Róże u Doroty - mój mały różany raj

Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko, no to dałaś po oczach wodospadem z tulipanów. Zakochałam się ;:167 ;:167 ;:167 ;:167
prześliczne, zdrowe, oryginalne, niesamowite w swej urodzie. Fajnie je posadziłaś. Widok jest wspaniały, rabata cudna ;:138
A gdzie kupowałaś cebulki ?

-- 11 maja 2016, o 21:59 --

"Szkodnik" uroczy :lol: :lol: :lol:
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Gosiu widziałam u Ciebie świeżutkie pączusie, więc zaczęło się oczekiwanie na pierwsze kwiaty :tan

Ja przy wyborze tulipanów nie kieruję się specjalnie ich kolorem, chociaż muszę przyznać, że większość odmian mam dzięki forum. Popatrzę to tu, to tam i zawsze coś ciekawego zapiszę do kajetu :wink:

Obrazek

Obrazek

Jadziu moja Tereska kwiatów raczej nie będzie miała :( Może uchowają się jakieś nieliczne, a reszta padła ofiarą kwieciaka. Popatrzę sobie na Twoją. Czy Twoją atakuje kwieciak? Zaczynam się zastanawiać czy może ona jest jego ulubienicą, że się na nią tak uwziął?

U mnie niektóre róże też mają takie jasne liście. Dzisiaj podałam im żelazo dolistnie i zobaczę, czy coś się zmieni na lepsze.


Obrazek

Sabinko przy tak wysokich temperaturach jest wielce prawdopodobne, że róże już z końcem maja rozwiną pierwsze kwiaty. Dzisiaj coś mi się obiło o uszy, że jednak Zośka będzie jak zwykle zimna. Oby to ochłodzenie trwało jeden dzień, a nie dwa tygodnie, bo wtedy czas oczekiwania się wydłuży.

Bardzo jestem ciekawa w jakim stanie dotarł do ciebie Graham ;:218 Czy bardzo ucierpiał?

Obrazek

Aniu anabuko1 teraz jest tulipanowy czas. Codziennie rano z wielką radością piję kawę i podziwiam ich piękno i różnorodność ;:173

Obrazek

Krysiu u nas popadało w niedzielę, ale nadal jest sucho, tym bardziej, że teraz mocno przygrzewa słońce i w mig wszystko wysusza. Zapowiadane przelotne opady nasz rejon jakoś omijają i wisi nad nami zmora ponownego suchego sezonu :(
Będę trzymała kciuki za Twoje róże ;:215 Mam nadzieję, że w końcu ruszą żwawo i lada moment też pojawią się na nich pączki.

Obrazek

Małgosiu toast za różane pączki jak najbardziej wskazany Obrazek Oby tylko szkodniki nie panoszyły się zbyt agresywnie to może będzie na co popatrzeć. Czekam z wielką niecierpliwością na Francois Juranville ;:65 , bo ona jest cała oblepiona pąkami.

Obrazek

Jolcia 1212 :wit Witam Cię serdecznie i dziękuję za bardzo miłe słowa.
Dobrze zauważyłaś. Na niektórych różach faktycznie są jasne liście. Dzisiaj dostały żelazo dolistnie i mam nadzieję, że to był tylko niedobór żelaza. Jeśli tak, to efekty będą widoczne dość szybko. Gorzej, jak to coś innego.
Ja stosuję gnojówkę końską. W zależności jak dysponuję czasem, staram się nią podlewać raz na tydzień, dziesięć dni. Z nawozami sztucznymi radzę ostrożnie, bo można przedawkować i skutek może być odwrotny. Nawóz naturalny ma to do siebie, że podany w odpowiednim rozcieńczeniu nie szkodzi i nie ma obawy przed przenawożeniem.

Obrazek

Daysy moja Grace to sadzonka z zeszłej wiosny. Jest jeszcze bardzo młoda i nadal dość mała. Przezimowała nieźle, więc cięcie też nie było mocne, tym bardziej, że krzaczek ma ok. 30 cm, więc nie bardzo było co ciąć :roll:

Grace - tegoroczny krzaczek.

Obrazek

I zeszłoroczne kwiaty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Iwonko Twoje różyczki też lada moment pokażą pączki. Na razie są młode, to i nie spieszą się tak bardzo. I całkiem słusznie. Niech rosną w siłę, a wtedy kwiatów będzie więcej. Ze szkodnikami już tak jest, że mają szósty zmysł i zlatują się jak tylko wyczują róże. A im więcej róż, tym niestety więcej też wszelkiego dziadostwa :twisted:

Obrazek

Aneczko, dobrze, że mnie przywołałaś do porządku, bo jakoś ostatnio po ataku kwieciaka skrzydła mi opadły i na pisanie chęci nie było. Ale już się poprawiam i zdjęcia zapodaję.
;:196

Obrazek


Kasiu cały czas myślę co się dzieje z naszymi różami? U mnie dziwnie niepokojące objawy zauważyłam na kilku, a nawet kilkunastu krzaczkach. I to tych starszych. Najpierw powypuszczały młode odrosty, a po jakimś czasie te odrosty po prostu uschły. Mało tego nawet już młode listeczki miały, a potem listki zaczynają żółknąć i schną :( Ki czort? Nie mam pojęcia ;:185 Np. takie Elmshorny, które wreszcie od dołu zaczęły się puszczać, nagle odrosty zamierają i nadal od dołu są łyse. Mało tego, dopiero teraz widać, że niektóre podmarznięte pędy, z których zaczęły wyrastać młode listki robią się czarne. Nie wiem co o tym myśleć i jaka może być tego przyczyna? Kolejny raz jutro robię obchód z sekatorem i będę zmuszona wyciąć to co uschło. Nigdy się z czymś takim nie spotkałam i nie wiem co na ten temat sądzić. Czyżby ta dziwna zima i bardzo chłodna wiosna była przyczyną? A może całkiem coś innego? Ciekawa jestem czy macie podobne objawy na swoich różach?

Obrazek

Asiu ;:196 Cebulki kupowałam w Biedrze, Auchanie, Lidlu, OBI. Nie zamawiałam przez internet, chociaż na jesieni pewnie się skuszę na to i owo z oferty internetowej. Ten cebulowy szał dość mocno wciąga :;230

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sweetdaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3531
Od: 15 sty 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko, kwieciaka nie zazdraszczam ;:185 Ja na szczęście nie miałam jeszcze takowego szkodnika.
Za to coś podobnego z zasychaniem pędów spotkało i moją jedna panienkę. Młode ładne pędy zaczęły jakby brązowieć od środków, potem żółknąć i zasychać. Kilka odłamałam bo bałam się że jakiś grzyb. Opryskałam Substralem Róża 2 w 1. Będę teraz obserwować.
A o tulipanki pytałam te
Obrazek
Pozdrawiam, Zuza
----------------------------
Słoneczny kawałek mojego miejsca na ziemi I, II, III
jol_ka
1000p
1000p
Posty: 1974
Od: 27 lip 2007, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Brodnickie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko wreszcie się doczekałam ;:196
Piękne zdjęcia, tulipanów mnóstwo a i pozostałe rośliny pięknie się prezentują ;:215

Grace skradła mi ;:167 pomimo, że nie przepadam za takim kolorkiem :wink:

Mam podobne problemy jak i ty z różami, może kwieciaka jeszcze nie widziałam, ale to pewnie kwestia czasu, za to mszycy full. Też zasychają mi młode listki, szczególne na Elfe ;:145 Nie mam dla tego żadnego wytłumaczenia :roll: Widziałam tez sporo pędów na kilku różach, które przy cięciu wyglądały na żywe a teraz są suche :roll:

Super, że na młodych Austinkach masz już pączki :heja
A jak ma się OR?
Pozdrawiam Jola
jo_linki
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko, witaj!
Dzięki za festiwal tulipanowy ;:180. Trzeba go przeżywać teraz, bo za moment zamieni się na inny...
Oby na różany, bo na razie zanosi się na festiwal szkodników :evil:.
Już grasuje bruzdownica, zdołała znaleźć Lycidasa na tarasie, masz pojęcie? Udało mi się ją utłuc, ale gdzie zdążyła złożyć jaja? Pojawi się pewnie i kwieciak, mszyce, zwójki, nimułki i co tam jeszcze, trzeba szykować broń ;:163.
Zasychające pędy i listki też mam. Zwykle ostatnie przejawy zimowych uszkodzeń weryfikował marzec, w tym roku robi to maj. Myślę, że to skutek całego kompleksu niekorzystnych dla róż zjawisk.
A lepiej nie będzie, bo znowu przepowiadają bardzo suche lato ;:174.
Niemniej, Twoje róże prezentują się świetnie ;:333.
A jakie orliki Ci porosły..., toż to orły po prostu ;:oj.

;:196 - Jagi
x-ja-a

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

:wit
U mnie też się zdarzają takie dziwnie zasychające kępki listków, ale nie w zatrważających ilościach. Natomiast rozmiarem tego zjawiska zszokowana jest moja przyjaciółka, która mieszka zaledwie kilkaset metrów ode mnie. Muszę jej powiedzieć, że to ogólnokrajowy "trynd", może ją to uspokoi :D
A ja właśnie przeczytałam, że lato w Polsce będzie burzowe, z dużą huśtawką temperatur i długotrwałych upałów Amerykanie u nas nie wieszczą. A te ichnie modele pogodowe lubią się sprawdzać, więc mamy szansę na pełne studnie i pełne krzewy kwiatów. No chyba, że robale je zjedzą, bo u mnie też bruzdownica się pojawiła. Kwieciaka nie zauważyłam, ale jest bardzo prawdopodobne, że nie umiem rozpoznać śladów jego żerowania. A takie coś do kwieciaka podobne (żuczek z ryjkiem) to chodzą u mnie, ale mają tak z centymetr długości, więc albo to nie kwieciak, albo kwieciak-gigant.
No te tulipany to po prostu jak obraz, pocztówka, tapeta na kompie ;:167 Szczerze mówiąc jakoś nie byłam fanką tulipanową, ale potrafisz namącić człowiekowi w głowie. Twoje tulipy sadzisz na rabatach różanych, prawda? I nie ma konfliktu typu wschodzące tulipany i rozgarnianie kopców?
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4551
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Niestety Dorotko u mnie to samo już trzeci raz będę podchodziła do cięcia róż. Nie chciałam ciąć zbyt radykalnie za pierwszym razem, ale okazało się, że korekta będzie jednak potrzebna. Mam nadzieję, że to tylko odpowiedź na ubiegłoroczną suszę a nie jakieś dziwne choróbsko.
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Mam usychające listki na dwóch różach. Jedną z nich jest Leonardo Red - bardzo źle przezimował, ale od ziemi wypuścił dwa pędziki. Były maleńkie, ale były. A teraz uschły i nie ma nic ;:145 Ciągle daję mu szansę, wykopać zawsze zdążę. Druga, to Nostalgie. Przezimowała doskonale. Tę mam jak pienną i zimowała w altanie. Puściła dużo pięknych, czerwonych przyrostów. W tej chwili wygląda mało ciekawie, bo dużo z nich uschło. Na pozostałych nic takiego nie zauważyłam.
Moją uwagę przyciągnęły teraz orliki. Jakie stoją dumne, wyprostowane ;:63 Kilka lat temu też je miałam, ale skutecznie je wypieliłam ;:223 W tym roku zakupiłam kilka i wierzę, że uda mi się je uchronić przed wyplewieniem ;:224
Kiedyś jakieś takie robaczki podobne do kwieciaka, widziałam u siebie. Będę musiała się bacznie przyjrzeć swoim panienkom. Czy mogę prysnąć na niego profilaktycznie, czy to nić nie da?
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4551
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Ale jestem ;:124 , Dorotko ;:196 bardzo dziękuję za fotkę Grace, chyba to faktycznie ona ;:63
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko na razie wszystkie pąki na Teresce są lecz kto wie co będzie dalej .Po mimo pryskania wcześnie Substralem jednak na jednym krzaczku pojawiły się mszyce lecz to pikuś zlałam wodą i zmyłam. Jestem w szoku, bo na mojej Elżbietce pokazał się mączniak ;:oj a ta róża przez 5 lat nigdy mi nie chorowała ;:224 więc nie wiem co jest grane, inna ma prawie całkiem białe listki jakaś chloroza ją opanowała ,a tak pięknie zapełniła małą pergolę .Koleżanka miała podobne listki zrobiła oprysk chelatem żelaza lecz nic to nie pomogło i wydaje jej się ,że coraz bardziej one bieleją .Nie wiem co robić bo szkoda mi tej róży bo to prezent o forumowej koleżanki, a w dodatku ma śliczne kwiaty i kwitnie do zimy .Dosyć narzekania bo muszę pochwalić cudne tulipany a te black Parroty jednorazowe . Moje orliki pobiły w tym roku mistrzostwo świata w wysokości i cudności kwiatów
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Jaki piękny tulipanowy festiwal, śliczne okazy i takie dorodne. Szkoda tylko, że teraz zrobiło się tak gorąco, bo niestety ta pogoda skróciła (jak u mnie) czas kwitnienia tulipków. Te późne nim zdążył zakwitnąć, już przekwitły.
Wielka szkoda Tereski, ze atakuje ją to robactwo ;:222 Ja swoje róże niestety co roku w maju pryskam przeciwko bruzdownicy, bo szkoda mi kwiatów, zwłaszcza u tych raz kwitnących. Jak z innymi szkodnikami można sobie poradzić metodami naturalnymi, to tej zarazy ni jak się nie uda (że też musi siedzieć akurat w środku pędu).
Szczególne pozdrowienia dla czworonożnego pięknego "szkodnika", słodka buźka ;:215

A jeszcze jedno, fajnie wygląda ta wzniesiona rabata, teraz jak coraz mocniej zarośnięta, to tak piętrowo układają się rośliny tworząc ciekawy układ (niemal jak wiszące ogrody ;)).
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Dorotko, ale się u ciebie pastelowo zrobiło ;:oj ;:oj
Graham dotarł w stanie wskazującym na spożycie :lol: (nawet zdjęcie wstawiałam u siebie ) ale od razu wsadziłam go do ziemi podlewając obficie. Dzisiaj mamy deszczową pogodę od samego rana i widzę, że przysłużyło mu się i stoi dzielnie wyprostowany z pączkiem kwiatowym na czubeczku ;:oj
U ciebie szaleje kwieciak, a ja dzisiaj ku mojemu przerażeniu oberwałam kilka liści z oznakami plamistości :shock: ;:202 A dopiero co zrobiłam oprysk i pozbyłam się mszyc.. Nie mogłam w to uwierzyć i to na Louise Odier i Abrahamie. Ale co się dziwić. W dzień temperatury ponad 20 stopni, a w nocy ciągle deszcz albo burze.. tylko czekać aż zacznie wszędzie grasować jakiś grzyb ;:223
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25116
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Róże u Doroty - mój mały różany raj

Post »

Ja w zeszłym roku wykopałam właśnie z powodu zasychających listków swoja nn przy tarasie. Strasznie jej żałuję, bo kwitła prawie non stop, a nazwy nie znam, więc nie mogłam szukac drugiej
Myślę, że to zamieranie to wynik suszy fizjologicznej. Róże miały chyba za sucho, a na dokładkę mrozki przyszły w nieodpowiednim momencie
Myślę, że dlatego tez część w ogóle nie wypuszcza listków.
Będę miała nowe zakupy ;:138
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”