Mały sucholubny zbiorek

Zablokowany
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Masz fajne nowości, szczególnie ten NN mi się podoba ;:138
Awatar użytkownika
eikoden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1059
Od: 12 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

U wszystkich fanów kaktusów, obserwować można taki wysyp kwiatów, że brakuje mi tekstów by opisać zachwyt :)
Tak więc do wszystkich i przy okazji jak właścicielka się nie pogniewa chciałbym pogratulować wszystkim co mają kujące kwitnące kaktusy!!
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

hen_s pisze: Pilbeam pisze o tej variecie tylko cytuję: "var. ferox*, with very stout radial spines and no centrals".
Tego mi właśnie brakowało :lol: Myślałam, że jednak wszystkie z tego gatunku mają ciernie centralne. Póki co, pozostanie nieopisany. Dziękuję Henryku, jak to dobrze, że mamy Ciebie ;:108

Marian, Farel, Tomek dziękuję. Kwiatki będą, pąków jeszcze dość. Będą też kolejne rośliny ;:224 Mam chyba jednak słabą silną wolę... A miejsce się kurczy ekspresowo ;:202 Żeby jeszcze cokolwiek zmieścić, muszę powoli myśleć o eksmisji innych roślin. Straciłam serce do adenium. Nie rosną, nie "tyją", pewnie pójdą jako pierwsze na odstrzał (czyt. dostaną gorszą miejscówkę). Cóż, najwyraźniej wszystkiego mieć nie mogę.
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

hen_s pisze:Pilbeam pisze o tej variecie tylko cytuję: "var. ferox*, with very stout radial spines and no centrals".
Ech ci naukowcy:
Backberg w pierwotnym opisie - cyt. Radial spines the same as the type, c. 7-9. Central spines (1)-2,...
Ciekawostka - ciernie gdy suche szare jak popiół (ash-grey), gdy wilgotne w kolorze kasztanowo-brązowym (chestnut-brown)
pozdrawiam
tomek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Przede wszystkim nie traktował bym opisów Backeberga na poważnie a jemu samemu nie nadawałbym miana "naukowiec".
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

sokolica pisze:
ejacek pisze: u tych gymnoli co mi się ostały zauważyłem że kwiaty otwierają się przed południem gdy nie świeci na nie słońce , a gdy później są oświetlone przez słońce są zamknięte , wiele kaktusów robi wprost przeciwnie , otwierają kwiaty gdy jest pełne słońce , ja obstawiam że miały za dużo słońca , poza tym od kogoś słyszałem że gymno u niego kwitły na słońcu jak szalone ale wymagały multum wody , bez wody gdy wyjechał na słońcu pozasychały nawet dorosłe rosliny
Z moich obserwacji wynika, że kwiaty gymno pojawiają się głównie w godzinach popołudniowych.
masz rację , z ciekawości podpatrzyłem jak z nimi jest i otwarte są przed południem gdy słońce nie świeci , potem słońce i są zamkniete ,a najszersze pełne otwarcie jak słońce przejdzie po południu
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Kilka nowości:

Gymnocalycium ferox v. ferocior młodziutka roślina, jeszcze lata miną nim nabierze właściwego wyglądu.

Obrazek[/URL] Obrazek[/URL]


Gymnocalycium parvulum v. amoenum HV 667

Obrazek[/URL] Obrazek[/URL]


Gymnocalycium morroense TOM 07-179

Obrazek[/URL] Obrazek[/URL]


Gymnocalycium spegazzinii v. punillense JC 5606

Obrazek[/URL] Obrazek[/URL]


CDN... ;:224
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

No piękności tu pokazujesz, gdzieś takowe nabyła? Czekam na więcej
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Tym razem zadziwiłaś. :wink:
Te rośliny nie są często spotykane - właściwie to praktycznie są nie do dostania. Postawiłaś na rarytasy. ;:138
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Uwielbiam ich kwiaty, ale po raz kolejny serce mi szybciej zabiło na widok ich cierni!
Unikatowe, piękne i widać, że w świetnej kondycji na początku swego życia. Niech zdrowo dalej rosną!
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Narobiłaś zakupów do końca roku ;:oj Piękne rośliny i jak je dokładnie sfotografowałaś, widać grudki na cierniach. ;:333
Zaciekawił mnie G. morroense, świetne ma te wcięcia w żebrach, takie łamane. Świeży gatunek, jak czytam- z 2010.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
marta_lara
500p
500p
Posty: 679
Od: 12 mar 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Niesamowite zdobycze!! Robią wrażenie, nawet na mnie a ja do miłośników klujących nie należę :D
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Miło, że rośliny się podobają.

Jacku częściowo są z all... , a częściowo z Czech. Sam też widzę nie próżnujesz w zakupach :wink: Mam ochotę sprzątnąć Ci sprzed nosa aramtum, bo ja mam z innym nr :twisted:

Henryku jak widać dostać można wszystko :wink: . Zresztą sam już o tym pisałeś. Prawdę mówiąc, ja nawet nie wiedziałam, że są to rzadko spotykane rośliny. Mailem wysłałam listę i w odpowiedzi otrzymałam wycenę za całość. Nie było problemu z dostępnością żadnej z tych roślin.

Krzysiu staram się :wink: Czasami pstrykam dosłownie 2-3 zdjęcia/sztukę, a czasami po 15 kadrów, żeby wyszło w miarę dobrze. I tak nie zawsze się udaje, ale do dobrych fotek to trzeba i dobrego sprzętu. Na szczęście Gymnocalycium to cierpliwe modele. Kwiaty utrzymują się i tydzień, więc dla tych, co niecodziennie mają czas na sesje zdjęciowe, jak znalazł. Czy zakupy na cały rok? Tak mi się wydawało, ale jeszcze czekam na kilka roślin 8-) Myślę jednak, że faktycznie są to już moje ostatnie podrygi w zakupach. Trochę mnie w tym sezonie poniosło.

Beato tu się muszę zgodzić. Ciernie gymno to ich zdecydowanie wielki atut. Dla nich samych można te rośliny podziwiać bez końca. Kwiaty nawet nie są niezbędne.

Marto dłużej pooglądasz cuda u forumowiczów, to może zaczniesz do takich miłośników należeć. I tego Ci życzę, bo to piękne hobby :D

A dziś trochę mniej gymnolkowo. Ot taki kwiatuszek, malutki acz uroczy:

Turbinicarpus polaskii

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I zapowiedź, że już na dniach...

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”