Na parapecie DAK

Zablokowany
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na parapecie DAK

Post »

Wydaje się Danusiu, że ktoś chyba oprócz Ciebie dba o te crasule... Pięknie wyglądają. Pozostałe pokazane rośliny piękne. A coryfanta z marketu urocza :-)
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Henryku, to znaczy, że trzeba jak najmniej zajmowania się nimi. ;:306
Im mniej doglądam, a im więcej oddaję je działaniom natury, tym jest lepiej.
W podlewaniu kieruję się intuicją bardziej niż zasadami. Fakt, że wraz z doświadczeniem moja synergia z naturą rośnie. W tym roku natura nie dała mi wiele okazji do działania, rzadko trzeba było je podlewać, to i okazji do zasilania nawozami było niewiele (chyba ze 2 razy).
Najlepszy przykład tego, że natura jest najlepszym opiekunem naszych podopiecznych mam na tych, które wywiozłam do pracy. Raz podlałam je w maju z nawozem do pomidorów, a potem to już wcale, bo nie było okazji. W czasie wakacji zajrzałam do nich tylko ze 3 razy, by sprawdzić czy wszystko w porządku (szczególnie po długich deszczach). Pięknie poprzyrastały, nigdy dotąd nie czuły się chyba tak dobrze. Kolumnowce poszły w górę i wszerz, ładnie wybarwione i ociernione, a te stojące do tej pory w pomieszczeniach i powyginane od poszukiwania światła pięknie wyprostowały się. Jak będę w pracy w przyszłym tygodniu to je obfocę i pokażę.
Grażynko, gruboszami nie ma szans nikt dodatkowo się opiekować, bo sąsiadka w domu nie bywa. Odpada też teoria, że z roślinami trzeba gadać lub im śpiewać, bo i ja tam rzadko zaglądam - chyba wolą śpiew ptaków. ;:224
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Na parapecie DAK

Post »

Niektóre gatunki takie pancerne to można wystawić na deszcz i o nich zapomnieć. Jak są w większej donicy to podleją się same i tak wyrosną, aż można się zdziwić. Właśnie deszcz okazuje się najlepszy. W końcu i tak wszystko sprowadza się do wilgotności w nocy po takim deszczu. Podlewanie w upal jest czasem daremne wszystko szybko wyparuje....

Do kaktusów polecam Faucarie... niby to nie kaktus i mało który sukulent jest wstanie wytrzymać typowo kaktusowe warunki, ale to potrafi.... Wraz z zimowaniem na sucho w chłodzie. Trzeba ten rodzaj wypromować.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Na parapecie DAK

Post »

Zgadzam się! Moje też zdecydowanie gorzej rosły, jak im codziennie śpiewałam... ;:oj
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Na parapecie DAK

Post »

Mi wpadła w oko Coryphantha cornifera :D Te czarne środkowe ciernie są fantastyczne j jeszcze ten cudowny kwiat :D ;:215
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
ciuniamotylkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Na parapecie DAK

Post »

Brawa dla gruboszy widać świeże powietrze i mnóstwo słoneczka im służą
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Świeże powietrze dobrze podziałało też na kolumnowce i starsze okazy wywiezione do pracy.
Z sentymentem robiłam im dzisiaj fotki, bo mam je od takich dwucentymtrowych pypci, a teraz niektóre sięgają metra.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pięknie się wycierniają, a zadziwił mnie Cereus jamacaru monstrose, bo jakby zaczął w niektórych miejscach przejawiać fragmenty formy grzebieniastej. Cudnie też wygląda szczyt Stenocereus pruinsous.
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na parapecie DAK

Post »

Prawdę mówiąc obawiałam się jak sobie te Twoje kaktusy poradzą w to mokre lata... i widzę, że zupełnie bezpodstawnie :-) Wyglądają wyśmienicie ;:138 Ani śladu poparzeń, pięknie lśniące ;:138 a widzę, że jeszcze stoją tam echinopsisy... Nie kwitną obficiej? bo jakiegoś pojedynczego "flaczka" widać.... Pytam, bo spotkałam się tu już z opinią, że echinopsisy kwitną lepiej, jak lato spędzają pod chmurką...
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Grażynko, ta opinia o Echinopsisach pod chmurką jest 100% pewna. To właśnie moje dwa Echinopsisy, które nie mieściły mi się za oknem spowodowały moje poszukiwania, gdzie je na lato umieścić. W zeszłym roku myślałam, że wystarczy postawić je na słonecznym parapecie wewnętrznym. Pąków miały dużo (bo to chyba właśnie efekt warunków poprzedniego lata wpływa na kondycję ukwiecenia w następnym sezonie), ale zrzucił większość (ok. 40 pąków), a te co otworzył były maleńkie.
W to lato kwitły niemal cały lipiec i sierpień, ale po 2 do 3 najwyżej - nie było chyba bukietów. Choć prawdę mówiąc nie wiem na pewno, bo wieczorami w lato w pracy mnie nie było, obrywałam tylko suche badylki.
Nie pokazałam ich tutaj, bo za urodziwe nie są. Jeden wymaga przesadzenia, bo znów długo się budził - muszę mu pogrzebać w korzeniach, ostatnio widać zrobiłam to niefachowo. A drugiemu odnawiam urodę przez wyprodukowanie odrostów po zdrewniałej stronie, która od lat nie oglądała światła, bo była od strony ściany.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Na parapecie DAK

Post »

Dziękuje za informację :-) ta druga echinopsis jest przepiękna :-) i to nic, że chwilowo bez kwiatów...
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Na parapecie DAK

Post »

Co za rośliny! ;:138
Piszesz, że od maleńkiego u Ciebie? Nic tylko pogratulować. ;:333
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na parapecie DAK

Post »

Dziękuję za uznanie dla moich pociech "większych".
Gdyby człowiek miał dla nich miejsce - echhhh
Niektóre wraz z wiekiem pięknieją, choć zdarzają się takie, którym wiek nie dodaje urody.
Ja jednak ze względu na ograniczone miejsce będę zmuszona do redukcji ich liczby lub eksmisji tych co duże. Dlatego gymnocalycium spełnia moje potrzeby i warunki. Przyznam jednak, że niektóre duże już sztuki (G. monvillei, mostii, chubutense, saglionis) wraz z wiekiem tak wypiękniały, są tak cudnie ociernione (a mam jeszcze kilka maluchów, co na takie się zapowiadają), że niewykluczone, iż moje losy pójdą w monokulturę ("gymnokulturę"), bo nie wyobrażam sobie eksmisji gymlaków.

Dlatego tak lubię te, które są długo maluchami.
Dziś pokaże niektóre z nich, czyli Gymnocalycium damsii, anisitsii i podobne. Maluszki kwitną przeuroczo, a do tego inaczej w maju, a inaczej teraz - trudno uwierzyć, że to ta sama roślina wydała na świat i w dodatku w tym samym sezonie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Na parapecie DAK

Post »

Patrzę tak Danusiu na te zdjęcia tych gymno i porównuję,
i jakiś specjalnych różnić w kwitnieniu w maju i sierpniu na tych zdjęciach nie widzę.
Może w naturze te różnice mogłaś zauważyć,ale na zdjęciach tego nie widać.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”