Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

W przypadku ogrzewania / chłodzenia klimatyzacją nie ma raczej akumulacji ponieważ ogrzewamy powietrze a później tylko uzupełniamy straty. Czasami grzeje dom klimatyzacją i do czasu kiedy działa jest faktycznie ciepło jednak, godzinę czy dwie po wyłączeniu klimy temperatura zaczyna spadać. Oczywiście to tylko moje spostrzeżenie a nie fakt.
Akumulację to można zrobić w przypadku ogrzewania podłogowego gdzaie ogrzewamy kilkanaście ton betonu i on w tym przypadku akumuluje ciepło. Lub pieca akumulacyjnego z dynamicznym rozładowaniem - swoją drogą w przypadku 2 taryf można by próbować i tym ogrzewać takie pomieszczenie ale pójdzie na to od cholery energii elektrycznej
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Akumulacja to może mało zrozumiałe, prościej będzie mówić o stabilizacji. Jeśli w pomieszczeniu jak to określiłeś "kilka ton" cegieł lub innego materiału jest odizolowane od warunków zewnętrznych to przez jakiś czas zapewni utrzymanie temperatury. Przykład który podałeś jest oczywisty, następuje na skutek strat energii przez ściany, okna i drzwi. Właśnie tą stratę trzeba rekompensować dogrzewając/schładzając pomieszczenie. Od jakości termoizolacji zależy potrzebna do tego ilość energii.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Przy hali 11x23m i 3m wysokości. mamy ponad 200m2 ścian do obłożenia styropianem i koszt styropianiu około 25 PLN/m2 robi nam się 5000 za sam materiał, i drugie tyle robocizna. nie wspomnę o tym że mamy jeszcze sufit powiedzmy 10 cm wełny 10 PLN/m2 * 350 = 3500.
Strzelam że taka termomodernizacja pochłonie 20k PLN za tyle możemy kupić 20000 / 0,68 = 30000 kWh energi elektrycznej z której klimatyzator przy COP w środku zimy 2,3 zrobi prawie 68000kWh ciepła.
Jeśli moja klima Midea 3,5kW na zimę potrzebuję około 1,5MWh na utrzymanie temperatury w 40m2 potrzebne nam 8 takich urządzeń każde liczyć po 2000kWh Więc 30000 kWh / 16000 = niecałe 2 sezony grzania za cenę termoizolacji.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jasne. Nie uwzględniłeś przy tym kosztów chłodzenia w lecie przy 30'C w cieniu, da nam to jakieś... 1/3 sezonu. Nawet pomijając, prawie dwa sezony a potem... kolejne dwa sezony za koszty termoizolacji ? Koszt materiału jest konieczny, pracę można wykonać samemu bo nie jest trudna. Dostępne są wszelkie materiały ułatwiające. trwałość izolacji to ponad 10lat, więc jej amortyzacja przy całkowitym koszcie wykonania wyniesie 2000zł rocznie. Oszczędności energetyczne? dziesięciokrotne. Rachunek jest prosty. Klimatyzacja nie jest dla mnie czymś obcym i znam koszty jej eksploatacji.
Ogrzewam w sezonie wiosennym dwa tunele 8x16x4 i jeśli robiłbym to elektrycznie to rozsadę aksamitki musiałbym wycenić tak na mniej więcej 15zł/szt.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Chłodzenie jest wiele tańsze niż ogrzewanie.
Oczywiście polecam termoizolację każdemu, szczególnie w domu, 10 cm to minimum wiem bo na ścianach mam 12 - 15 styro a w suficie który robi za dach ( tak mam salon wysokości 7m ) jest to za mało więc wełna a 35 cm to wg. mojej oceny to około 3/4 rekomendowanej ilości.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Schłodzenie jest tańsze tylko w przy skutecznej termoizolacji. Gdy schładzamy o kilka stopni. Gdy ściany nagrzeją się w słońcu do 50-60'C klimatyzacja pracująca na cały gwizdek pokaże Ci ile prądu potrafi zużyć.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi_41 pisze:Schłodzenie jest tańsze tylko w przy skutecznej termoizolacji. Gdy schładzamy o kilka stopni. Gdy ściany nagrzeją się w słońcu do 50-60'C klimatyzacja pracująca na cały gwizdek pokaże Ci ile prądu potrafi zużyć.
Prąd przestał być dla mnie kosztem, znam jego cenę jednak mam swój prąd. Wczoraj instalacja zrobiła 15kWh starczy na grzanie całą dobę
Obrazek
W sumie to już 3,4MWh

Ale wiem że mało jest osób takich jak ja.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Mam wrażenie że rozmawiamy na dwa różne tematy. Po pierwsze, 15KWh na dobę? Ogrzewanie tunelu 8x16 to 16KW x co najmniej 12h to 192KWh. Przy ujemnych temperaturach x 24h daje 384KWh. Przy temperaturze poniżej 10'C muszę przeciążać piece, wówczas oddają więcej niż 18KW. Przy takiej energochłonności jak podałeś termoizolacja musiała by przekraczać najwyższe normy co jest do zrobienia jedynie przy budowie nowego obiektu, np. w technologii ścian trójwarstwowych opracowanej przez Atlas. Pojęcie darmowego prądu też jest błędne, od uzyskiwanej energii powinieneś odliczyć koszty inwestycji (amortyzacji) oraz przewidywanych napraw i konserwacji (eksploatacji). W obecnych warunkach dobrej jakości i dużej mocy wiatrak amortyzuje się po siedemdziesięciu latach.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi no właśnie to samo od każdego słyszę że musiałem wywalić kasę na panele i ma mi się to zwrócić w określonym czasie. A czy jak Ty kupisz nowy samochód to kiedy on Ci się zwróci? Bo na moje to przekroczeniu progu salonu samochodowego już straci na wartości. A jeszcze musisz do niego lać paliwo, płacić ubezpieczenie, itd. Ja wywaliłem raz by mieć darmowy prąd, co Ty zrobisz aby mieć darmowe paliwo do samochodu, lub darmowy opał do domu?
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Marcin, przecież nie jestem twoim wrogiem. Nie próbuję Cię uszczęśliwić na siłę a uzmysłowić że nic nie jest za darmo. Wykazałem Ci konieczną ilość energii potrzebną do ogrzania obiektu. Jeśli uda Ci się to zrealizować z 15KWh chwała tobie. Inwestycja w termoizolację zawsze jest uzasadniona, im lepszy jej współczynnik tym lepiej. Analogia z samochodem jest tu jednak trochę nietrafiona. Bardziej odpowiednia była by kalkulacja czy montować w nim instalację gazową :uszy :uszy :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Zibi_41 pisze:Marcin, przecież nie jestem twoim wrogiem. Nie próbuję Cię uszczęśliwić na siłę a uzmysłowić że nic nie jest za darmo. Wykazałem Ci konieczną ilość energii potrzebną do ogrzania obiektu. Jeśli uda Ci się to zrealizować z 15KWh chwała tobie. Inwestycja w termoizolację zawsze jest uzasadniona, im lepszy jej współczynnik tym lepiej. Analogia z samochodem jest tu jednak trochę nietrafiona. Bardziej odpowiednia była by kalkulacja czy montować w nim instalację gazową :uszy :uszy :uszy
Na prospektach dla mnie pisali że klima wszmie 1,5MWh (nie kWh) i dla domu pewnie tyle będzie. Dla domu 15kWh doba i 180 dni okresu grzewczego ponad 2200kWh
Absolutnie nie oceniam nikogo jako wroga, ale ja na wsi jestem "odmieńcem" kolektory do grzania cwu i wspomagania co. do kompletu zaraz będzie 7kW paneli PV. A jak mówię sąsiadom że następny sezon grzeje prądem patrzą na mnie jak na idiotę - bo drogo ;) To że masz prąd w cenie instalacji nie ma znaczenia DROGO!. Ale OK oni na razie żyją kolektorami do grzania wody jaki to WYPAS :) a jak mówić im że z prądu zrobisz ciepłą wodę to znów drogo.

Instalacja gazowa LPG w samochodzie opłaca się jeśli dużo jeździsz ale płacisz za LPG, ja nie ponoszę innych kosztów gwarancja 10 lat i tyle musi działać. A przez 10 lat będzie 300000kWh liczyć po 68gr =20k PLN więc będę ponad 5k PLN do przodu.
A jak za miesiąc założę kolejne 3,8kW to odejdzie mi zakup węgla na zimę i będę grzał klimą, bym miał więcej miejsca na dachu to być może uruchomił bym szklarnie całoroczną z ogrzewaniem i doświetlaniem lampami sodowymi. Ale pod domem sporo miejsca może w przyszłości...
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Wcale nie uważam Cię za odmieńca i sądzę że wszystkie ekologiczne rozwiązania są dobre. Niestety jeszcze nie wypracowano tak wydajnych przemienników by mogły być stosowane w ogrodnictwie czy rolnictwie. Znam przykład pięknego zajazdu którego właściciel zainwestował duże pieniądze we wiatrak zaspokajający z nadmiarem jego potrzeby i po nowelizacji prawa musiał go wyłączyć. Teraz jest wystawiony do sprzedaży. Paradoks jakich wiele. Temat rozpoczął się od obiektu do uprawy boczniaka, termoizolacja to również działania proekologiczne, im lepiej wykonana tym tańsza w eksploatacji.
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Przymierzam sie do przerobienia ogrzewania w tunelu na c.o.
Tunel 30 x 11 x 2.8 w szczycie.
W tunelu 8 rzedów ogórka,ogrzewanie ma być rurkami plastikowymi.W sumie pięć rzedów rurek plastikowych po 4 rurki na rząd.Co daje 20 rurek na tunel do ogrzania.
Coś takiego.
Obrazek
Tylko tutaj jest 8 rurek na rząd ale wysoki tunel.
Czy taka ilość rurek da radę ogrzać tunel w marcu,gdy temperatury w nocy może spaść do -10 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”