Linia kroplująca,nawadnianie kropelkowe

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Trzeba hydrofor gdyż musisz mieć ciśnienie na linie kroplujaca około 2 atm.Bo ci powyrywa kroplowniki.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Czy ktoś stosował może nawadnianie kropelkowe pod murawą trawnika? Teoretycznie jest to możliwe, a wydaje się dość wygodne...
szejmas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2016, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Linia kroplująca czy zraszacz?

Post »

Witam, moje krzaki borówki zaczęły cierpieć przez suszę. Chcę je nawodnić, na niewielkim terenie ok 250 m2. Do nawodnienie mam hydrofor o wydajności ok 50l/min i odległość od studni ok 50 metrów. Ze studni hydroforem podam wodę na przewód 1/2 cala i na końcu myślę o zraszaczu obrotowym na statywie. Przyszła mi na myśl również linia kroplująca, ale czy przy tych parametrach można ją zastosować?
Stokrotka84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2015, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Podlewanie kropelkowe - jakie?

Post »

Szukam sprawdzonego, godnego polecenia systemu do podlewania kropelkowego roślin na balkonie. Balkon jest średniej wielkości - ma 8 m2. na dłuższej balustradzie zawieszone są kwiaty i to właśnie nimi trzeba się zająć. Jaki system polecacie?
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Witam

W kwestii tego podlewania kropelkowego to najtaniej zrobić proste urządzenie na kilkanascie kroplowników.
Koszt na poziomie około 200 zł .
Jeśli ma sie odrobinkę zacięcia majsterkowicza to całkiem prosta sprawa.
jak wyda sie to interesujace to prosze o kontakt to pomogę co i jak zrobić.

Obrazek


tak to wygląda przy zastosowaniu do truskawek uprawianych w zimie .

kontakt do mnie : hortiled@wp.pl

Pozdrawiam Stanisław
michal1594
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2015, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pompka do węża

Post »

Witam!
Posiadam waż pocący 50m i w końcu chciałbym go gdzieś wykorzystać. Na działce gdzie mam drzewka i krzewy nie ma prądu, dlatego zamierzam kupić baterie słoneczna.

1.
Bateria o jakiej myślę to 50-80w
Akumulator żelowy 7Ah (bo taki mam, jeśli to za mało to jaki?)

2.
Pompka
- Zasilanie 12V 3A
- Średnica króćca 29 mm, wydajność 70l/min
- Podnoszenie 4m

Dane węża: Wydajność wody w zależności od ciśnienia roboczego na 1m: 0,76l - 1,26l/minutę przy ciśnieniu 0,7BAR.
Cały układ miały działać około 45min dziennie [?]
Waż będzie podzielony na odcinki 3 odcinki, 15m każdy (nie wiem czy to ważne)

Domyślam się że bateria da rade zasilić pompkę, lecz czy pompka poda wodę nawet na końcu tych węży?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawadnianie drzew i krzewów

Post »

Rozumiem , że chodzi o linę kroplującą. Do zasilania linii używa się reduktorów ciśnienia do 1 bara. Sama linia jest tak skonstruowana, że powinna zapewnić równomierny wypływ do ok 70mb linii. Za mało danych żeby coś powiedzieć. Napisz z czego ta pompka ma pobierać wodę bo wydaje mi się coś mocno naciągane żeby pompka 36W dała tyle litrów na minutę. Ja mam pompę 650W na 230v o wydajności max 46l /min.Jak doliczyć opory ssania i tłoczenia to wychodzi niecałe 30l/min.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompka do węża

Post »

michal1594 pisze:... dlatego zamierzam kupić baterie słoneczna.
Bateria to łakomy kąsek dla złodziei. Mnie z działki w zimie ukradli wannę na wodę, a w lecie ukręcili aluminiową klamkę.
Abstrahując od złodziei to moc baterii słonecznej pownna być kilkakrotnie większa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

michal1594, najbardziej zwróć uwagę na czystość wody, ponieważ zanieczyszczona woda szybko spowoduje zatkanie węża. 80W bateria da około 4A przy 12V, a zależy to od naświetlenia, na początek może być, ale akumulator może być przeładowywany, gdy go będziesz miał ciągle podłączonego do baterii, bo chyba powinno ładować 10% prądem danej pojemności, to gdzieś około 1A (7Ah : 10%= 0,7A). Można w późniejszym czasie dokupić akumulatory, bądź zasilacz, żeby nie przeładować akumulatora.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Z racji tego, że podlewanie "z węża" w tunelu (głównie pomidory) było czasochłonne na przyszły rok poszukam taniego rozwiązania do pomocy. Przeglądając ten wątek wychodzi na to, że najprostsze i najskuteczniejsze będzie:

- kupić wąż 1/2 cala (taką rurką jest doprowadzona woda w okolice tunelu) i rozprowadzić go po podłożu
- wmontować emitery patyczkowe i umieścić je w miejscach gdzie woda ma wypływać

Mam takie pytania:
1. Czy te emitery (tańsza wersja bez kompensacji ciśnienia) dają równomierny wypływ, rozkład ciśnienia w wężu może bowiem się różnić w zależności od odległości od zasilania (kolejne emitery będą zmniejszać ciśnienie - chyba, że wypływ jest tak mały, że nie ma na nie znaczącego wpływu)? Czy może zminimalizować nierówny rozkład ciśnienia grubszym wężem?
2. Czy przy zasilaniu wodą z wodociągu miejskiego takie emitery są narażone na zapchanie zanieczyszczeniami i trzeba stosować dodatkowe filtry? Podobno ta woda nadaje się do picia prosto z kranu, w instalacji w domu są już zastosowane 2 filtry sznurkowe.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Różnica ciśnienia będzie dosyć znaczna, proporcjonalna do ciśnienia, dlatego warto mieć mini reduktory. Nieco zasilanie dwustronne zniweluje tą różnicę. Lepiej zastosować wąż Pe za kilkadziesiąt groszy i wpinkę, bo pod wpływem ciśnienia wąż ogrodowy w miejscu połączenia będzie przeciekał.
Ja stosuję ( stosowałem) reduktorki i mini rozdzielacze na 5 emitery do podlewania doniczek, a w tunelu najtaniej i najwygodniej węże Ta-pe i ewentualnie nawet zawór lub elektrozawór z regulacją ciśnienia.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Tunel ma 8 metrów długości i 3,5m szerokości, planowałem puścić 2 węże/rury wzdłuż i od nich odprowadzić emitery. Zastanawiam się czy przy stosunkowo małym wypływie z emiterów i grubszej rurze zasilającej rozkład ciśnienia nie zrobi się pomijalnie mały. Podobno te emitery mają po 2l/h (pytanie przy jakim ciśnieniu i czy ma ono wpływ) - 80 sztuk to zaledwie 160 litrów na godzinę, podlewało by się dłużej ale bezobsługowo. Zależy mi na maksymalnie prostym i tanim rozwiązaniu, emitery z kompensacją są znacznie droższe a muszę użyć z 80 sztuk.
Pozdrawiam,
Tomek
noespa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 3 kwie 2015, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawadnianie kropelkowe (Linia kroplująca)

Post »

Ja nie mam możliwości podłączyć się do kranu ponieważ w nim mam nikłe ciśnienie. Natomiast mam beczkę 1000L z deszczówką i planuję zakupić pompę zanurzeniową do niej. Zastanawiam się jakiej wydajności zakupić pompę żeby bez problemu nawodnić tunel 18m2. Też zastanawiałem się nad emiterami patyczkowymi. Czy ktoś taki model przerabiał pompa-rurka-emitery? Co do tego jeszcze będzie potrzebne - czy będę potrzebował reduktor ciśnienia. Pompy jeszcze nie mam i zastanawiam się o jakiej wydajności zakpić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”