MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
murarka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lut 2009, o 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Zbliża się zima, mróz dla pszczółek jest największym zagrożeniem. Pszczólki najlepiej schować na strychu. Postawić na podłodze(nad ogrzewanym pomieszczeniem) i przy zbliżających się mrozach dodatkowo przykryć np grubą kołdrą, śpiworem. WAŻNE żeby temperatura nie spadała poniżej -10 stopni. Pozostawionie na dworze przy -20, wymarzają nawet do 60% populacji. W temperaturze -30 stopni to już totalna zagłada. Kokony miesierki np., w temperaturze -20, giną całkowicie, żal pisać ale zostaje po nich galaretka. Temperatury krytyczne dla miesierki -5, a dla murarki -15 stopni. Obserwacje; moje i UP Lublin.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Mam pytanie , ma moze ktoś na zbyciu troche kokonów murarek? U mnie kilka rurek było zaklejonych ale po otarciu w środku były jakieś żółte małe larwy jakby mrówek.
Ogólnie mam z 20 kokonów trzymam je w pudełku w chłodnym miejscu.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Zamieszczam foto larw o których pisałem wyżej może ktos wie co to jest?
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Może tak pszczelarzy popytać ?
... albo profesora Niesiołowskiego !!!
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A co ma pszczelarz do murarek ogrodowych ? Albo jakiś Niesiołowski?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witaj !
Niesiołowski, to ten polityk, a w ogóle to tak dla żartów.
W 1966 ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 1979 uzyskał stopień doktora nauk biologicznych, od 1990 jest doktorem habilitowanym, w 2005 otrzymał tytuł naukowy profesora. Nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ. Specjalista od robaków.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Lubie gościa ale będę go pytał o te larwy które mi uszkodziły kokony murarek .
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

to co ci zeżarło kokony wabi się Cacoxenus indagator
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

A na polski to co to będzie? :D
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Już wiem to larwy muchy , kiedys był artykół o niej na onecie, na szczeście u mnie wyleciały na dwór ale kominem :)
Aby wydostać się z gniazda pszczoły samotnicy, mucha Cacoxenus indagator używa swojej głowy jak hydraulicznego taranu ? informuje ?New Scientist?.

Na wiosnę samice pszczoły murarki ogrodowej (Osmia rufa) budują gniazda ? nie są to jednak wspólne osiedla w rodzaju ula, a skromne inkubatory dla ich potomstwa.

Zwykle wykorzystują korytarze wydrążone w drewnie przez inne owady. Na dnie takiego korytarza pszczoła umieszcza nieco pyłku i nektaru oraz pojedyncze jajo, po czym zalepia wejście błotem. Na tej przegrodzie umieszcza kolejną porcję pokarmu i następne jajo, po czym powtarza tę czynność wielokrotnie, tworząc szereg oddzielonych ścianami cel.

W ciągu kilku następnych miesięcy z jaj wykluwają się larwy, które zjadają pyłek i nektar. Potem przędą kokon, przekształcają się w postać dorosłą i zapadają w sen zimowy, by na wiosnę mocnymi żuwaczkami otworzyć sobie drogę do wolności poprzez warstwę błota o grubości od 2 do 6 milimetrów.

Jednak plany potomstwa zapobiegliwej pszczoły może pokrzyżować mała mucha Cacoxenus indagator.

Korzystając z chwili nieuwagi pszczoły składa ona do ośmiu jaj w niezalepionej jeszcze błotem celi. Larwy muchy zjadają nektar i pyłek, po czym się przepoczwarzają, a pszczela larwa ginie z głodu. Trzymilimetrowe muchy rozpoczynają swoje dorosłe życie w zamurowanej celi. Zwykle (w 2/3 przypadków) uwalania je przypadkiem któraś z pszczół pozostałych przy życiu w innych celach ? ale nie zawsze.

Jak wykazał Erhard Strohm z uniwersytetu w Ratyzbonie (Niemcy), nie mając innego wyjścia, muchy wciskają głowę w szczeliny w zaschniętym błocie, po czym rozsadzają je głową. Głowa może bowiem zwiększać swoją objętość dzięki czasowemu wypełnieniu odpowiednio przystosowanej jej części hemolimfą ? owadzim odpowiednikiem krwi.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Biedne murarki! Dopiero ta wypowiedź uświadomiła mi, jaki popełniłam błąd, nie wyłuskując kokonów. Jeśli coś będę miała, to na pewno w przyszłym roku je pięknie wyłuskam, dam do podpisanego pudełeczka tekturowego - i do lodówki. Tak myślę,że jedyny sposób walki z tymi muszkami, to nie dopuścić do ich rozwoju, bo co innego da się wymyślić?
Waleria
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ale żeby nie dopuścic do ich rozwoju to musiała byś stac i pilnowac rurek , bo one wlatuja w czasie kiedy murarka leci po pyłek i nie ma jej w rurce.Zawsze jakieś paskudztwo musi człowiekowi przeszkodzic :(
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Chodzi mi o to,że jak rozwalę te rurki z kokonami, to zniszczę wszelaką swołocz i będzie tego paskudztwa mniej. Rozumiem, że nie zlikwiduje się tego całkowicie, bo to jednak przyroda, i może okazać się kiedyś,że te muszki też po coś są potrzebne.
Waleria
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”