Storczyki dzikiej

Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Dzień dobry! :wit
Jeszcze pomyślicie, że zaniemówiłam. Zdjęcia wklejam, ale nic nie piszę. Nie mam wieczorem już sił.
Wiosną większość moich phalaenopsis wypuściła dużo pędów z dużą ilością pąków, ale czasu mi nie starczyło, żeby je w pełnym rozkwicie uwiecznić. Przekwitły. Obecnie większość kwitnie na przedłużeniach, ale już nie tak obficie jak wiosną.

zabkamarta pisze: Mam pytanie. Czytając Twój wątek widziałam, że używasz nawozów Petersa. Dalej go uzywasz ? Jeśli tak to dajesz tą łyżeczkę na 5l czy inne stężenie? I jak często nawozisz ?
Ja też go używam i widzę że rośliny przeżywają szał lisciowo-korzeniowy, więc na razie sobie go chwale.
Dalej używam, ale cały czas 1/2 łyżeczki na 5l, od początku tak było. W pierwszym sezonie stosowania nawozu bardzo wzmocniły korzenie i liście, w następnym większość miała dużo więcej kwiatów. Niektóre już co roku mają ich bardzo dużo.
Zaczynam nawozić w momencie, kiedy pojawiają się pędy i tak do przekwitnięcia, co drugie podlewanie. Potem przestaję nawozić i znowu zaczynam, kiedy pokazują się zaczątki pędów. Zimą nawożę w czasie słonecznych dni, wtedy rośliny lepiej przyswajają składniki.
ajania pisze:A co to za Dtps. szykuje Ci się do kwitnienia ?
;:183 Znasz, znasz. U Ciebie też zaczyna taki kwitnąć.
MirkaS pisze: Czy to poniżej to jakiś Dtps ? Czy kwiaty faktycznie są takie lawendowe ?
Tak. Takie lawendowe. Ta phalaenopsis jest bardzo podobna do Valery, ale na doniczce ma napisane Confussion. Zakwita bardzo obficie i długo utrzymuje ten piękny kolor.
ajania pisze:Czy mozesz zdradzic jakiej wody uzywasz do podlewania swoich Phalaenopsis ?
Deszczówki. Jeśli akurat nie mam, przegotowuję wodę na dzień, dwa przed podlewaniem. U mnie woda jest bardzo twarda.
Art pisze: A ten z pomarańczową warżką to w części forma peloric. Niektórzy na takie właśnie "polują" uznając je za ciekawostki w kolekcjach.
Ja unikam takich, jakoś do mnie nie przemawiają. A tu jedna z moich najulibieńszych phalaenopsis po 6 latach wycina taki numer!!! Mam nadzieję, że to jednorazowy wybryk, bo następnych takich kwiatów u niej nie przeżyję :cry:


*Kasia, aknit13, Agnieszka455, gloff, duju, Art, MirkaS, ajania, zabkamarta, lexie30 bardzo dziękuję za odwiedziny i tak miłe wpisy. Przepraszam, że tak długo nie odpisywałam.

Czarów i zaklęć nie stosuję :wink:
Czasami przekleństwa 8-) w stosunku do tych, którym strajkować się zachciewa.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

dzika pisze:Dzień dobry! :wit
Jeszcze pomyślicie, że zaniemówiłam.
Właśnie już tego się bałam :wink:

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie odnośnie Petersa. Z tej co rozumiem, to używasz tylko ten BB. Ja oprócz BB używam też GM między kwitnieniami. Zaczęłam go używać po przestudiowaniu "od deski do deski" Twojego wątku i jestem nim miło zaskoczona. Stosuje go od wiosny i, tak jak pisałaś, mam szał korzeni i liści. Mam nadzieję że kolejne sezony będą bogatsze w kwitnienie. ;:333 I dziękuję że podałaś jak go stosujesz, bo widzę, że ja za dużo i za często daje. Spróbuję tak jak Ty to stosować. Przynajmniej na dłużej mi nawozu starczy ;:215
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

GM też mam i stosuję po zakończeniu BB. Też co 2 tyg, oprócz miesięcy zimowych, kiedy storczyki nie wypuszczają liści. Myślałam, że pytasz tylko o BB.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Aha to dzięki za dopowiedzenie. Właśnie już nie pamiętałam, co dokładnie pisałaś w swoim wątku- pamięć nie ta, bo było to już parę miesięcy temu jak to czytałam. :lol:
W takim razie zmniejsze ilość i częstotliwość, bo po Twoich szałowych kwitnieniach widzę, że to wystarczy. A tak się właśnie bałam przenawożenia i czekałam, aż się pojawisz na forum, żeby zadać Ci to pytanie ;:138
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczyki dzikiej

Post »

dzika pisze:Dzień dobry! :wit
Jeszcze pomyślicie, że zaniemówiłam.
No tak sobie pomyślałam :wink: Same zdjęcia, wiadomo one najważniejsze i w dodatku piękne, ale miło się czyta Twoje wpisy.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Duju ;:196

Wreszcie się doczekałam :D Zakwitły:

Phalaenopsis Sogo Relex, prezent na Dzień Matki ;:167
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Doritaenopsis Tzu Chiang Sapphire
Obrazek

Obrazek

Moja phalaenopsis cornu-cervi f. chattaladae to chyba jest peloric:
Obrazek

Na koniec dwie hybrydki:

Phantom
Obrazek

Obrazek

NN
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Aniu, obydwa nabytki piękne ;:138
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Phalaenopsis Sogo Relex piękny woskowy kwiat i
Doritaenopsis Tzu Chiang Sapphire - uwielbiam wszysztkie Dotris więc mnie powala od pierwszego spojrzenia ;:oj poza tym reszta też piękna ;:63
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Mam pytanko, po jakim czasie przesadzasz nowo zakupione storczyki? Wydaje mi się, że mają małe doniczki. Czy to te, w których zostały kupione?
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Witaj :wit

Fantastyczna kolekcja storczyków. Gratuluję ;:168 Widziałem, że duża część twojej kolekcji to storczyki z gatunku Phaalenopsis.
Przyznaję, że u mnie też one zajmują czołową lokatę wśród wszystkich roślin. Nie dla tego, że są łatwe w uprawie, ale dla tego, że mają różnicową bardzo mocno kolorystykę.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Storczyki dzikiej

Post »

:wit
Duju, zabkamarta, *Kasia, RichardK dziękuję za odwiedziny! :D

Kasiu, przesadzam storczyki jak przekwitną, czasami dopiero rok lub dwa po zakupie. Wszystko zależy jakie mają podłoże. Jeśli jest zbyt drobne i widać, że korzenie są w nie najlepszej kondycji, przesadzam od razu po sklepowym przekwitnieniu. Jeśli jest grube i korzenie są ładne i zdrowe, to tak jak pisałam, dopiero po jakimś czasie.

RichardK witaj w moich progach! :D
Fakt, u mnie dominują phalaenopsis. Głównie dlatego, że najlepiej ze mną współpracują i długo kwitną. W zasadzie moja kolekcja to królestwo hybryd. Są najmniej problemowe i wytrzymują dłuższe okresy suszy.

Większość moich storczyków jest albo w fazie przekwitania, albo wypuszczania nowych pędów. Kwitną nieliczne, ale pokaże to co kwitnie, żeby zostawić w tym wpisie trochę kolorów :D

Obrazek

Obrazek

Phalaenopsis hielogryphica, pierwsze kwitnienie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sogo Relex pięknie pachnie ;:173
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowa mini:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Jak zawsze pięknie. Muszę przyznać że jak nie przepadam za pewnym typem Phalaenopsis to akurat
Phalaenopsis hielogryphica mnie urzekła swoją delikatnością i jak na pierwsze kwitnienie to bardzo okazałe. Jeszcze ogromnie podoba mi się ta Czekoladowa hybryda po prostu musze taką zdobyć ;:215 no i Dtps nie zmiennie w moim sercu, szkoda tylko że nie na parapecie :wink: oczywiście nie umknął mojej uwadze Dendrobium Phalaenopsis bardzo ładny kolor ;:215
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki dzikiej

Post »

Twoje Dendrobium to Dendrobium Phalaenopsis Polar Fire. Natomiast pierwszy storczyk to Oncidium Sweet Sugar :)

W swojej kolekcji tez mam Phalk. Sogo Relex, ale niestety moja roślina po zakupie dostała jakiś mokrych plam i dobrały się do niej przędziorki. Jednak teraz jest już dobrze, plamy wycięte, wciornastki ukatrupione :wink:

Roślina posiada pęd, ale ciekawe kiedy się doczekam jakichkolwiek kwiatów, na razie produkuje liścia. Przydały by się też jej nowe korzenie. Bo większość miała suchych jak tylko do mnie do tarła :roll:

Ogólnie określam tą hybrydę jako silną do przetrwania. Ma w sobie wielką wolę do walki z chorobami i insektami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”