mp...." :)

2)
cyt:"...a kratka betonowa czy plastikowa wrzucona w błoto bez podsypki wbije się w glebę i będzie klawiszować...."

- Zdjął bym warstwę organiczną (10-20cm), ok. Po kolei co powinno się sypać by utwardzić?
- Czy po usunięciu można posypać do równego piach ze żwirem (tzw.pospółkę)?

- Czy w takim razie na tą warstwę pospółki (załóżmy 10-15cm), położyć na niej w miejsca kół wspomnianą "kratkę"?
Czy dalej szła by malutka warstwa ziemi żeby posiana trawa mogła się zawiązać?
Dobrze myślę, kolejność i sposób?

- Ile by Twoim zdaniem mniej więcej wynosiły koszty takiej operacji / wspomniane 400m kw?
(od -do)

Pozdrawiam ;)
A koszty to już sobie policz, to zależy od okolicy...
burnster
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 gru 2011, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wyrównać teren pod rekreację wjazd samochodem z kempingi

Post »

burnster pisze:....
- Zdjął bym warstwę organiczną (10-20cm), ok. Po kolei co powinno się sypać by utwardzić?
- Czy po usunięciu można posypać do równego piach ze żwirem (tzw.pospółkę)?

- Czy w takim razie na tą warstwę pospółki (załóżmy 10-15cm), położyć na niej w miejsca kół wspomnianą "kratkę"?
Czy dalej szła by malutka warstwa ziemi żeby posiana trawa mogła się zawiązać?
Dobrze myślę, kolejność i sposób?

Ale dobrze myślę?
Ale dobrze w kolejności i materiałów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”