Ogrzewanie tunelu foliowego

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Moze za duzy piec do tunelu miałeś i łapał za dużą temperaturę.U mnie byłby piec z nadmuchem na miał i ustawienie temperatury maks.
Jeśli mówisz że przy 90 stopni rurki odkształcały się to załóżmy jeśli maksymalna temperatura byłaby załóżmy 70 stopni to czy te 20 rurek plastikowych długości 30 m. ogrzałoby tunel 30 x 11 x 2.8 w szczycie przy załóżmy -10 w nocy?
Nie mam doświadczenia w tego typu ogrzewaniu i zanim wydam kasę to lepiej popytać kogoś kto takie coś już miał.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

No właśnie przy dużych spadkach, nad ranem gdy piece szły na max to występowały problemy. Do 80'C wszystko było dobrze. Myślę że to co proponujesz wystarczy, u mnie 6 rur dawało radę do -5-6'C, później już był problem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Plastyk gorzej oddaje ciepło niż metal. U mnie sprawdzają się rury fi 48mm, 300 mb. ułożone tuż przy ziemi i dodatkowa nagrzewnica 50kW na taki tunel. Daje to 20 °C różnicy z zewnętrzną temperaturą.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Ludwiku, a miałeś problem z rozciąganiem rur ? Jak to rekompensowałeś ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Nie zrozumiałem pytania, ale odpowiem jak mam to zrobione. Rury spawane i po wygięciu łączone śrubunkami w każdym rzędzie, wszystkie są połączone szeregowo, a obecnie leżą na ziemi w celu podgrzania jej. Jak będę miał możliwość, to wrzucę zdjęcia, znalazłem zdjęcie.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

No to nie zrozumiałem :oops: Myślałem że masz plastikowe i dlatego pytałem jak rekompensujesz ich rozciąganie, a widzę że są metalowe :uszy
JanekWarzywo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2017, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mini szklarnia w kwietniu, jak ochronić rośliny przed przymrozkami?

Post »

Witam! Chciałem na począku się przywitać bo jest to mój pierwszy post i od razu przejdę do sprawy.

Otóż chciałem poczkiem kwietnia posadzić w szklarni swoje warzywka, niestety martwię się co będzie z sadzonkami gdy nadejdą gruntowne przymrozki, czy w szklarni nie będzie im nic grozić czy może mam się czym martwić? Dodam że szklarnia będzie mała.

Zastanawiam się jak ogrzać warzywa w nocy, bo na pewno nie będę tam palić ani nic podobnego. Słyszałem gdzieś kiedyś? że niektórzy do ogrzania takiej szklarni dają do niej siano czy inne produkty organiczne żeby zaczęły gnić i kisnąć i to wytwarza gazy czyli też od razu ciepło i nie ma się czym już martwić. Co o czymś takim myślicie? Ewentualnie co innego mógł bym wymyślić?
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jakiej mocy powinien być kocioł do 300 m2?
Czy 50 kw starczy?
Rurki plastikowe to są jakieś specjalne czy takie wykorzystuje się takie do nawodnienia np.fi 25?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

JanekWarzywo, możesz ułożyć tam pryzmę kompostową, jeśli masz miejsce. Pryzma nie może być zbyt mała, żeby mogła osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Podobno pojemniki z wodą też pomagają (nagrzewają się w dzień i oddają ciepło w nocy).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Jeśli tak nadal słońce będzie świeciło to za około 2-2,5 tyg wysadzam pomidory do tunelu i wstawiam klimatyzację 3,5kW do tunelu foliowego. Niestety dopiero za 2-2,5 tyg. bo dopiero z energią się zbilansowałem (ilość pobranej i oddanej zrównała się) teraz muszę oddać około 100kWh aby rozpocząć sezon ogrzewania w tunelu. Aby mieć niewielki bufor energii do przepalenia w klimatyzacji.



Obrazek
Bury86
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 maja 2012, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Śląskie

Ogrzewanie tunelu

Post »

mam w myślach zrobić piecyk nadmuchowy ,tylko mam problem z wentylatorem bo szklarnia daleko od domu w polu, ale myślę o jakimś akumulatorze i wentylatorze 12v.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Pomidorowy szał podfoliowy cz. 4

Post »

Wentylator o dobrej wydajności (na 230V) to około 45W przynajmniej. Więc akumulator z przetwornicą na długo Tobie nie wystarczy. A wentylator to podstawa. Popatrz na gotowe piece jaką mają dmuchawę jakiej wydajności.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Ogrzewanie tunelu foliowego

Post »

Wcale nie potrzebuje przetwornicy, wystarczy wentylator chłodnicy ze starego poloneza lub czegoś innego i będzie chodzić na dwanaście wolt. Problem to pojemność akumulatora, taki wentylator swoje ciągnie :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”