Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Witam.
Zamówiłem i zamontowalem wąż 4/7 i minizraszacze.
Wszystko podłączyłem i fajnie działa tylko trochę słabo podlewa.
Linia 10m i co metr mam trójnik i zraszacz.
Chciałbym wymienić ten główny wąż na inny i w niego wpiąć te zraszacze.
Tylko jakiej grubości wąż wybrać?
I czy zamontować poprzez trójnik czy wpiąć przez nakłucie?
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Co to wąż 4/7 ? 4 milimetry? I 10 m? Nic dziwnego ze kiepskie ciśnienie. W takiej rureczce spadek ciśnienia jest ogromny. Na moje oko co najmniej pół cala.
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

No właśnie zamierzam podłączyć jako ten główny wąż PE16 lub PE20 i do niego wpiąć te minizraszacze 4mm wężyk.
Tylko jak najlepiej je do tej rury wpiąć?
Trójnik np. 16-4-16 czy "jakieś" wpinki (nie wiem jakich uzyc)?
Widziałem coś takiego tylko nie wiem czy to zadziała?

Pozdrawiam ;)
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Linia kroplująca i zraszacze?
Mąż w ubiegłym roku położył w części ozdobnej działki linię kroplującą.
Wąż 1/2 cala i otwory co mniej więcej 30 cm.
Mamy wodę pompowaną za pomocą hydroforów, więc ciśnienie jest zmienne.
Jestem bardzo zadowolona z pracy tej linii.
Nie biegam po ogrodzie z wężami i mogę podlewać nawet w samo południe,
ponieważ woda leci pod rośliny a nie na nie.
Wygląda to mniej więcej tak

Obrazek

Obrazek
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

No bardzo ładnie :)
Ja nie mam lini całej kroplującej tylko mam wąż 4mm i do niego minizraszacze.
Podłączyłem wszystko pod 4mm ale nie daje rady.
Więc myślałem żeby wymienić główny wąż zasilający 10m na PE16 i do niego co metr wpiąć te mikrozraszacze na pół metrowych przewodach 4mm.
Tylko nie wiem jakiej przejściówki użyć z tego PE16 na 4mm.
Widziałem na alledrogo coś takiego jak wpinki tylko nie wiem czy to zadziała? :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Wąż 16 mm wystarczy na 10 metrów, bo mini zraszaczy na taką odległość chyba wystarczy ze 4. Ja mam wpinki co 3 metry, tyle wystarczy, żeby pokryć powierzchnię zraszaniem. Pod folią od długości 30 m mam w układzie zamkniętym zasilanie, wówczas jest wyrównane ciśnienie i dwa rzędy po 10 zraszaczy. Ciśnienie zasilające powinno być powyżej 2 atm.
Seba5120
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 wrz 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

A jakich wpinek używasz?
Proszę o foto :)
Wystarczy tylko wpiąć?
Nie cieknie z niej?
Ja potrzebuje 9 zraszaczy na 10 metrach więc luzik :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca słabe ciśnienie

Post »

Nawiercam wiertłem o mniejszej średnicy i na siłę ją wciskam. Nie cieknie, bo otwór jest gładki i dopasowany. Czasem wąż wypada z wpinki, jak zraszam zbyt gorącą wodą w czasie przymrozku.
KamilK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2017, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podlewanie kropelkowe w folii z zbiornika.

Post »

Witajcie na wstępnie chciałem się z wami przywitać. Założyłem konto na tym forum, ponieważ widziałem, że są tutaj osoby obeznane w temacie ogrodnictwa i na pewno znajdę tutaj pomoc :)

Mój "problem" polega na tym, że chciałem zrobić sobie podlewanie kropelkowe w folii, aby nie latać codziennie z konewką.
Postawiłem już sobie zbiornik koło foli i z niego teraz podlewać, wcześniej używałem starej wanny :)

Folia i mój pomysł na nią wygląda tak:
http://img03.imgland.net/5xaTT0I.png

Największą rozterkę mam odnośnie podłączenia kroplowników do rury zasilającej, czy każdy kroplownik podłączać oddzielnie czy zastosować jakiś dwójnik czy czwórnik aby mniej dziurawić rurę.

Co bym potrzebował to:
1x filtr
1x sterownik
40x kroplownik
Xx łączników/dwójników etc. zależnie co lepiej wybrać
20 mb rurki 3 albo 4 mm zależy jaki kroplownik
20 mb rury zasilającej w folii
2x zatyczka na rurę
1x trójnik

Co o tym myślicie? Jak u siebie rozwiązaliście podlewanie kropelkowe? Z tego co czytałem w sieci ciśnienie wody z tego zbiornika powinno być ok i wystarczyć do takiego podlewania.
Zdjęcie zbiornika:
http://img03.imgland.net/lOE6PGT.jpg

I zdjęcie samej folii w środku:
http://img.imgland.net/WKbkA_2.jpg

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, system chciałem wykonać samemu bo ceny gotowych systemów są dosyć wysokie a działać i tak będzie tak samo.

Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Pierwsze musisz się zastanowić ile masz rzędów, ja mam dwa rzędy pomidorów na środku folii to dałem poczwórny kroplownik a gdzie mam pojedynczy to daje podwójny kroplownik lub pojedynczy zależy. Mam podłączone to do starej studni na hydrofor, żadnego filtra nie mam nie zapchało się jeszcze, sterownik mam godzinowy ręczny najtańszy wystarczy, na każdej lini zaworek do ustawienia ile ma lecieć wody, nie wiem czy z twojej beczki będzie dostateczne ciśnienie żeby woda sobie przez kapilary schodziła.Mam namiary na firmę na aledrogo która może ci zaprojektować tak jak mnie ile czego potrzebujesz, napisałem że amatorsko podałem tylko ile metrów ile rzędów i ile roślin i tyle jak coś to pośle linka na PW.
yaro2004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sie 2017, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawadnianie ze zbiornika 1000l - Proszę o pomoc

Post »

Proszę was o poradę / pomoc. Po krótce opisze swój problem.
Posiadam działkę 0,5ha ziemia jest fatalna, rośliny wymagają podlewania, przysychają. Muszę im zapewnić jakieś nawodnienie, na chwilę obecną korzystam z dwóch metod.

I - obok domu mam zakopany zbiornik (nr.1) na deszczówkę 10000l do którego łapę wodę np. z rynien.
II - obok szklarni mam zbiornik 1000l (nr.2) do którego przepompowuję wodę ze zbiornika nr.1 i podlewam konewką.

W zbiorniku nr.1 mam zatopioną pompę mebranową i wężem ogrodniczym 1/2" podlewam rośliny ręcznie.
Jest to bardzo czasochłonne, przez 3 godziny nie jestem w stanie podlać nawet części potrzebnej do podlania powierzchni.

zbiorniki zakopałem ze względu na odcięcie się od tzw. kranu - koszt wody ogromy bo kanalizacja itp. zresztą rośliny lepiej rosną na tzw. deszczówce. Myślałem zastosować linie kroplujące, ale nie mam pomysłu, nie mam doświadczenia - doradzcie mi jak można zrobić aby zminimalizować czas podlewania do minimum nie pchając się w duże koszta.

Muszę podlać wszystko razem ze świerkami, thujami i wszystkim co na zdjęciu + dodatkowo koło szklarni mam jeszcze poletko z warzywami (nie narysowałem)

Obrazek
Mateusz24216
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 paź 2017, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawadnianie proszę o pomoc

Post »

Witam wszystkich potrzebuje pomocy zakładam sam ogród i nawodnienie potrzebuje pomocy rozłożylem linie kroplujaca 16 mm i teraz tak będę miał dwa wyjścia plus 3 na zraszacze ktorach jeszcze nie mam pytanie jest takie chce to podpiąć pod kran jaki potrzebuje programator czy potrzebuje elektrozawory jakie mają zastosowanie chciałbym też podłączyć czujnik deszczu do tego czy ciśnienie z kranu wystarczy na to wszystko czy potrzeboje coś jeszcze do tego dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Post »

Mateusz, jeśli chcesz zainstalować czujnik deszczu, to powinieneś mieć programator sześcio-sekcyjny, bo warto mieć mały zapas, bo po czasie być może, że będziesz chciał coś dodatkowo dołączyć. T także muszą być elektrozawory, gdyż można wtedy podlewać różną ilością wody daną sekcję ustawiając odpowiedni czas na sterowniku. Zastosowanie sterownika powoduje, że można podlewać pojedynczo każdą sekcję i przez to wystarczy mniej wydajne źródło wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”