Sekator-ostrzyć czy nie?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Sekator-ostrzyć czy nie?

Post »

Kupiłem sekator firmy Yato którego ostrze /nożycowy / pokryte jest teflonem.
Czy ostrze takie należy ostrzyć ?
janek
-----------------------
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

Jak się stępi czy zwichruje to musisz naostrzyć... ja mam teflonem pokrytą siekierę nawet, taki bajer :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
PiotrS
100p
100p
Posty: 102
Od: 11 paź 2011, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

ja ostrze co jakiś czas, bo bywa, że używam to cięcia różnych twardszych materiałów... oczywiście warto utrzymać tę ochronną powłokę teflonową jak najdłużej :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

Pisałem do producenta sekatora Yato.Odpowiedzieli mi tak :
Service yato do mnie

Witam,

Jeżeli będzie Pan miał już stępione ostrze to może Pan je naostrzyć, należy jednak pamiętać o tym, że wtedy warstawa teflonu zostanie mechanicznie usunięta/uszkodzona.

Po usunięciu teflonu nie ma już zabezpieczenia ostrza przed korozją.
janek
-----------------------
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

To sobie żarty stroi serwisantka ( mam sobie sekator kupić i nie używać ? ), teflon jest przede wszystkim dla poślizgu, taka moda teraz ( szczególnie w tańszych wynalazkach), np. porządne sekatory mają ostrza ze stali wysokiej jakości, nierdzewnej, bez teflonu ( nawet nasz polski gerlach). Tak czy siak sekator na zimę powinien być wyczyszczony naoliwiony i natłuszczony, zawinięty w szmatkę i czekać na cięcie w suchym i ciepłym miejscu ( żadna rdza go nie złapie). ( stara szkoła ) :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

OOOOOOOOOO i tutaj się zgadzam.
Żaden teflon nie pomoże jeżeli sekatora nie wyczyścimy . ja widać ostrzyć /a ja nie byłem pewny / trzeba tak czy siak. ;:136
janek
-----------------------
Awatar użytkownika
ziolowi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 gru 2011, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

Teflon używany jest do poślizgu (obniżenia wartości tarcia stosowany w tulejach, łożyskach) i ochrony przed korozją. Ja myślę, że to taki zbędny estetyczny bajer. Dobrze naoliwiony sekator będzie równie dobrze działać.
Możesz ostrzyć, nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: sekator-ostrzyć ?

Post »

Tępy sekator trzeba ostrzyć.
Można też nie ostrzyć aby nie uszkodzić warstwy ochronnej.Tylko po co komu tępy sekator?
grodnik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 sty 2019, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sekator-ostrzyć czy nie?

Post »

Każdy sekator po sezonie trzeba naostrzyć. Tutaj fajny przykład jak postępować z sekatorem po sezonie
youtu.be/nis_0x4Vq-Q
OliwiaWarszawa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 gru 2023, o 02:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sekator-ostrzyć czy nie?

Post »

Cześć wszystkim!
Co do ostrzenia sekatorów, to ja bym polecała robić to w trakcie sezonu, a nie tylko po. A ta sprawa z teflonem, to rzeczywiście często wydaje się być bardziej modne niż praktyczne. Między nami, w co drugim domu teflon z maszynki do sandwiczów już dawno został "zjedzony", a nikt nie narzeka. 😉
Jeśli chodzi o konserwację sekatora, to też jestem zwolenniczką tradycyjnych metod, ale zamiast zawijać go w szmatkę, lepiej trzymać w suchym miejscu i dobrze nasmarować olejem. Taki zabieg pomoże utrzymać sekator w dobrej kondycji i ochroni przed rdzą, nawet jeśli teflon się zdziera przy ostrzeniu.
Dbając tak o narzędzia ogrodnicze, można się cieszyć ich sprawnym działaniem przez dłuższy czas. Wiadomo, każdy ma swoje sposoby, ale u mnie ta metoda się sprawdza. jeśli wiesz że sucho i bez wilgoci to jakbyś nie zostawił, rdza się nie pojawi, aha i nie ostrz czasami szlifierką bo mimo iż ostrzejsze to skracasz żywotność sekatora

Serdecznie pozdrawiam!
Pani i Pan M
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”