Proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

O, liczę na Wasze pomysły. :wit

Elewację domu mam następującą:

Obrazek

Nie jest może najpiękniejsza, ale tynki to koszmarny koszt. Juz opracowaliśmy jak dać kraty i piękne pnącza.

Przed ściana domu, pod oknami, chcemy posadzić azalie, wrzosy itp na lekko podwyższonej rabacie. (fundamenty sa zabezpieczone p/wilgociowo). Przed rabatą musi być ogranicznik w postaci murku (który utrzyma wyżej ziemię) - powiedzmy około 30-40cm wysokości, a przed nim trochę kostki jako dojście do domu.

I moje pytanie: jaki murek i jaka kostka w miarę by pasowały do elewacji?

Pomożecie? ;:180
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Czy cały dom jest w tym kolorze?
Według mnie ładnie wyglądałoby tu podwyższenie zrobione z bordowych gazonów i do tego kostka w tym kolorze. To tylko taka pierwsza myśl, bo jednak otoczenie ma duże znaczenie. Powinnaś podać więcej szczegółów, zdjęcie całego domu z otoczeniem - jeśli to dla Ciebie nie kłopot.

No rysunek już jest... ( edytowałaś swój post, podczas gdy ja odpisywałam... :D ), bardzo ładnie szkicujesz...

To drugie pnącze... też proponowałabym różę - czerwoną. :D
Nie polecam winobluszczu na ścianę ,bo jak zarośnie ścianę to niemal na zawsze.... :roll: No ,chyba, że takie jest zamierzenie....
Zerknij tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1711303
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Na razie to wszystko w śniegu. :wink: Wokoło domu jest jeszcze surowo, więc nie ma do czego dopasowywać. To pierwsze podrygi do zrobienia ogrodu. Cały dom jest z takich bloczków.

(przeglądam gazony...)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

aniawoj pisze: Nie polecam winobluszczu na ścianę ,bo jak zarośnie ścianę to niemal na zawsze.... :roll: No ,chyba, że takie jest zamierzenie....
Zerknij tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p1711303
No właśnie to zdjęcie mnie zachwyciło. :-) Za dużo mam tam łysej ściany i myślę, że pięknie bedzie jak ją pokryje winobluszcz.

Czytam i myślę. ;:224

aniawoj - rzeczywiście wśród gazonów są piękne - takie proste bloczki, które fantastycznie można układać. Ktoś z Was ma z nimi doświadczenie? Wysuszają ziemię pochłaniając wilgoć?

To jest mój styl, szczególnie ten niski murek (i mam już pomysł na ogrodzenie):
http://tablica.pl/oferta/bloczki-gazony ... D5tec.html

Co o tym myślicie?

Jakie rośliny proponujecie?
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Brzoskwinko ... nie wiem z czego są te bloczki ale tynk to nie tylko dekoracja. Ma również swoje funkcje ochronne. Jeśli to silka albo beton komórkowy (suporeks) to chyba nie chcesz na zawsze zostawić tych ścian nie otynkowanych?
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Sylwek, to jest biały sylikat do elewacji. Ścianę mam trójwarstwową: pustak+styropian+sylikat. Mody i możliwości się zmieniają i można by dać tynk, ale to byłaby tylko kwestia estetyczna, a nie wymóg budowlany czy potrzeba ocieplenia, wykończenia itp. Wychodzimy z założenia, że nie ma sensu wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych (ze względu na modę), skoro za tę kwotę urządzę sobie ogród. :lol: No i w czasie się nie odwlecze...
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

OK - nie wiedziałem i dlatego pytałem ale skoro to jest silikat elewacyjny to zupełnie inna sprawa.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Fajnie, że pytałeś. Zawsze trzeba być wnikliwym, bo później ciężko naprawić niektóre błędy. :D Sam widzisz, tynk się nie kalkuluje.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Ale ze mnie ... ;:14 Jak już porządnie zaczęłam przeglądać sieć to załapałam, że gazony to te "wazony" na kwiaty, a nie zwykłe bloczki betonowe udąjące piaskowiec. Ach, tak to jest jak się człowiek nie zna. :oops: Tylko mnie akurat podobają się proste bloczki. Czy ktoś wie jaka firma takie robi? Ta z fotki to firma czeska i u nas nie jest popularna. :cry:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

To białe całkiem ładne jest, może faktycznie winobluszcz.. Można dobrać taki który na pewno będzie się pięknie przebarwiał na czerwono na jesieni, z zielonym dachem ładny kontrast. Tylko trzeba go będzie przycinać, żeby domu nie pożarł;)
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Dzięki loeb za słowa otuchy. ;:196 Juz mam taki bluszcz namierzony na alll... . Pięcioklapowy odm. murorum, więc jest czepny. Super czerwony i pięknie prezentuje się na białej ścianie. ;:63
Ściana jest wysoka i szeroka, więc będzie miał gdzie szaleć. A potem? ... Potem będę się martwić. :;230

Masz jakies pomysły na murki pasujęce do elewacji?
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Powiem ci że ja bym murki z tego samego zrobiła.. albo, zielone, żeby pasowały do dachu. Wtedy byłoby bardziej neutralnie i nawet jakbyś chciała zmienić rośliny zawsze coś można dobrać. Tak myślę.. pamiętam jak byłam mała bywałam w takim domu co miał zielone kaflowe parapety były boskie:) Ja mam mury szare i też się zastanawiam nad winobluszczem, tylko żółtym.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: proszę o pomoc w doborze murków i kostek

Post »

Białych wolałabym uniknąć, bo przy chodniczku, kostce... będą straszliwie brudne. Zielone to chyba tylko cegły klinkierowe robią albo udawany piaskowiec, a to by nie pasowało. :( No nic, może się na coś przypadkiem natknę. ;:65
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”