Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Też troszkę mi się tak wydaje, szczególnie że widać pełne nasłonecznienie (chyba że to tylko przez chwilę słońce na nie pada?), moje też mają klapę z kompostownika w słońcu, ale reszta (prawie cały kompostownik) jest zacieniony, jeśli nie płotem to po południu przez czereśnię.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

To poranne słońce, potem w południe i podczas zachodu kompostownik jest osłonięty. Może nie cała klapa, ale spora część i reszta kompostownika. Poza tym kompostownik jest mocno wentylowany, więc nie jest tak źle. Jakby nie patrzyć, podczas przygotowań dla tego tysiąca, znalazłem samozwańczą lokatorkę. Jak była jedna, to pewnie gdzieś głębiej siedzi ich więcej i dają radę. Poczekam tydzień, dwa i zajrzę w głąb ;-), aby zdać relację.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Jeszcze nie zajrzałem w głąb, ale po wierzchu kompostu (w wyschniętych igłach i ostatnio dorzuconych liściach - ofiarach namiotnika jabłoniowego) wałęsają się ;-) nieco niepokojące owady - mrówki oraz stonogi murowe. Czy przypadkiem nie chodzi o to, że znalazły właśnie nieco białkowego pożywienia? Choć te stonogi to chyba bardziej zainteresowane próchnem - czyli dobrze, bo mi te wszystkie trociny przerobią... A tak poza tym to podlewam od czasu do czasu kompost - prawidłowo, prawda?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Fakt, mrówki mogą troszkę uszczknąć mięska ale bardziej chodzi o ciepło dla wylęgu jaj, tak samo w przypadku stonogi murowe żywią się głównie materiałem roślinnym i lubią wilgotne/ciemne miejsca, także nie masz się czym martwić :)
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Dorota46
100p
100p
Posty: 143
Od: 2 lip 2014, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norymberga, Niemcy

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Ratunku ;:303 Jak pozbyc sie myszy z kompostownika? Zdaje mi sie, ze zadomowily sie w nim na dobre, i co gorsza, jest ich chyba coraz wiecej. W calym kompostowniku widze wydrazone dziury i gdy rusze czyms w kompostowniku to widze, jak 1 - 2 uciekaja ;:219 Nie wiem czy wlasnie myszy nie byly powodem masowej emigrycji moich dzdzowniczek do przyleglego ogrodka. Nie mam kota tylko psa, buldozka francuskiego, ktory wprawdzie szczeka i probuje polowac na nie, ale niestety nie potrafi lapac myszy. Trutka na myszy tez odpoda, bo jak mysza zdechnie w kompostowniku? Nie chce pozniej miec tej trucizny w warzywach ;:185 Ma ktos jakis pomysl? Moze komus udalo sie zwalczyc ten problem. Prosze o jakies rady, bo sama juz nie daje rady ;:223
Nie wiem tez czy myszy zjadaja dzdzownice ale mam ich coraz mniej ;:145 ;:145 ;:145 ;:145
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Oczywiście że zjadają, jak nie chcesz stosować trutki to postaw koło albo na górze kompostownika łapki z jakimś kawałkiem kiełbasy lub chleba, zobaczysz czy się złapią...a jeśli się nie uda z łapkami to niestety ale trutka to jedyna opcja (chyba że chcesz kompostownik zdemontować aby je wypłoszyć i gniazdo zniszczyć), chyba że chcesz się zaopatrzyć w ostre widły i co jakiś czas dziabać pryzmę aż do dna ;:224 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Dorota46
100p
100p
Posty: 143
Od: 2 lip 2014, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norymberga, Niemcy

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Łapki moge zastawiac tylko jak wychodze z dzialki ze wzgledu na psa, zlapalo sie juz chyba 8 myszy ale w kompostowniku siedzi ich wiecej. Nie ma jakichs naturalnych odstraszaczy na myszy? Widlami dziabie od czasu do czasu i wlasnie wtedy widze jak wymykaja sie przez szpary. Dzialka nie jest przy domu wiec chodze tam tylko popoludniami po pracy. Wyglada na to, ze stworzylam wygodna stolowke dla gryzoni - wszystko maja podane na tacy: i resztki owocow i warzyw, i do tego miesko w postaci dzdzownic ;:223 Zebym wiedziala, ze one zdechna poza kompostownikiem to juz dawno bym je wytrula, ale jak tam siedza to tam pewnie by zdychaly
Grzegorz887
100p
100p
Posty: 117
Od: 7 lip 2015, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Gdzieś był błąd.. Myszy nie przyjdą do rozkładającej się trawy. Jeżeli założyły gniazdo, to znaczy, że miejsce dobrze rokuje, da się wyżyć i rozmnażać. Nikt nie niepokoi, mało tego - co i rusz podrzuca różne frykasy.
Dosyć mądrowania, zawsze mogło być gorzej (mogły przyjść szczury) ;:oj .
Przetrząsnąłbym cały kompost i założył od nowa. Starter już masz :D . W łapki złapią się tylko te, które po dobrym obiedzie lubią wyjść na spacer :;230 . Reszta siedzi w norkach i przedłuża gatunek, bo jest co jeść.
Przez jakiś czas nie wyrzucaj na pryzmę resztki jedzenia, bo to najlepszy wabik na gryzonie. Myszy i szczury będą tak długo, jak długo człowiek będzie produkować odpadki.
I tak mamy szczęście - w innych landach w ogródkach buszują grizzly ;:202
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Przekopanie to chyba dobry pomysł.
A jeśli chodzi o bezpieczne dla psa pułapki to zerknij w neta na pomysły z plastikową butelką.
robert1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lip 2017, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

produkcja humusu

Post »

Witam

Mam takie pytania: :)
Jakiej grubości(wysokości) kompost przerobią dżdżownice kalifornijskie?(czytałem że maksymalnie warstwe o wysokości 25 cm)
Jak szybko mniej więcej dżdżownice przerobią np 10 kg kompostu (wiem że jedną z odp będzie że uzależnione jest to od ilości dżdżownic to powiedzmy że między 1000 a 2000 tys sztuk tzn przy zakupie takiej ilości podawanej przez sprzedającego)
Czy jest jakaś określona ilość dżdżownic na konkretny rozmiar kompostownika? chodzi mi o to czy jest możliwe wsadzenie za dużej ilości dżdżownic do kompostownika? wiadomo że nie chodzi mi o kompostownik 10 cm sześciennych :)
I ostatnie mam takie pytanie czy po przerobieniu warstwy kompostu dżdżownice są wstanie przejść na niższy poziom do kolejnego piętra?? chodzi mi w przypadku kompostownika gdzie komost będzie ulożony warstwami na osobnych pozimoch rozdzilonych siatka by miały jak przejsc

pozdrawiam:)
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

W odpowiednich warunkach dżdżownice potrafią zjeść połowę swojej masy ciała dziennie, więc 20 kg dżdżownic pożre te 10 kg odpadków dziennie. W praktyce jest mniej kolorowo.

W swojej hodowli nie doświadczyłem stanu, w którym dżdżownic byłoby za dużo w kompostowniku. Jest jakieś 10.000 sztuk na 0,5 m3 i to jest dość niewiele, bo cały czas ląduje w środku świeży towar- od skoszonej trawy przez chwasty po odpadki kuchenne. Ciężko stwierdzić jak grubą pryzmę przerabiają, bo jak wrzucę 20 cm to nawet bez dżdżownic po jakimś czasie pozostałoby 5 cm. Z dżdżownicami idzie to jednak dużo szybciej i po roku jest 10-15 cm warstwa ładnego, gruzełkowatego humusu.

Dżdżownice są w stanie swobodnie łazić pomiędzy warstwami.
nizinsky74
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 lip 2017, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Czy na 1m3 500szt dżownicy, (a mam około 1/4 pełny kompostownik) to duzo czy mało? Przerzucilem trochę kompostu ale znalazłem może 3 szt. Czy wygineły? Czy mogły uciec?a może gdzieś siedzą w jednym miejscu?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

A widziałeś kokony? jeśli są to znak że dżdżownice odwiedzają kompostownik, jeśli nie ma może oznaczać że zmieniły kwaterę, moje chyba siedzą grzecznie w głębszych partiach, bo susza nie chce ustąpić a tylko w kompostowniku mają wilgotno na tyle aby im pasowało...mimo że od wiosny nie zlewałam wsadu (zobaczymy czy dzisiaj popada).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”