MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
fire28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2014, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam.
Też jestem za wyjmowaniem kokonów. Od zeszłego roku miałem plaster pnia topoli z nawierconymi otworami. Skusiłem się na rozebranie na drobne pnia i okazało się, że wszystkie zasiedlone otwory są mocno zainfekowane. Wniosek wysuwa się sam.

Aktualnie rozebrałem trzcinki fi 6, 7, 8 - kokonów jest 1260, a zaczynałem na wiosnę od 80 szt.
teraz czekają na czyszczenie. Do tego zmontowałem przyrząd (klepsydra). Kupiłem 3 pojemniki na suchą żywność. W 2 zrobiłem w dnach otwory fi4. Czyszczę drobnym piaskiem. Wychodzi ok.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jactoy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Obrazek

Miło byłoby, gdyby przy zdjęciu zagościł tekst, pomid.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Domek wygląda, że tak powiem, apetycznie :D.
Awatar użytkownika
jactoy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

A dziękuję bardzo :) starałem się jak mogłem, mam nadzieję, że pszczółki też tak pomyślą :)
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Do tego domku raczej nie przyjdą, musisz jeszcze postarać się o jakiś wkład.
Na przykład rurki trzcinowe.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witam.
Wiem,że już był temat niewyłuskiwania kokonów z rurek. Sam go wywołałem,ale jak widać i słychać wszyscy sumiennie wyłuskują.
Co zatem z tymi domkami sponsorowanymi przez pewne firmy i grinpejsa? Zapewne też wylęgarnia pasożytów...
Poszukuję trojeści amerykańskie,chodzi mi o kłącza.Ktoś z szanownych forumowiczów może ma jej za dużo? ;)
Awatar użytkownika
jactoy
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 lut 2013, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

boggi pisze:Do tego domku raczej nie przyjdą, musisz jeszcze postarać się o jakiś wkład.
Na przykład rurki trzcinowe.
Przyjdą, przyjdą - domek na razie stoi pusty i sie wietrzy - poprzedni wypełniony rurkami trzcinowymi stał się za mały więc postanowiłem zbudowac większy. A kokonów mam ok 2000 szt więc mam nadzieję, że spodoba się chociaż częsci z nich :)
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Oczywiście jak wstawisz rurki, to przyjdą.
Domek ładny, że ja sam bym przyszedł :)
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Odnośnie nie wyłuskiwania kokonów to na wiosnę część zostawiłem w starych ,ładnie się wygryzły i zamurowały ,w tym roku chcę zobaczyć czy więcej jest tam zainfekowanych.
Zastanawiałem się że jeśli jakaś nie żyje to przekopują się przez nią?
szacunek dla tych co liczą kokony ja swoich nawet nie prubuję ale spokojnie będzie ponad
10 000
dlatego myślę zmieniać co drugi rok bo w tym tępie to trzciny zabraknie w okolicy :D
na pewno nie zrezygnuję bo zapylają mi 2 ha.czereśni ale problem z łuskaniem i trzciną co rok większy.
zaqwas2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 4 wrz 2011, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnia Wielkopolska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Też nie wyłuskiwałem w tamtym sezonie i było to ostatni raz. Tegoroczne otwieranie pokazało jak wielki procent trzcinowych rurek zaatakowanych zostało przez roztocza. Zawsze miałem nadmiar kokonów i mogłem rozdać znajomym a w tym roku wróciłem z liczebnością do początków. Ja pomimo tego, że to żmudna praca już nie zostawię pszczółek na zimowanie w rurkach.
pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2254
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

No to mam problem.Jako początkujący miłośnik tych pszczółek myślałam ,ze wystarczy pszczółki obserwować i dokładać rurek ;:223 Mam kilka rurek naturalnie zasiedlonych przez murarki i inne owady ale okazuje się . ze powinnam przejrzeć je pod kątem pasożytów ;:oj a nie bardzo wiem w jaki sposób się do tego zabrać ;:145
Bardzo się boję by nie uszkodzić tej niewielkiej ilości kokonów , oraz czy na pewno będę prawidłowo rozpoznawać co mam ;:oj
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Ja tez co roku wyjmuje kokony nie wiem skąd ale mam dużo pasożytów tych muszek chyba tylko 10 rurek było które nie były z poasozytami a tak wszystkie dziwi mnie to bo jak murarki budzą się w kwietniu to dziennie spędzam obok nich dużo czasu i zabijam te muszki a tu jeszcze tyle ich ale mniemy nadzieje ze z roku na rok będzie coraz mniej muszek a dużo murarek ;) wg mnie najlepszym materiałem jeśli chodzi o moja wygodę jest rdest u mnie wszystkie średnice były zamieszkałe a ja zawsze mam rurek w zanadrzu wiec nie było to spowodowane tym ze n ie miały innego wyboru trzcina u mnie jakoś jej nie wybierały no cóż choćbym chciał trzcinę to u mnie na bagnach rosną bardzo małe a rdestu jest dużo.
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witajcie
Kurcze w tym roku nie mam dosłownie kiedy wyciągać moich pszczółek , jak na razie wyciągnęłam 1/5 , teraz martwię się że przez te temperatury ich metabolizm jest szybszy przez co padną zanim wiosna przyjdzie :(
:)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”