Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  
Autor Wiadomość
miisia
 Tytuł: Re: Kompostownik
PostNapisane: 26 mar 2013, o 19:54 
100p
100p

---
Ja osobiscie nigdy nie kupiłabym plastikowego kompostownika.Najlepszy jest zrobiony z desek(mozna zgapic na forum),oprocz tego taki kompostownik posiada przewiew między deskami.Na spod daje się drobnych gałązek a dalej to co się maO kompost warto dbac zarowno z działki jak i z kuchni;obierki ziemniakow ,jabłek,fusy z kawy,z herbaty,wodę z kiszonych ogorkow itd.Napewno nie wolno dawac na kompost perzu i chwastow z dojrzewającymi nasionkami.Pod moim kompostem zamieszkał chomik a poniewaz jest blisko składu drewna więc widziałam rowniez łaskę.To tak na marginesie.Kompost warto miec,roslinki napewno się nam odwdzięczą.

-- 26 mar 2013, o 18:55 --

Ups,co za chochlik się tam wkradł!Przepraszam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

NOTO
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:36 
200p
200p

1 szt.
miisia napisał(a):
Ja osobiscie nigdy nie kupiłabym plastikowego kompostownika.Najlepszy jest zrobiony z desek....

Nie udowodniłeś że drewniany jest najlepszy. Nigdy nie miałeś plastikowego ... skąd więc ta opinia ? A słuszałes pojecię termokompostownik ?

miisia
PostNapisane: 28 mar 2013, o 09:44 
100p
100p

---
Pisząc ten post wyraziłam tylko moje zdanie na ten temat,nie upieram się ze mam tylko ja rację.Miałam na mysli ze z desek ładniej współgra z otoczeniem.I nic więcej!

MagaAga
 Tytuł: Re: Kompostownik i dwa owady cosie
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 21:33 
100p
100p

1 szt.
:wit

Dzisiaj przerzucałam swój kompostownik i zauważyłam że w części tzw nie przerobionej ale wymieszanej z ziemią są dwa "cosie"

Pisze że są, bo je zostawiłam przysypane ziemią ale w nowym miejscu(były w środku w kompoście)...ale do rzeczy...wyglądało to jak szerszeń,było duuuże(ok3-4cm) i było charakterystycznie ubarwione złóto-czerwone .Obydwie szt leżały na boku i jak poruszyłam koło nich to się jak by budziły ale nie odleciały.

Pierwszy odruch - zabić ale zostawiłam bo nie wiem co to,a szkoda w razie czego zabić coś pożytecznego ;:134

Co to było(jest) i co z tym zrobić ;:303

dorotan
 Tytuł: Re: Kompostownik i dwa owady cosie
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 23:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
MagaAga napisał(a):
:wit

Dzisiaj przerzucałam swój kompostownik i zauważyłam że w części tzw nie przerobionej ale wymieszanej z ziemią są dwa "cosie"

Pisze że są, bo je zostawiłam przysypane ziemią ale w nowym miejscu(były w środku w kompoście)...ale do rzeczy...wyglądało to jak szerszeń,było duuuże(ok3-4cm) i było charakterystycznie ubarwione złóto-czerwone .Obydwie szt leżały na boku i jak poruszyłam koło nich to się jak by budziły ale nie odleciały.

Pierwszy odruch - zabić ale zostawiłam bo nie wiem co to,a szkoda w razie czego zabić coś pożytecznego ;:134

Co to było(jest) i co z tym zrobić ;:303

Turkuć podjadek ?

MagaAga
PostNapisane: 8 kwi 2013, o 23:57 
100p
100p

1 szt.
;:185

Przejrzałam wszystkie żyjątka z kompostownika i żaden nie jest podobny do tych moich stworów.

Jutro z rana,uzbrojona w łopatkę i słoik idę wykopać "cosie".

Zrobię im małą sesję zdjęciową :uszy oby tylko nie zwiały ;:202

Paulii
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 16:49 
1000p
1000p
Skąd: Ursynów/Ojcowizna częś w mazowieckim reszta w lubelskim ;)

---
:wit Ja miałam drewniany kompostownik i zgnił nic z niego nie zostało. :|
Drewno w kontakcie z wodą,śniegiem po jakimś czasie zacznie gnić.
Więc zastanawiam się nad plastikowym kompostownikiem :D
Drewniany kompostownik jak i również plastikowy ma swoje wady i zalety :)

Hosta
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 18:07 
500p
500p

1 szt.
Miałem drewniany, mam z tworzywa obecnie:

Wolę zdecydowanie z tworzywa. Lżejszy, posiada lekką ( na silne wiatry za lekką pokrywę) - więc zapachy nie ulataniają się tak. Kształt ma trapezowy, więc gdy przychodzi do przekopania, to po prostu podnoszę go do góry i mam nieograniczony dostęp do pryzmy.

Pryzma się tak nie wysusza, otwory wentylacyjne - no mogłoby być większe.

Co mogę poradzić: jeśli są odpadki z kuchni to warto je rozluźnić trocinami, ścinkami drewna. Trawa jest trudna do kompostowania, za bardzo się zbija. By przyspieszyć kompostowanie, warto przesypać już istniejącym kompostem - zaszczepiamy w ten sposob wiele mikroorganizmów które nie tracą czasu na "pojawienie się".
Najważniejsze utrzymać odpowiednią wilgotność i napowietrzenie. W sezonie kompost przerabia się mi w 2 miesiące - no, ale co miesiąc muszę go po prostu przerzucać. Mam dwa kompostowniki po 400litrów. - gdy go przerzucam, odnoszę wrażenie, że mógłbym ręce poparzyć gdybym wsadził bezpośrednio tam w głąb, tak się grzeje. ten drugi jest przerobiony (zeszłoroczny i jest w nim pełno dżdżownic tzw czerwonych robaków) i się stabilizuje, służąc równoczesnie za substrat do nowo zasypywanej pryzmy. W zimie nic nie robię. Wiec to co zasypuje przez całą zimę (odpadki kuchenne) są ledwie na 1/3-1/2 przerobione na wiosnę. Trzeba przerzucić - najcięższa praca, bo zbita pryzma i ciężka.

Patrząc na moją druga działkę: tam nie mam już sił tak często przerzucać, ale tam pryzma z liści na jesień ma 3m3, po zimie pozostaje ok 1m3 do przerzutu. I to robię tylko raz w roku.
Jeśli tylko będę miał możliwość oddać do kompostowania na duży przemysłowy kompostownik to będę to robił. Łatwiej mi wywieźć jesienią całą górę liści i ściętej trawy i wrócić z pełną przyczepką gotowego kompostu.

Andrzejbdg
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 19:06 
50p
50p

---
A co sądzicie o ażurowo wymurowanym kompostowniku z normalnych cegieł lub np z takich pustaków?
Lepiej żeby miał swoje dno czy żeby wszystko leżało bezpośrednio na ziemi?

Foto poglądowe:
Obrazek

Hosta
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 20:14 
500p
500p

1 szt.
Myślę że jako ściany takiego boksu jak najbardziej słusznie. Ale nie ma sensu wykorzystywać otworów tej dziurawki do napowietrzania układu - za szybko się zapchają i tak już zostanie. Podłogi nie ma sensu robić. tzn. jak zrobisz nie zaszkodzi, ale tez nie pomoże.

Jak chcesz może pomyśleć o rurach drenażowych do napowietrzania, ale takich, które będziesz miał możliwość wysunięcia z boku, gdy przyjdzie do przekopywania/przesypywania/wydobycia kompostu.

PiotrekP
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 20:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Andrzejbdg napisał(a):
A co sądzicie o ażurowo wymurowanym kompostowniku z normalnych cegieł lub np z takich pustaków?
Lepiej żeby miał swoje dno czy żeby wszystko leżało bezpośrednio na ziemi?

Foto poglądowe:
Obrazek

Właśnie dwa dni temu rozebrałem taki kompostownik u klientki. Materiał organiczny był dobrze przerobiony więc możesz budować. Dno było wylane betonem a na to szła stalowa krata i na to jeszcze siatka na krety x2.

Były robione co 0,5m otwory 10x10cm

Andrzejbdg
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 20:51 
50p
50p

---
Taki pustak ma wymiary 11,5 x 49,8 x 23,8 cm, myślałem żeby stawiać je normalnie czyli podstawa by była 11,5 x 49,8 cm, kolejno w odstępach po ok. 8-10cm dla wentylacji od boków. Do tego od frontu jakieś drzwi z desek. Póki co jest kompostownik po starej właścicielce z poustawianych suporeksów i nie wygląda to zbyt estetycznie.

Hosta
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 21:30 
500p
500p

1 szt.
Zrób tylko dobrą podstawę, by nie ściany się nie rozchodziły. Spokojnie w takim układzie może być zrobione. Pierwsza warstwę dałbym pełną, bez przerw.

Andrzejbdg
PostNapisane: 9 kwi 2013, o 21:33 
50p
50p

---
Wiadomo :) będę musiał jeszcze pomyśleć z czego zrobić zadaszenie i za jakiś czas może będzie realizacja. Za dużo tych rzeczy do roboty na raz, tyle dobrego, że wiosna nadchodzi ;:224

Niepotrzebny cytat, pomid.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 105 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości