Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Ewelina
 Tytuł: Ewelina - "Ogród w cieniu sosen "
PostNapisane: 1 mar 2010, o 21:18 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
OGRÓD W CIENIU SOSEN...

Mój przydomowy ogród ma 11 lat.Zajmuje powierzchnię prawie 1500m.2 .Większa część jest na tyłach domu ,co daje maksimum kameralności i swobody.Front to niewielki ,typowy ?przedogródek?, z wejściem do domu i wjazdem do garażu. Ogród położony jest na obrzeżach miasta.Do centrum stąd niedaleko, ale mimo to jest wokół wiele zieleni, cisza i spokój - jak na wsi :) W okolicy znajduje się kampus poznańskiego UAM, piękne tereny spacerowe,a także dwa rezerwaty przyrody : "Żurawiniec" i " Rezerwat Meteorytów".

Pragnienie posiadania kawałka ziemi, który można by zamieniać w ogród, pojawiło się już w czasie , gdy usiłowałam tworzyć namiastkę zielonej oazy w skrzynkach i doniczkach balkonu na jednym z poznańskich blokowisk.

"Niezwykły ogród mi się przyśnił...
Sen trwał noc całą aż do świtu .
Pnącza obrosły tam mur stary,
Nad którym grube drzew konary."

Tak, chciałam mieć dom otulony zielenią, w okna którego zaglądałyby wielkie drzewa. Marzyłam ,by przestrzenie domu i ogrodu przenikały się i uzupełniały. Wyobrażałam sobie ,jak wiosną i latem budzi nas śpiew ptaków, a potem pijemy poranną kawę na tarasie , wśród kwiatów i zieleni... Ech...
Odpowiedniego miejsca szukaliśmy długo, bo jedna działka za daleko od miasta ( a przecież praca, szkoła, dzieci...), inna za mała, inna za duża, inna w szczerym polu , więc zanim dochowamy się dużych drzew...,inna podmokła... Wreszcie w 1998 roku znaleźliśmy miejsce idealnie spełniające nasze wymagania. Nie zwróciliśmy wcale uwagi na to, jaka jest na tym terenie gleba ( a to szczery piach!). Spodobały nam się bowiem porastające okolicę spore sosny - samosiejki, które do dziś stanowią niewątpliwą ozdobę tego zakątka .Zanim pokażę Wam , jak mój ogród wygląda dziś , popatrzcie , jakie pobojowisko nabyliśmy !

Obrazek Obrazek
Po lewej widać naturalny pokrój jednej z 6-u sosen , rosnących na naszej działce.Cały teren porastały wtedy kocanki i inne "piacholubne" roślinki polne... Na zdj. obok pierwsza zima - o ogrodzie jeszcze nie myślimy.Dopiero wiosną zacznie się budowa domu.

Obrazek Obrazek

Gdy ruszyła budowa i jednocześnie pomalutku staraliśmy się uporządkować teren przeznaczony pod przyszły ogród , więc podcięte zostały od dołu sosny i zdjęta wierzchnia warstwa chwastów , gruzu i innych śmieci...Teraz dopiero dotarło do mnie ,że mam zamiar założyć trawnik i rabaty na żółciutkim piasku :(
Kolejnym etapem było więc nawiezienie kilkunastu ciężarówek czarnoziemu , kilku gliny, rozplanowanie tego po terenie przyszłego ogrodu , przekopanie, odchwaszczenie, potem znów odchwaszczenie... i znów... Mimo ,że dobrej ziemi nawieźliśmy zdecydowanie za mało, już latem następnego roku założyliśmy rozległy trawnik i wytyczyliśmy miejsca na przyszłe rabaty.W tych pracach korzystaliśmy z pomocy kilku silnych , młodych ludzi i odpowiedniego sprzętu. Dalej tworzyliśmy już nasz ogród sami - bez popularnych ostatnio architektów zieleni - a właściwie wymyślałam go sama ,dobierałam i zwoziłam rośliny, a w cięższych pracach pomagali mi mąż i syn.
Nie będę tu opisywała żmudnego procesu "krok po kroczku", ciekawych odsyłam do poprzednich kolejnych cz. wątku ogrodowego. Nie mam też niestety zdjęć - dokumentacja ogrodowa zaczyna się od 2004r.
Pokażę więc wybrane zdjęcia z poprzednich lat, gdy ogród już raczkował, aż do ostatniego , minionego sezonu. Każdego roku ogród się zmienia - drzewa i krzewy rozrosły się , przybyły 3 rozległe skalniaki, kilka pojedynczych głazów, elementy małej architektury ogrodowej : drewniana beczka, ceramiczne wazy, donice z kwiatami, ławeczki i inne meble ogrodowe, pergole, brzozowe pniaki, budki lęgowe na drzewach... Stale coś nowego przybywa, a czasem coś ...ubywa.

Oczywiście jako ogrodnik-samouk nie ustrzegłam się wielu błędów , co kilka roślin przypłaciło życiem , a inne trzeba było przenosić na dogodniejsze dla nich stanowisko, ale... cieszę się z tego, co powstało, bowiem: "Każdy ogrodnik ma w sobie coś ze Stwórcy !" :)

Mój ogród gościł na łamach pism ogrodniczych , więc może ktoś z Was go tam widział:
1. 'Mój Piękny Ogród" maj 2005r.
2. "Mój Piękny Ogród " czerwiec 2009r.
3. "Twój Ogrodnik" wrzesień 2007r.

Pracy w ogrodzie poświęcam wiele czasu i sił, jest to dla mnie nieustanne źródło radości. Zapominam o stresach i kłopotach gdy pielę , grabię , przycinam, sieję ,sadzę, podlewam, nawożę ... Mówi się ,że "Praca w ogrodzie wymaga silnego kręgosłupa" , ale ogród tak pięknie się za odwdzięcza i rekompensuje ten trud...

Zapraszam teraz na spacer po moich ogrodowych zakątkach :

Obrazek

"Furtka pokryta rdzą wśród cegieł...
W zielone mnie zakątki wiedzie.
I ku ławeczce w cieniu brzózek...
W ustronia miłe zapomnienie. "

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ewelina
 Tytuł: Re: Ewelina - "Ogród w cieniu sosen "
PostNapisane: 1 mar 2010, o 22:42 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
WIOSNA

Oczywiście , co roku z utęsknieniem wyglądam zwiastunów wiosny, wypatruję jej śladów w ogrodzie, cieszę się każdym listkiem i kwiatkiem :)

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Ewelina
PostNapisane: 1 mar 2010, o 23:18 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
CZAS RODODENDRONÓW...

Z uwagi na spore zacienienie ogrodu , oraz lekko kwaśny odczyn gleby, pod sosnami znalazły dobre stanowiska azalie i różaneczniki, których mam sporą kolekcję.Od czterech sezonów krzewy są zaszczepione mikoryzą , co wg. moich obserwacji wpłynęło pozytywnie na ich rozwój i wiosenne kwitnienie. "Czas rododendronów" to dni , na które co roku czekam z wielką niecierpliwością :

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zainteresowanych tematem "RODODENDRONY" odsyłam tutaj : viewtopic.php?f=43&t=3792

Ewelina
PostNapisane: 1 mar 2010, o 23:46 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
PEŁNIA LATA - WCZESNA JESIEŃ...

Obrazek Obrazek
Na rabacie króluje PIWONIA "Ewelina " :) a po pniu sosny wspina się HORTENSJA PNĄCA, której wielkie kremowe baldachimy delikatnie pachną.

Obrazek Obrazek
Ogród tworzą dwie główne osie widokowe przecinające trawnik.

"Rozległy trawnik się zieleni
Niby ogrodu miękki dywan;
Gdzieniegdzie mchu poducha siwa
Trawiasty jego splot przerywa"

Obrazek Obrazek
Na tarasie kolorowo- w donicach kwitną DATURA i kilka odmian FUKSJI. A pod kamieniem przycupnął DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY.

Obrazek Obrazek
Nie ma lata bez RUTBEKII i OSTRÓŻEK,

Obrazek Obrazek
w sierpniu zakwitają HORTENSJE, a niezmordowane PELARGONIE zdobią dom i ogród aż do pierwszych przymrozków.

"Rabaty dawno nieplewione
Bo ogrodnika tu nie stało
Zarosłe rutą , ostróżkami,
Szałwią , lawendą, lilią białą..."

Obrazek Obrazek

Ewelina
PostNapisane: 2 mar 2010, o 00:02 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
JESIEŃ-ZIMA...

Zmieniają się pory roku, kolory i kwiaty na rabatach... Wciąż coś wyrasta,zakwita, przekwita.

" W przyrodzie podoba mi się najbardziej to,że wszystko ma swój czas i swoje miejsce..."

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

" Popatrz , ile jesieni !
Pełno, jak w butli wina.
A to dopiero początek ,
dopiero się zaczyna ..."

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

"Zima, zima, zima,
pada, pada śnieg..."

Czas na kilka zdjęć ogrodu w zimowej szacie, po której na szczęście w miarę szybko nadchodzi wyczekiwana wiosna :

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Ewelina
PostNapisane: 2 mar 2010, o 01:01 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY OGRODOWEJ

Ogród tworzą drzewa , krzewy , kwiaty, trawy...ale także rozmaite detale , które harmonizują z roślinami i podkreślają ich urodę.

Obrazek Obrazek
W moim ogrodzie główne dopełnienie zieleni stanowi kamień - to płaskie bloki żółtego granitu świetnie spisujące się na skalniakach. Gdzieniegdzie widać też rozsypany obły,żółtawy kamień potokowy.

Obrazek Obrazek
W kilku miejscach wtopiły się w zieleń omszałe granitowe głazy- ważą , bagatela ! ok. 300-400kg . Na zdj. po prawej widać kolejny element architektury ogrodowej - duże wazy z angobowanej gliny ustawione wśród kamieni i bluszczu.

Obrazek Obrazek
Tuż przy tarasie stoi jeszcze jedna waza - ta pełni funkcję sezonowego "wazonika" na różne kwiaty.

Obrazek Obrazek
Ceramiczne donice i miedziane lampy naftowe zdobią taras , a na schodach stoją stare, "babcine"garnki gliniane z uchem ( wielkopolskie "mlostki")

Obrazek Obrazek
Rojnikowy mini-ogródek zamieszkał w ceramicznym naczyniu z kieszeniami, a obok na ganku zwykłe donice.

"Przy białych pniakach błękitnieje
Powojnik o pierzastych płatkach,
Splątany w malin dzikich woni
Które winobluszcz już zarasta. "

Obrazek Obrazek
Wreszcie drewno - brzozowe pniaki , dębowa beczka (z targu staroci)- przerobiona na kwietnik,

Obrazek Obrazek
wiklinowy kosz, a na murze krata ,po której może piąć się bluszczyk i ławeczka w cieniu brzozy, która wraz z innymi meblami ogrodowymi umożliwia miły relaks...

Obrazek Obrazek
Na koniec ogrodowy "bibelot" - drewniane grzybki, które na jesieni "wrastają" pod brzózkami wśród wrzosów :)

Ewelina
PostNapisane: 2 mar 2010, o 01:05 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
"CANIS EST CUSTOS DOMUS..."czyli zdjęcia naszego psiaka- "POMOCNIKA OGRODNIKA" :)

Obrazek

Sunia asystuje w pracach ogrodowych , obwąchuje nowo zakupione roślinki , nie depce rabatek ! Uwielbia wygrzewać się na trawniku w promieniach letniego słonka ...

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

I żeby nie było wątpliwości , kto tu pilnuje porządku !

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości