Mały sucholubny zbiorek

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Wspaniałe rośliny!! ;:333
Z tych rarytasów, których jest niewiele w kolekcjach. Prawdę pisząc to ja nie widziałem nigdzie formy nigrispinum Gymnocalycium chiquitanum.
Gymnocalycium riojense v. guasayanense VS 138 to moim zdaniem jedna z ładniejszych roślin rodzaju Gymnocalycium!
Gymnocalycium sibalii JPR 173 - klejnocik!
Takie młode siewki szczególnie na początku sezonu i po podróży(?) rzeczywiście lepiej troszkę cieniować. Dobrze je więc traktujesz.

Wielka brawa dla Ciebie za umiejętne gromadzenie kolekcji oraz... jej pokazywanie. ;:138
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

No, faktycznie ten riojense extra ma ciernie.
Rewelacyjne kwitnienia ;:oj
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
marta_lara
500p
500p
Posty: 679
Od: 12 mar 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

3mam kciuki za maluszki!!!
na pewno dasz sobie z nimi radę ;:333
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

G. riojense v. guasayanense VS 138 jest szałowe. Coraz ładniejsze to Twoje gymnolkowo ;:138
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Dziękuję za uznanie wszystkim.
hen_s pisze:Prawdę pisząc to ja nie widziałem nigdzie formy nigrispinum Gymnocalycium chiquitanum.
Henryku czy to wg Ciebie oznacza, że taka forma nie istnieje? Pytałam tuż po zakupie o tę roślinę, ponieważ to nigrispinum było dla mnie zagwozdką, ale sprzedawca odpowiedział mi jedynie, że jest z pewnego źródła i jest taki jaki być powinien.

Idąc za ciosem, kolejna porcja moich nowych zdobyczy.

Gymnocalycium miltii P 103

ObrazekObrazek


Gymnocalycium sanluisense STO 877

ObrazekObrazek


Gymnocalycium gertii STO 521

ObrazekObrazek


W tym jestem po prostu zakochana ;:173 Z pewnością jest gdzieś na podium w moim zbiorze. Czekałam na niego najdłużej z ostatnich zakupów, ale w końcu mam i jest cudowny. W dodatku trafił już pięknie śliwkowo wybarwiony:

Gymnocalycium lumbrerasense FR 962

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Magdo,
Znów tylko chwalić, chwalić, chwalić. ;:333

Twoje nowe zdobycze rewelacyjne. :)
Gymnocalycium miltii P 103 - super.
Gymnocalycium sanluisense STO 877 - z tym numerem nie znam. W ogóle to jest nowe gymnokalicjum, nie do końca pewne że to odrębny gatunek.
Gymnocalycium gertii STO 521 - Twoje śliczne. Na stronach jakby inne.
Nie jestem specjalistą od tego rodzaju a tylko kolekcjonerem i miłośnikiem. Nie jest więc to pewnie dziwne, że nigdzie go dotąd nie widziałem. Dla mnie ono (bez kwiatu) mocno podobne do G. papschii.
Pisząc ten tekst zajrzałem na stronę Cactus and Succulents Field Number i oto co zobaczyłem:

Num. de collecte : STO 92-521
Collecteur : Helmut Amerhauser, Franz Strigl, Hans Till (either together, or separately)
Esp?ce : Gymnocalycium papschii
Localisation : Loma Bola, Cordoba, Argentina 1050m
Date : 15/06/09


Czyli miałem nosa. ;:173 I Gymnocalycium papschii rośnie u mnie w ilości kilku egzemplarzy...

Gymnocalycium lumbrerasense FR 962 - do tej pory traktowane jako forma G. schickendantzii. Sam bym się skłonił do tej wersji bo bardzo podobne do moich schickendantzii. Ponieważ jednak ta forma nieco się różni możesz ją nazwać Gymnocalycium schickendantzii ´lumbrerasense´ FR 962 bo i taka nazwa funkcjonuje. W każdym razie zgadzam się, że to niezwykle ładna roślina. :)
hen_s napisał(a):
Prawdę pisząc to ja nie widziałem nigdzie formy nigrispinum Gymnocalycium chiquitanum.
Henryku czy to wg Ciebie oznacza, że taka forma nie istnieje? Pytałam tuż po zakupie o tę roślinę, ponieważ to nigrispinum było dla mnie zagwozdką, ale sprzedawca odpowiedział mi jedynie, że jest z pewnego źródła i jest taki jaki być powinien.
Wg. mnie G. chiquitanum v. nigrispinum nie ma. To co można spotkać w necie to albo zupełnie inne rośliny(!) albo też po prostu forma G. chiquitanum z ciemnymi cierniami. Sam mam taką jedną roślinę - nie wiedząc do teraz, że może być uznana za varietę...
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Dziękuję Henryku. Z gertii na pewno masz rację. Zresztą w zamówieniu był właśnie papschii :D a przyszedł taki. Nie zmieniłam jeszcze etykietki, po prostu mi ich zabrakło. Ze strony "Cactus and Succulents Field Number" również korzystam. O dziwo, tam G. lumbrerasense istnieje jako odrębny gatunek.

Mam jeszcze takie pytanie: nie pamiętam gdzie, ale wyczytałam, że w czeskich kolekcjach bywa tak, że gymno są okresowo "podtapiane, zalewane", czyli rozumiem, że stoją w wodzie. Zdaje się, że takie praktyki uskutecznia się ze dwa razy do roku. Czy to jest prawda? Zastanawiam się, czy ja aby na pewno dobrze dozuję wodę. Podlewam co ok 3 tyg i nie są to duże jej ilości. Mam obawy zostawić je w czasie opadów na zewnątrz i wciąż na ten czas wracają do domu. Może one jednak lubią dużo wilgoci i niepotrzebnie tak ganiam z nimi :?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Nie mam monopolu na mądrości w hodowli. :wink:
Do tego hoduję swoje gymnokalicje TYLKO w szklarence czyli trudno mi pisać o tym jak one rosną w plenerze. Jak czytam w tego typu uprawach są różne szkoły...
Napiszę Ci tylko, że ja podlewam podobnie jak Ty czyli raz na ok. 3 tygodnie, nie za dużo. I rosną dość zdrowo - wypadów praktycznie w czasie sezonu nie mam, jeśli tak to w trakcie zimowania.
Z tym zalewaniem to może czesi zalewają. :) U nich często powodzie i całe szklarnie są wtedy pod wodą - to widziałem na własne oczy. Wtedy, oczywiście, może się zdarzyć okresowe zalanie. Ale to raczej nie specjalnie... :wink:
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Magdo, Twoje nowe kaktusy bombowe ;:138
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Witaj :wit
Prześledziłam dziś Twój wątek od początku, aż do samego końca, post po poście, zdjęcie po zdjęciu i z czystym sumieniem mogę powiedzieć - warto było :!:
Gymnolki masz piękne, ich różnorodność po prostu mnie zachwyciła. Sama bardzo lubię te roślinki i marzę o powiększeniu mojej skromniutkiej kolekcji :)
No cóż.. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci ogromu kwiatuszków, na tych ciekawych roślinkach :)
To oczywiście z korzyścią nie tylko dla Ciebie, ale i dla wielu innych forumowiczów, którzy będą mieli na czym oko zawiesić :D
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Henryku w takim razie nic nie zmieniam :D Póki co, żaden gymno u mnie nie padł, więc będę opiekować się nimi "po staremu".

Kasia dziękuję.

Lena miło mi bardzo. Od początku, mówisz? ;:202 Ja to bym tak z 10-15 pierwszych stron usunęła :lol: Bardzo dużo się zmieniło od tego czasu, przede wszystkim w ilości i jakości roślin. Tobie także tego życzę, bo to piękne hobby. A marzenia spełnić bardzo prosto, wiele osób tutaj już to udowodniło :D Wystarczy pobyć u nas dłużej, założyć swój wątek, a potem to już idzie z górki :lol:
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Na dole strony jest zdjęcie podtopionych gymnoli. Hodowca pisze, że to po nocnej burzy zalało mu kaktusy trzymane na wolnym powietrzu.
http://www.cactusmineral.wbs.cz/Prehled ... ycium.html
Z tego co kiedyś czytałem, to gymnole łatwo znoszą takie rzeczy.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mały sucholubny zbiorek

Post »

Doskonała strona czeska. Warto się głębiej wczytać. I doskonałe zdjęcia! ;:132
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”