Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Dziękuję za miłe słowa i zainteresowanie. :)
sokolica napisał(a):
Parodia idiosa V 566. Roślina taka duża, czy to kwiatek taki malutki?
Parodie z grupy microsperma mają mniejsze korpusy a duże kwiaty, ta raczej większy korpus z dużymi cierniami oraz mniejszym kwiatuszkiem.
czy przypadkiem parodie i notocactusy nie zostały wrzucone do jednego wora? Może źle pamiętam, ale miałam kiedyś jednego takiego, co to został zidentyfikowany jako Notocactus/Parodia horstii.
Tutaj jest zupełny galimatias bo w ramach "nowych badań" do tego wora wrzucone zostały parodie (Parodia), notokaktusy (Notocactus) i eriokaktusy (Eriocactus). Ba, nawet przez chwilę rodzaj Frailea też był parodią... :roll:
No, to wszystko dla mnie prawdziwa parodia bo one różne, od dawna były jako osobne rodzaje i dla mnie takimi pozostały.

Roślina o której piszesz to Notocactus horstii. Prawda, że różni się od tych które pokazuję jako parodie?
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Zdecydowanie. Parodie mają raczej brodawki, niż żebra. Ale w przypadku niektórych to ja mogłabym się jednak pomylić :wink:
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Parodia minuscula rządzi ;:215
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Zdecydowanie Parodia catamarcensis fa. elata ;:167
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Jak widzę gusta są różne również jeśli chodzi o moje ulubienice. Ale dobrze, że się komuś w ogóle podobają, staram się przecież szczególnie je propagować. :)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Mnie sie podobają wszystkie. :)
A wiem, ze jeszcze masz więcej w zanadrzu.
To fajne rosliny, odkryłam je tylko dlatego, że pokazywałeś w zeszłym sezonie.
Mam kilka bo ja...wszystko od Ciebie Henryk odgapiam. :;230
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Oczywiście, że się podobają i to bardzo. Dobrze, że je masz i że tak pięknie pokazujesz. Nie można mieć wszystkiego - mam do kogo wpadać na to czego u mnie nie ma lub mało.
A u Ciebie to na dodatek takie pięknie uchwycone w kadrze rarytasy.
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Zaznaczam, że na parodiach się nie znam, ale czy P. miniscula, catamarcensis, mesembrina i albo-fuscata to nie są to wszystko po prostu P. microsperma? A P. idiosa to nie jest P. tuberculata? Pytam bo systematyka jest dla mnie istotna, a przynajmniej zaczyna być coraz to istotniejsza (co przypomina mi o updatecie nazw gatunkowych w swojej kolekcji), natomiast ciągle poszukuję wiarygodnego źródła informacji. Ogólna tendencja wśród botaników do redukcji liczby rodzai do mnie przemawia :)
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Jak miło, że się moje ulubienice podobają! ;:173
raflezja napisał(a):
wiem, ze jeszcze masz więcej w zanadrzu.

Generalnie parodii u mnie dużo, nie wszystkie jednak kwitną a i dlatego, że niektóre już były w poprzednich latach pokazywane to nie nudzę w tym sezonie...
Ale oczywiście jeszcze kilka zdjęć w zanadrzu pozostaje, poza tym wciąż dokwitają następne roślinki. :wink:
To fajne rosliny, odkryłam je tylko dlatego, że pokazywałeś w zeszłym sezonie.
Mam kilka bo ja...wszystko od Ciebie Henryk odgapiam. :;230
Identycznie mógłbym i ja napisać - wiele roślin od Ciebie bowiem odgapiam.
Tyle, że teraz poprzez warunki jakie możesz zapewniać swoim roślinom stajesz się dla mnie wzorem niedoścignionym. :)
DAK napisał(a):
Dobrze, że je masz i że tak pięknie pokazujesz.
Wciąż ich u mnie sporo ale... chciało by się mieć więcej i lepszych... :wink:
Korund napisał(a):
Zaznaczam, że na parodiach się nie znam, ale czy P. miniscula, catamarcensis, mesembrina i albo-fuscata to nie są to wszystko po prostu P. microsperma? A P. idiosa to nie jest P. tuberculata? Pytam bo systematyka jest dla mnie istotna, a przynajmniej zaczyna być coraz to istotniejsza (co przypomina mi o updatecie nazw gatunkowych w swojej kolekcji), natomiast ciągle poszukuję wiarygodnego źródła informacji.
Hoduję rośliny już przeszło 35 lat i systematyka przez ten czas zmieniła się wielokrotnie, ba, bywały też powroty do tego co już było.
Dla mnie, z małymi wyjątkami oczywiście Curt Backeberg był najlepszym specjalistą od kaktusów, zrobił doskonałą robotę i jego sposób klasyfikacji mnie również przypadł do gustu. Po prostu zrobił to dobrze! Posługuję się tą klasyfikacją do dziś.

Czy wszystkie gatunki parodii z grupy microsperma są Parodia microsperma? Są oczywiście takie głosy ale... dla mnie skromnego hodowcy i dla znakomitej większości specjalistów tak nie jest! To uznane od lat, opisane gatunki i wrzucanie ich do jednego worka uważam za zasadniczy błąd.
To samo dotyczy roślin z Bolivii.
Ogólna tendencja wśród botaników do redukcji liczby rodzai do mnie przemawia :)
Ja wprost przeciwnie - uważam nawet, że dzieje się tak dlatego iż kolejni naukowcy lub pseudo-specjaliści koniecznie chcą zaistnieć, pokazać się i pragną aby to ich nazwisko pozostało w pamięci. I stąd te kolejne"nowiny".
Ale oczywiście zaznaczam, że jest to moje i tylko moje zdanie - zdanie starego ortodoksa. :wink:
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Parodia idiosa ;:167 kwiatek może i mniejszy, ale ten kolor jest cudowny ;:173
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

hen_s pisze:
Ja wprost przeciwnie - uważam nawet, że dzieje się tak dlatego iż kolejni naukowcy lub pseudo-specjaliści koniecznie chcą zaistnieć, pokazać się i pragną aby to ich nazwisko pozostało w pamięci. I stąd te kolejne"nowiny".
Ale oczywiście zaznaczam, że jest to moje i tylko moje zdanie - zdanie starego ortodoksa. :wink:
Też tak uważam. Myślę, że miłośnik kaktusów nie zmieniałby ich nazw, robią to naukowcy, którym wisi czy notocactus to notocactus, czy parodia, że sulka to sulka, a nie rebucja. Dla mnie to zasadnicza różnica.

Co do Parodia, to propaguj je dalej, bo warto! Pięknie je pokazujesz, nic więc dziwnego, że nabiera się na nie chęci.
Również i ja nie pozostaję obojętna na ich urok, do czego się przyczyniasz. ;:172
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Czy odpowiedzią na problemy w systematyce nie powinna być genetyka? Ja to sobie wyobrażam w ten sposób (żaden ze mnie botanik czy genetyk) - roślinki o tym samym genotypie mogą się nieznacznie różnić od siebie w zależności od warunków w jakich się znajdują. W takiej sytuacji jeżeli znaleziono roślinę koło wioski A, a następnie nieco podobną, ale jednak trochę się różniącą koło wioski B to nie powinno się z miejsca uznawać ich za osobne gatunki. Może tak się nie dzieje, niestety nie zapoznałem się z fachową literaturą poświęconą historii odkrywania i klasyfikacji kaktusów (i nad tym ubolewam). Do czego jednak zmierzam. Moim skromnym zdaniem każdy gatunek kaktusa należałoby zbadać nie tylko pod względem makroskopowych różnic, ale również genów. Następnie rośliny o zbliżonym genotypie grupować w rodzaje, a te jedynie o niezwykle małej różnicy w genotypie uznawać jako jeden gatunek posiadający odmiany. Taka klasyfikacja byłaby przynajmniej jednoznaczna. Oczywiście macie rację, że naukowcy zajmujący się kaktusami bardzo pragną zaistnieć, a najlepiej by inni mówili o nich jako o tych, którzy po latach chaosu wszystko naprawili :) No coż, dla mnie, jako skromnego miłośnika kaktusów, oczarowanego ich pięknem (i opętanego chęcią ich pozyskania) marzeniem jest mieć po prostu listę gatunków należących do wydzielonego rodzaju. Niby proste, ale listy które odnajduje albo są sprzeczne, albo niepełne... już nie mówię, że listy z ofert nasion to czasem też jedna wielka zagadka.
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Henryk - moje kaktusy i sukulenty 6

Post »

Nie jestem specjalistą w tak trudnych dziedzinach, nigdy też nie byłem w tych miejscach gdzie kaktusy rosną więc i wypowiadał się więcej w tym temacie nie będę. Co myślę przecież już napisałem. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”