Nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

lucas070707 no nie wygląda to jak nóż do szczepień:)Możnaby spróbować,mnie jak na razie nie stać nawet na te 40zeta.Zostanę przy moim tapeciaku za 5zł z groszami.
LEGENDS NEVER DIE
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

vinetou80 pisze:nie wygląda to jak nóż do szczepień:)
No bo nie jest to typowy nóż do szczepień, jednak sprawuje się idealnie jako zamiennik sierpaka czy szczepaka. Od biedy nie ma problemu nawet z okulizacją.
Osobiście uważam, ze kupowanie 3 różnych modeli noży do szczepień to tylko strata kasy i tak jak ktoś już wspomniał - przy odrobinie wprawy można dobrze szczepić nawet zwykłym nożykiem do tapet. "Opinela" kupiłem dlatego, żeby mieć osobny nóż tylko do szczepienia, nie używany przy innych zabiegach. Przekonał mnie do zakupu ten filmik: http://www.youtube.com/watch?v=7UC5Dr3tWDc
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

Mam pytanie w przypadku szczepień nóż powinie być zaostrzony z obu stron czy tylko z jednej tzn od strony spodniej płaski a od góry zaostrzony. Pytam ponieważ zauważyłem to w nożach do bonzai oraz tym ze np. może Tina są dla lewo i prawo ręcznych. Pytam ponieważ jest to dla mnie istotne w przycinaniu cienkich zrazów iglastych, do grubych liściastych tapeciak jest odpowiedni.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

Nożyk z filmiku Opinel No.6 Carbon jest zrobiony ze stali 0,9 C (0,9%)
Okulizak gerlacha jest zrobiony z N9E (0,9%).
Czyli teoretycznie powinny oba dawać tę samą ostrość.
Ktoś testował tego Gerlacha? http://sztucce.pl/pl/1697-pol-397-noz-m ... -8308.html
Domyślam się że większość niezadowolonych używała tego samego gerlacha w wersji "ze stali nierdzewnej", bo taki model też jest.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

Zapomniałem dodać że ja stosuje ostrza chirurgiczne. Na dzień dzisiejszy na portalu aukcyjnym z dostawą do domu 100 sztuk można kupić za 20zł (nie we wszystkich aptekach są dostępne).
Plusy są takie że:
- ostrza są ostre i nie wymagają ostrzenia.
- są ze stali węglowej
- każde ostrze jest oddzielnie zapakowane i sterylne.
- używając raz do roku nowego ostrza starczy ich na 100lat, a gdybyśmy marnowali więcej to i tak jedno opakowanie starczy na całe życie. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na rozmiar i kształt (są różne).

Minusy:
Wymagają rączki (można samemu sobie zrobić z byle patyka, albo kupić za dodatkowe kilka złotych - rączki są też w różnych rozmiarach, nie każda pasuje do każdego rozmiaru ostrzy)
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
jacko35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 cze 2017, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

Chcecie mieć dobry nóż to go sobie zróbcie . Wystarczy poszukać w domu na działce , garażu . Ważne aby dał się naostrzyć tak by golił włosy na ręce. Nie musi wyglądać jak nóż do okulizacji - szczepienia . Do naostrzenia potrzebna jest osełka jak najdrobniejsza parę zł w Castoramie i ostrzymy na mokro. Używałem morza do tapet ale jak chcecie mieć proste cięcie to jest za mało ostry i za wiotki. Mam na działce jakiś nóż do okulizacji ale jest ze złego materiału i nie da się naostrzyć.
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Nóż do szczepień czy sekator do szczepień?

Post »

Ja kupiłem taki za ok. 45zł:

Obrazek
...tylko przydała by się osełka do niego a kosztuje więcej niż ten nóż :)
LEGENDS NEVER DIE
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”