Parapety DAK

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Parapety DAK

Post »

Część IV, czyli ciąg dalszy wątków:
III - Na parapecie DAK (lata 2015 - 2016) http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&start=0
II -Parapetowa kaktusiarnia DAK (lata 2013-2014) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=67382
i I - Moja parapetowa kaktusiarnia - DAK (lata 2008-2012) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=15210

Zapraszam do nowego wątku.
Nowy sezon zacznę nie wspomnieniami, lecz od razu od najnowszych wieści z moich parapetów, które doczekały się stanu kompletnego zapełnienia i nawet szpilki już się nie wciśnie - więc żegnajcie wszelkie zakupy, bo nad nimi góruje domyślny napis:

MIEJSCA BRAK (nawet dla Portosa ;:131 )

Po przesadzeniu wszystkich starałam się je powkładać do koszy tak by zajęły tyle samo miejsca, starsze i większe sztuki pójdą na inne miejsca. I rzeczywiście zmieściły się, ale dla jednego, który przesadzania nie przeżył (Echinocereus pulchellus) :( miejsca by było za mało.

Dziś zniosłam wszystkie z zimowiska i wstawiłam na parapety pod osłonami poliwęglanowymi, bo aura ma być (wg prognoz długoterminowych), jeszcze ze 3 tygodnie taka sama, więc nie ma na co czekać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gymnole podrosły i zajmują coraz więcej miejsca - zajmują już cały jeden duży parapet i większość małego.
Na małym parapecie zmieściły się jeszcze 3 astro, lofcia i koryfanty:

Obrazek Obrazek Obrazek

Na drugim dużym parapecie w połowie echinopsisy i echinocereusy, a na drugiej połowie lobiwki, medio, rebucje i sulki:

Obrazek Obrazek

Trzeba było już zacząć sezon, bo niektóre nawet w ciemności i chłodzie zaczęły produkcję pąków:

Obrazek Obrazek

Zapraszam do śledzenia ich rozwoju i uroków, szczególnie, że większość już w wieku kwitnienia i niech ten sezon przyniesie jak najwięcej słońca ;:3
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Parapety DAK

Post »

Danusiu, jesteś mistrzynią w układankach kaktusowych :D , to tak jak z kostką Rubika, trzeba nieźle kombinować, aby wszystko było na swoim miejscu. I u Ciebie tak jest ;:215 . Pięknie zaczynasz nowy wątek, po kaktusach nie widać trudów zimowania, więc wkrótce będzie kolorowo, chociaż ładnie - to już jest ;:138 .
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20119
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Parapety DAK

Post »

Doskonałe i naprawdę piękne widoki. ;:333

A miejsca trochę pewnie jak Cię znam wygospodarujesz i coś tam się pewnie nowego jeszcze zmieści. ;:204
Igelio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2017, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parapety DAK

Post »

Świetne kaktusy ;:63
Sam mam ich troszkę i czekam tylko kiedy mogę je wyciągnąć.
Jeśli mogę zapytać po przebudzeniu wymiana podłoża jest konieczna?
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Parapety DAK

Post »

Parapety trzeba koniecznie powiększyć. Niekoniecznie na nowe nabytki. Skoro już są zapchane po brzegi, a rośliny rosną co dobrze widać po baldianowym kortytku, które już prawie pęka w szwach to konieczny jest podbój nowych terytoriów. :lol:
U mnie medio też już się pączkują. :D
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Parapety DAK

Post »

Danusiu pięknie to wszystko poukładałaś, wszystkie kaktusy świetnie wyglądają ;:215 sezon rozpoczęty ;:108
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

Igelio, ja wymianę podłoża robię przed przebudzeniem do bardzo suchego podłoża - co 2 - 3 lata. W tym roku wszystkie były przesadzone, choć minęło dopiero 2 lata, bo niektóre bardzo porosły i wymagały większych doniczek. A jak przesadziłam w lutym połowę, potem 2/3, to już pojechałam ze wszystkimi.
Wymieniam podłoże przed przebudzeniem, bo po przesadzeniu ze 2 tygodnie nie można podlewać, to wówczas w marcu są gotowe w nowych domkach na pobudkę.

Harvi, parapety nie z gumy :( . Ja tylko co roku mam do wyniesienia na balkon sąsiadki co większe sztuki, ale tylko z tych co nie są gymnolami. Sporo gymnoli już jest w 10', bo porosło im się troszeczkę. Jeszcze w zeszłym sezonie zajmowały jeden parapet, teraz już 1,5. Aż w końcu kraina zrobi się monotematyczna. Wtedy tytuł wątku będzie GYMNOLE DAK. ;:173
Z balkonu po roku lądują w pracy na dużym patio, bo znów są jacyś chętni lokatorzy do miejscówek balkonowych.

Dziś wyniosłam te balkonowce z tego rocznika przeprowadzek, w większości Mammillaria i Notocactus. Mammillaria carmenae rubrispina to w pąkach stała już od końca lutego:

Obrazek Obrazek
Igelio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2017, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Parapety DAK

Post »

Dzięki teraz już wiem na przyszłość ,gdyż było to moje pierwsze zimowanie.
Piękną masz tą kolekcje ;:167
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Parapety DAK

Post »

Danusiu piękne są te Twoje kaktusiki ,tak jak by w ogóle nie zimowały ;:215 wszystkie takie dorodne i zdrowiutkie...baldiany ....moje ulubione korytko to już porządne kaktusiska ;:215 Cała reszta też w dobrej kondycji
My parapeciarze( no ja właściwie balkonowa ;:306 )zawsze jakoś upchniemy wszystko :D
Ty już masz poukładane ,a ja stoję przed dylematem czy wszystkie się zmieszczą ;:223 też część dostała większe domki.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

Małgosiu, Lidio, Basiu - układanie to była rzeczywiście benedyktyńska robota. Tak jak napisała Barbara, to było coś jak z kostką Rubika ;:306 - dwa w lewo, nie te tutaj, a potem tamte .......
Na dodatek tego nie widać, ale trudność dodatkowa była w tym, że one teraz stoją na tackach (trzy na 1 parapet) - to znacznie ograniczało manewry. Te tacki musiałam zainstalować, bo mam nerwową sąsiadkę i czasem nawet kropla wody spadająca jej przeszkadza. ;:223 A na dodatek chciałam zachować jakiś porządek gatunkowy i warunki nasłonecznienia dla nich.
Wszystkie te co teraz wylądowały na balkonie mieściły się w zeszłym sezonie na parapetach. Ale jestem dumna z siebie, bo bardzo dobrze oszacowałam, które się nie zmieszczą i od razu zostały przesadzone do stabilnych doniczek, które pójdą potem na dwór. I trafiłam niemal w punkt, tylko o jednego Hamatocactusa się pomyliłam i został w plastiku, jutro zrobię mu doniczkę z osłonki i przesadzę.

Henryku, miejsca to ja jeszcze znajdę jak mi któryś padnie, co przecież się czasem zdarza. Przynajmniej nie będzie mi tak żal, bo się pocieszę, że jest miejsce na zakup. ;:306
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Parapety DAK

Post »

Pięknie poukładane i gotowe na nowy sezon ;:333
Mammillarka już kwitnie :D Super ;:215 Tylko czekać jak reszta się ruszy :)
Nie trzeba nas zapraszać. Sami się wpraszamy do śledzenia Twojego wątku :D
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Parapety DAK

Post »

Wypieszczone wszystkie ;:333
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapety DAK

Post »

Kaktusiki świetnie się prezentują ;:333
Moje dzisiaj wylądowały na balkonie, jeszcze w pudełkach osłonięte przed deszczem. Tylko rodzaj Parodia i Matucana zostawiłam w domu.
Pozdrawiam, Zuza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”