Plantacja borówki amerykańskiej - koszty założenia i utrzymania

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
karlo92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lis 2012, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plantacja borówki amerykańskiej - koszty założenia i utrzymania

Post »

Witam,
właśnie zastanawiam się nad założeniem plantacji borówki amerykańskiej. Do dyspozycji mam 60 tyś zł. Na jakiejś stronie udało mi się wyczytać iż na założenie (zaczynając od 0) 1 ha borówki potrzeba 80 tyś zł. Jednak moja sytuacja wygląda trochę inaczej. Posiadam własną ziemię (14 ha). Posiadam również chłodnie oraz nawadnianie. (ogólnie zajmuję się uprawa warzyw). Z tego co się orientowałem muszę jeszcze nakupić sadzonek, ogrodzić działkę, kupić nawozy (coś jeszcze?). Uwzględniając mój przypadek. Ile borówki mogę nasadzić aby te 60 tyś zł wystarczyło mi do pierwszych zbiorów nie dokładając ani grosza więcej?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej

Post »

Jeżeli znasz cenę 1 szt. sadzonki oraz odejmiesz od 60 tys. zł koszta ogrodzenia, nawozu, przygotowania terenu pod nasadzenie itd. to suma tych kosztów da Tobie kwotę jaką dysponujesz do zakupu sadzonki.

Poza tym polecam poczytać na temat uprawy borówki, a zwłaszcza nawożenie, nawadnianie, pH gleby,środki ochrony roślin lub formy naturalne ochrony roślin - czyli np. sadzenie roślin pomagających w naturalnym zwalczaniu szkodników.
Polecałbym też odwiedzić jakąś plantację lub jakiś zakład doświadczalny uczelni rolniczej/ogrodniczej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej

Post »

Jeśli nie masz kwaśnej ziemi, to nie warto za to się brać.
Waleria
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej

Post »

Tomekkk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2013, o 23:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plantacja borówki amerykańskiej. Czy inna?

Post »

Witam. Chciałbym założyć plantację borówki amerykańskiej . Jest to jeszcze opłacalne? Mam do przeznaczenia 2 hektary ziemi. Jeśli nie to jaką plantację poradzilibyście założyć. ?


PS: Jestem nowym użytkownikiem tego forum i nie wiem czy pisze w dobrym miejscu tego posta. Jak w złym to przepraszam i proszę o moderatora o przeniesienie posta.
grzech-t
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 paź 2014, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Planuję założyć plantację borówki amerykańskiej.

Post »

Witam jak w tytule zamierzam założyć plantację borówki amerykańskiej o powierzchni około hektara. Chciał bym poprosić o rady, jak dobrze przygotować podłoże ponieważ muszę nawieźć torf i próchnicę, skąd je najlepiej kupić? Słyszałem że największym powodzeniem cieszy się torf litewski. Jeśli ktoś orientuje się ile kosztuje taki zakup na 1 ha? Bądź gdzie można uzyskać taką informację.
Kolejna sprawa odnośnie sadzonek, czy ktoś polecił by dobrą sprawdzoną szkółkę gdzie można było by zakupić sadzonki? I jak na razie jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie jak wygląda zbyt tego owocu? Gdzie się to najlepiej sprzedaje? Biorąc pod uwagę, że nie jest to wielka plantacja. Giełda czy sprzedaż w sklepach?
PS. Będę bardzo wdzięczny za podanie dobrej, "świeżej" literatury.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej

Post »

Z tego co pamiętam to potrzeba około 10 osób na jeden hektar do zbiorów. Do maszynowego zbioru raczej nie ma odmian. Pomyśl nad świdośliwą ale odmianą owocującą w jednym czasie np Pembina, Martin itd i zbiorze kombajnem do porzeczki.
Wejdź sobie na stronę http://www.sadownictwo.com.pl/25&Borowka-wysoka - tam znajdziesz dużo informacji od sadowników. Z tego co słyszę to wszyscy na potęgę sadzą borówkę i za kilka lat będzie być może problem ze zbytem i ze znalezieniem ludzi do zbiorów. Ale jak masz zacięcie to czemu nie. Powodzenia
Dereń jadalny(cornus mas)
master231
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 paź 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koszt założenia i utrzymania plantacji borówki amerykańskiej

Post »

Z tymi odmianami do zbioru kombajnem to jeszcze byśmy dali radę tylko problem w tym że nie ma u nas przetwórstwa dla tego owocu ponieważ jest on jeszcze za drogi być może za kilka lat gdy jego cena pójdzie w dół to przetwórstwo ruszy tak jak jest to w stanach. Może warto także zwrócić uwagę na coraz popularniejszą jagodę kamczacką, mało wymagająca, chorób i szkodników to raczej na tym nie uświadczysz.
lucy206
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 wrz 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie plantacji borówki amerykanskiej oraz malin

Post »

Witam serdecznie Posiadam ziemię i planuję założyć plantację borówki amerykańskiej oraz malin. Wykonałem przez stacje Chemiczno Rolnicza badanie gleby wstawiam zdjęcie ziemia została podzielona na 4 próbki. Czy mógłby mi ktoś doradzić Gdzie najlepiej posadzić borówkę A gdzie malinę? Oraz jak jeszcze mam przygotować tą ziemię pod uprawę?Dziękuję
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”