Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Ewo, ja w międzyczasie sobie jeszcze doczytałam, że mozna obsadzić dwurzędowo, w niższym rzędzie jakieś kwiaty/krzewinki, np. irysy syberyjskie, trawy wodolubne etc. Ale dalej szukam, bo jak zobaczyłam zdjecia wierzbowych żywopłotów w sieci, ktore wyrastają na 3 metry wszerz, to aż takiego gąszczu to ja nie chcę. A suchą glebą bym się nie przejmowała, bo nad rozsączalnikiem mokro siłą rzeczy bedzie, alternatywnie można wierzchnią warstwę gleby zmieszać z torfem/próchnicą.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Wedlug mnie to tuje sa tak rozpowszechnione, bo rosna w dosc ciezkich warunkach. I nie chodzi tu o zbytnie nawodnienie, lecz raczej deficyt wody... Jezeli wykonawca proponuje tego typu rosliny, to raczej nie ma wody strasznie duzo... Wniosek z tego, ze mozna tam posadzic naprawde rozmaite rosliny. Jezeli jednak twierdzicie inaczej to proponuje sie wybrac nad najblizsza rzeke, czy kanal i zorientowac sie co tam rosnie...
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Rośliny wodolubne na przydomową oczyszczalnię

Post »

Właśnie natknęłam się na artykuł, fajnie opisujący, jak taki teren nad oczyszczalnią zagospodarowac, więc wklejam, może przyda się komuś jeszcze?
http://www.kochamwies.pl/w-stylu-countr ... d-kwiatami
Awatar użytkownika
harwi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 5 mar 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

Odświeżam temat.
Witaj rodusik jak Twoja oczyszczalnia? jakie w końcu rośliny zasadziłeś? Jak się sprawdza? Jakieś porady dla początkujących zaczynających oczyszczalników? ;:224
x-m-a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 maja 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

A to moi znajomi tez mają przydomową oczyszczalnie ścieków, tylko że oni nie postawili na kwiaty a na trawę, posiali dookoła taką śliczną zieloniutką i wszystko fajnie skomponowało sie z całością.
Florin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2014, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny wybrać?

Post »

A jakie kwiaty? Warto podać jak najwięcej szczegółów,podobnie jak Przedmówca,w dalszym ciągu nie wiemy na jakie kwiaty ostatecznie się zdecydował.
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków....

Post »

Jeżeli jest już kanalizacja to nie dostaniesz zgody na budowę oczyszczalni. Jeśli miałeś oczyszczalnię przed wybudowaniem kanalizacji to nie masz obowiązku podłączania się do kanalizacji. Tak to u nas wygląda.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków....

Post »

Zgodnie z ustawą, gdy w pobliżu nieruchomości przebiega miejska sieć kanalizacyjna istnieje obowiązek się podłączenia do niej - nie zależy to od Gminy.


W innych wypadkach zalezy od wielkości działki i zalegania wód gruntowych tak z grubsza. Tam gdzie płytko woda i za mała działka (odległości od granic działki muszą być zachowane) to są małe szanse na uzyskanie zezwolenia (odpadają najprostsze systemy oczyszczające).
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jeśli prawidłowo działa to nie wydziela żadnych przykrych zapachów.
By dobrze działała musi być cały czas utrzymywana.
Na działce dobrze może się sprawdzić oczyszczalnia roślinna.

W innym wypadku odprowadzasz ścieki do gruntu, mimo zamontowanego urządzenia (by prawidłowo działać, część biologiczna oczyszczalni wymaga wpracowania się, a wiec rozwoju odpowiedniej flory bakteryjnej (około 2tygodni do miesiaca). I bakterie do zycia wymagają ciągłego dopływu ścieków i utrzymywania odpowiedniej wilgotności. A to może zapewnić wyłacznie ciągłe korzystanie.

Rośliny mają żywotność duuuużo większa niż bakterie - tylko dużo wolniej osiagają swój maksymalny wzrost i wolniej się rozmnażają. W układzie działki rekreacyjnej, roślinna to chyba jedyny opłacalny układ. Na 1 mieszkanca potrzeba około 2 m2 powierzchni z roslinami.
W normanlnych warunkach rośliny będą wymagały dodatkowego zasilania w wodę (muszą być odizolowane od podłoża, toteż podciąganie kapilarne nie wchodzi w rachubę).

Tak sobie pomyślałem, że jak to działka rekreacyjna, ogród, to powierzchnia 2 m2 na całość to bedzie dość. No ile w końcu wody zużyjemy?

W domu przeciętnie zużywamy 100l/dobę i osobę. Więc wychodzi przeciętnie 0,3m3 dziennie, a tutaj?
domeldoom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczyszczalnia ścieków, jakie rośliny dobrać jak sadzić?

Post »

Cześć,
odświeżam temat.
Buduję do, będę urządzał oczyszczalnie ścieków z rozsądzaniem drenażowym.
Gleba jest słabo przepuszczalna.
Chciałbym obsadzić teren zajęty przez dreny roślinami:
- by go ozdobić,
- by pomóc drenom pozbyć się wody.

Wim, ze winny to być rośliny o płytkim systemie korzeniowym.
Co polecicie obsadzić?

pzdr
tomek
deyv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 paź 2016, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Ogród nad oczyszczalnią

Post »

Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie macie zdanie co do sadzenia kwiatów, krzewów nad bądz w pobliżu oczyszczalni. Czy korzenie niektórych z tych roślin mogę narobić szkód. Jakie rośliny mozna sadzić nad i w pobliżu oczyszczalni, które mają małe i niegroźne korzenie. Oczyszczalnia przydomowa ze studnią chlonna.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Ogród nad oczyszczalnią

Post »

Nad oczyszczalnią mam ogród, rosną drzewa krzewy i ma to już prawie 18 lat. Gdyby dreny rozprowadzające okazały się niedrożne zawsze można założyć dodatkowe, do tej pory nie było potrzeby.

Obrazek

Oczyszczalnia znajduje się za tym gabionem a dreny idą w prawo pod tymi drzewami.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
deyv
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 paź 2016, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolny śląsk

Re: Ogród nad oczyszczalnią

Post »

Dziękuję za odpowiedź czyli można. Nie wiem gdzie zapytać ale studnia nie odbiera mi wody czy są jakieś dobre rady które pomogą mi sobie z tym poradzić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”