Przydomowa hodowla kur cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

ZielonaZabka trochę ryzykujesz pozostawiając resztki do dnia następnego. Nie zna się dnia ani godziny gdy zagoszczą gryzonie np;szczur :wink:
Awatar użytkownika
Agga167
200p
200p
Posty: 207
Od: 2 wrz 2012, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

kasia19855 pisze:
ullak pisze:Albo jak masz kawałek siatki plastikowej możesz zrobić takie zabezpieczenie jak pokazywałam tu na stronie 32
Wygląda to dość brutalnie, ale ładnie Twoje ptaki jedzą więc chyba krzywda im się nie dzieje. A mieliście może te korytka? Polecacie czy odradzacie?
Link do sklepu usunięto/mod.
Ja mam i mogę polecić. Stabilne jest, kurki nie mają jak grzebać, ale kupa się jakaś zawsze trafi. Kupiłam dla brojlerów, kiedy były osobno. Teraz w tym korytku cały czas jest pszenica w kurniku, a większe drewniane koryto mam na zewnątrz, gdzie daję mieszaną karmę.
A dziś kurki miały okazję pogrzebać za wsze czasy, dostały do jedzenia ogromny gar resztek z remizy ;:oj Zostało dość sporo na jutro, ale jakoś nie obawiam się szczurów, nawet przez myśl mi nie przeszło.

Edit:
Mąż przybił/przymocował od spodu małe deseczki (wszerz), żeby korytko było stabilniejsze i cięższe. Ale czy była taka potrzeba, czy mąż miał taki kaprys, to nie wiem :lol:
Agnieszka
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

No i jeśli nie ogrodzone to i dzikie ptactwo tylko czyha na wyżerkę (a do roznoszenia choróbsk i robali to one mają talent), u mnie wróble i sierpówki tak wygłodniałe że nawet pod schody się pchają gdy kurom się da aby miały suche...a dzisiaj to nawet chodziły do garażu, bo pamiętały że przy drzwiach mieszałam paszę i mi się sypało (byłam na tyle dobra że pozamiatałam to co wypadło przed drzwi aby posprzątały przed gryzoniami :lol: ).

Ja myślałam aby sobie kupić taki okrągły pojemnik na 10kg paszy, miałyby nowe kuraki jak znalazł na 10 dni w razie nieobecności (w sumie te również by skorzystały, tylko musiałabym postawić pojemnik na wysokim kawałku betonu, żeby nie paskudziły.
Tak samo myślę intensywnie żeby zmontować podwójne gniazdo z pochyłą podłogą, bo 10 kur to kłopot z wybieraniem jajek, a tak to same będą się zbierać...sroki nie zdziubią, kury nie pogniotą a i codziennie nie trzeba przy takim gnieździe zbierać, także idealne rozwiązanie przy kilkudniowym wyjeździe (kury samoobsługowe :lol: ), gdybym miała ok 400 kur jak sąsiad gospodarz i musiała zbierać kilka razy dziennie (do tego szukać po kątach)...to chyba być oczadziała z posiwieniem włącznie ;:306 .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Jolek pisze:ZielonaZabka trochę ryzykujesz pozostawiając resztki do dnia następnego. Nie zna się dnia ani godziny gdy zagoszczą gryzonie np;szczur :wink:
Zapraszam, koty czekają ;) Kury nie zostawiają atrakcyjnych resztek, co najwyżej koniczynę i marchew :lol:
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Moje biedule zaczęły się nieść, ale niestety jajka są do wyrzucenia, z powodu karencji na Baycox.
Mogę chyba te trzy jajka ugotowane dodać do kaszy i dać kurom? Czytałam gdzieś wcześniej, że takie po antybiotykach oddajecie właśnie kurkom.
Ale te jajka są małe :shock: Niby wiedziałam, że te pierwsze nie są duże i w ogóle od włoszek są małe jaja, ale to to niewiele większe od przepiórczych :;230
Ginka jedna moja kura ma krzywe łapy (ale od początku takie ma, palce do środka) i ona też ma od początku dziwne odchody. Poza tym nie widać, żeby była chora i zarówno tą kokcydiozę jak i leczenie przeszła bez innych objawów. Może taki jej urok. Albo jest jakimś nosicielem tych kokcydiów, trudno powiedzieć.

Jak mogę odkazić teraz wybieg? Wystarczy zgrabić i przekopać z wapnem ogrodniczym? Kurnik podsypałam dezosanem, ale szkoda mi go na cały wybieg ;:131
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Aguss, gratuluję pierwszych jajeczek :)

Cofnęłam się trochę w tym wątku, i widzę że kupowałaś kurki 10 dni później niż ja... Zakładam, że skoro jajka trzy, to złożyły je te starsze kwietniowe kurki, a nie majowe. Zastanawiam się, kiedy moje zniosą pierwsze jajka, mają już prawie 23 tygodnie, tzn. wylęgły się na przełomie kwietnia i maja :roll: Ostatnio mi się śniło, że w kurniku były dwa jajka, jedno duże białe i jedno małe brązowe, leżały na sianku w gnieździe i wyglądały rozkosznie, wręcz lśniły złotym blaskiem i prawie się obudziłam ze szczęścia :;230
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Nie, moje majowe pierwsze złożyły jajka, to na pewno one, bo jajka są białe. Leghorn niesie mając 18 tygodni. :D
Już w połowie września, gdy wszystkie przekonały się do spania na grzedzie włożyłam w gniazda biale podkłady, takie plastikowe jajka. I to jajo pierwsze znalazlam w poniedziałek na wybiegu i myślałam, że jakoś wyniosły z gniazda to sztuczne :lol:
Szkoda bardzo, że po tym leku możemy sobie tylko pooglądać jaja :roll: no nic, jeszcze tydzień i sprawdzimy, jak smakują :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Też mam jednego leghorna, a jajek żadnych :roll:
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Agnieszka, możesz kupić u weta Virkon S, to proszek do rozrabiania na oprysk, jest dezynfekujący w przypadku chorób, można nim również dezynfekować pojemniki :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Dzięki Ci bardzo, zamówiłam, mam nadzieję, że sobie z kokcydiami poradzi ;:108 Jutro przekopiemy ziemie na wybiegu, a jak dojdzie virkon to nim opryskam.
Wczoraj zawiozłam do badania próbki i wyszło po leczeniu, że nie ma śladu kokcydiów, mam nadzieję, że już mi nie zachorują.

Żabko to pewnie już niedługo będą! Tylko się nie zdziw, jakie to malutkie :;230

Obrazek

Podobają mi się leghorny, takie mają zabawne wachlarzyki :P

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Agnieszka,
warto profilaktycznie stosować naturalny kokcydiostatyk.
Robisz tak:
Ząbek czosnku rozgnieść, zalać małą ilością wody na noc.
Przygotować napar z tymianku, oregano, szałwii, jeżówki.
Rano wszystko razem zmieszać z dwoma- trzema litrami wody i dać kurom do picia.
Poić taką mieszanką raz, dwa razy w tygodniu.
Do tego warto raz w tygodniu dawać wodę z małą ilością octu i pilnować suplementowania witaminami A,D, E.
Ja daję premiks do wody.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Madziu, premiks mi zalecił weterynarz, zwłaszcza teraz po tej długiej biegunce i kurki go dostają póki co codziennie.
Czosnek i oregano też już im parzę, i cytrynkę do wody wciskam raz na czas. Tylko nigdzie się nie doszukałam, ile tego octu albo cytrynki trzeba dać na litr. Myślę o jakimś zakwaszaczu takim z kwasu mlekowego, ale póki co wydałam już na kury za dużo :lol: Dziękuję ;:196
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Przydomowa hodowla kur cz.2

Post »

Niewielką łyżkę np. octu winnego na litr, raz, dwa razy w tygodniu.
Nie dawaj więcej, bo im zaszkodzi.
Premiks daje się 5-8 dni, potem raz, dwa razy w tygodniu, co by nie przedobrzyć.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”