Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Bardzo ok :D
Na marginesie, muszę sobie zorganizować jeszcze jedną przyczepkę zrębków, bo znikają w szybkim tempie, ale przynajmniej jest czym ściółkować i z czym mieszać trawę i zieleninę w kompostowniku.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Mama mnie dziś poinformowała znienacka, że kiedyś ziemię spod drewna na opał, które gdzieś leżało przez kilka lat, brało się "do kwiatków i do inspektu". Czyli efekt jakby ściółkowania zrębkami był znany już dawno.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Taka ziemia to też dużo popiołu, czyli skoncentrowany nawóz, do tego pozbawiona patogenów, robali i nasion, bo odkażona termicznie pod wpływem temperatury z ogniska.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Jeśli to komentarz do mojego wpisu, chodzi o drewno NA opał, składowane gdzieś przed spaleniem.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Heh, czytanie ze zrozumieniem się kłania... A ja od razu uruchomiłam tryb drewno-opał-ognisko 8-)
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Taki mały wtręt do ściółkowania. Żeby nie było, jestem zagorzałą zwolenniczką tej metody na polepszenie struktury gleby, ale w tym roku mam wrażenie, że metoda zadziałała przeciwko mnie ;:219 Miesiąc suszy zrobił swoje, ziemia, ta nawet podlewana, nie była przyjazna kretom i nornicom , więc tam gdzie było ściółkowane, (miękko, wilgotno i masa dżdżowniczek), szła orka za orką ;:145 i za nic sobie moi "mili" pomocnicy mają wszelkie odstraszacze, wlewanie wody itp . Ot, taki minus w plusie ;:222 Z ogórków to pewnie nic nie będzie, a miało być tak suuuper!
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Wróciłam z urlopu, co widzę - trochę powoju trochę ostu - rach-ciach i kukurydza, truskawki, cukinie, dynie, buraczki, bób, fasolka, czosnek, cebulka, kalarepa, ogórki, brokuły itp. itd. i nawet ziemniaki "opielone" ;:138 Normalnie po takim powrocie już bym się powoli poddawała i tylko patrzyła, jak wszystko zarasta :heja

Tu dosyć słabo rośnie, bo pod słomą są stosunkowo świeże (zeszłoroczne) zrębki - normalnie powinny leżakować co najmniej rok, ale dałam obornik i zaryzykowałam trochę nasadzeń.

Obrazek

Natomiast na samej słomie (i tekturze) całkiem znośnie

Obrazek

Tylko ogórki mi chorują bardziej niż w zeszłym roku, no i musiałam walczyć ze ślimakami (nowość dla mnie).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Piękne dyniowisko i dorodne dynie już widzę :D
Ściółka jest jednak niezastąpiona, jeśli nie ma się możliwości regularnego pielenia. Ja w tym roku też pielenia mam zdecydowanie mniej. gdybym miała zostawić ogród na czas urlopu bez pielenia, to pewnie po powrocie zastałabym chwasty większe, niż warzywa.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Potwierdzam ściółkowanie zdecydowanie eliminuje pielenie ;:215 .Na przykład truskawki wypieliłam raz w tym roku, pod koniec kwietnia ,potem wyściółkowałam i święty spokój http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 2#p5237522 .Wczoraj przeleciałam i powyciągałam ze ścieżek trochę zboża (wyrosło z pozostałego ziarna w słomie) i nieliczne chwasty .Teraz mam dylemat ,czy obcinać truskawki .Ponieważ liście ładnie się rozkładają i zagłuszają chwasty w obrębie krzaków.Zdarzało mi się ,że z braku czasu nie usunęłam liści po zbiorach i mimo obaw ,nie było chorób ani pędraków w następnym sezonie .poza tym obeschłe liście stanowiłyby naturalną ochronę przed chłodem w czasie zimy .Jednak nigdzie nie znalazłam wzmianki o pozytywach pozostawienia liści po zbiorach truskawek :roll: ,wręcz przeciwnie .

zmod, pomid. :wit :wit :wit
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

To chyba miałaś zadbaną działkę już wcześniej. U mnie powój ciągle odrasta. Ale podobno wystarczy przez trzy lata systematycznie wyrywać, żeby zaniknął :lol:

W tym filmie "Back to Eden" Paul mówił, że co kilka lat po prostu zasypuje truskawki warstwą zrębków, a potem odrastają odmłodzone, więc chyba liści nie obcinał (nie pamiętam szczegółów). Ale on robił dużo rzeczy niekonwencjonalnie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Pewnie się nie możecie doczekać na aktualizację o moich kartoflach. Oto te, które dostałam od sąsiada i wsadziłam tego samego dnia, co on (odmiana Vineta). Po lewej jego, po prawej moje. Jak widać, nadal są zapóźnione w rozwoju. (Moim zdaniem dosyć ciekawe, jak taka zmiana warunków może wpływać na wegetację).
Obrazek
A pod słomą taki widok.
Obrazek
W tym roku chyba już nie połamię wideł przy wykopkach ;:224
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

ullak właśnie dla tego jest powiedziane, żeby ściółkować na wiosnę dopiero po nagrzaniu się ziemi i ewentualnym podrośnięciu delikwentów, w ten sposób nie opóźnia się wzrostu roślin.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki.

Post »

Ale ja mam ściółkę na stałe, bez gołej ziemi, bez wzruszania ("no-till"). Na jesieni chcę jeszcze trochę dorzucić. Na przyszłą wiosnę planuję miejsce pod pierwsze grządki wcześnie przykryć folią, żeby się może trochę nagrzało. Natomiast to, że moje późniejsze ziemniaki nadal są w tej chwili zielone raczej mnie nie martwi. :)
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”