Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przed ułożeniem pryzmy kompostowej dobrze jest na dno położyć kilka gałęzi by był dostęp powietrza od spodu. Nie będą wtedy zachodziły "zmiany gnilne" kompost będzie sie szybciej przerabiał. Przerzucam 2-3 razy w ciągu roku.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

Hej
Czy są jakieś przeciwwskazania co do zrobienia kompostownika z brzozowego drewna, chodzi mi o to czy kora nie będzie źle wpływać na kompost?
Kompost należy później przesiewać? Po co?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Kora nie będzie źle wpływać, ale drewno brzozowe w tych warunkach dosyć szybko zbutwieje.
Kompost się przesiewa, ponieważ nie wszystkie składniki rozkładają się tak samo szybko, i w kompoście zdarzają się większe, nierozłożone całkowicie części
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

To z jakiego drewna polecasz?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Z impregnowanego :-)
A na poważnie: nie powiedziałem, ze nie polecam drewna brzozowego, stwierdziłem jedynie, że dosyć szybko zbutwieje. Jednak jeśli masz nadmiar brzozowych palików :wink: i nie przeszkadza Ci robienie kompostownika co 2-3 lata od nowa, to zrób z brzozy. Albo chociaż okoruj te paliki, zawsze troszkę trwalsze będzie
Awatar użytkownika
bozydar16
100p
100p
Posty: 108
Od: 27 cze 2008, o 23:41
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Post »

Chciałem z brzozowego drewna bo ładnie by wyglądało:). Każda ze ścian ułożona z patyków sr 3 4 cm poziomo:)
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

Nadal walczę z moim pierwszym kompostownikiem.
Na dno pryzmy położyłam gałęzie różnej długości.
Nie wiem,czy nie za dużo ich nawkładałam?
Widać tylko gałęzie pod polową pryzmy,drugą część już zasypałam.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Post »

I jeszcze mam pytanie odnośnie niezadrukowanych części tekturowych pojemników od jajek
i środków od rolek od papieru toaletowego.
Czy wrzucacie je w całości do kompostu,czy pocięte na mniejsze kawałki?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ja daję w całości, ale na cały rok przerabiania w kompostowniku. Można też ciąć, ale można i rozmoczyć w wodzie i dać coś w pulpy, takiej mokrej masy papierowej, jeśli chcemy, żeby szybciej się to-to rozłożyło.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ja też daję w całości. Po roku nie ma po tym śladu :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
endemitek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2007, o 22:03
Lokalizacja: Myszków

Post »

Witam
Przeczytałam wszystkie wasze wypowiedzi na temat kompostownika i mam jeszcze parę pytań
W chwili obecnej posiadam dwa kompostowniki: jeden termokompostownik, w który zainwestowaliśmy w zeszłym roku i drugi domowej roboty - taki bardzo prowizoryczny z uwagi na brak "mocy przerobowych" pierwszego (bardoz duża ilość skoszonej trawy).
Ale coś z tym kompostowaniem jest chyba nie tak.

Powiedzcie mi jak układacie warstwami wszystkie warstwy wg określonej kolejności???
Trawę i owszem można przesypywać warstwą ziemi, patyczków ale co z pozostałymi rzeczami? Ja dorzucałam: resztki organiczne, chwasty wtedy kiedy mam je akurat na zbyciu, czy nie tak powinnam robić???
U kogoś (nie pamiętam użytkownika) przeczytałam kolejność warstw stosowanych w kompostowniku, tzn. że przechowywujecie je w pojemnikach i dopiero w zależności od potrzeby wrzucacie do kompostownika?

I jeszcze jedno czy przy koszeniu świeżej trawy jaką warstwę trawy trzeba przesypywać? i co to może być oprócz ziemi???

pozdrawiam
Asia
życie jest piękne :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Sypiesz jak leci, nie przechowując nic, tylko od razu rozkładasz warstwą to, co masz, czy to skorupki jaj, czy obierki, czy trawa. Ale skoszona trawa musi być dzielona warstwą ziemi, piasku, gliny, torfu, trocin, kory czy posiekanych patyków, cokolwiek, co "przewietrzy" i odwodni wilgotną trawę, bo inaczej ta zacznie gnić, zamiast się rozłożyć. U mnie sprawdziła się warstwa dwóch dużych koszy trawy na jedną taczkę ziemi, czyli w kompostowniku jakieś 20-30 cm trawy na 10 cm ziemi. Przy popiele z grilla, grubszych liściach, łodygach, papierkach, obierkach, kwiatkach i tak dalej - sypię jak leci i już. Co jakiś miesiąc posypuję paroma garściami "dopalacza", a jak jest bardzo sucho, to polewam wodą po wierzchu.

Nie powinno się hodować na kompostowniku żadnych melonów, dyń i takich tam, bo owszem, rosną pięknie, ale są żarłoczne i kompost pod nimi nie będzie już tak wartościowy, dyniowate i fasolowate wyciągną z niego to, co najlepsze.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
endemitek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 paź 2007, o 22:03
Lokalizacja: Myszków

Post »

Dzięki bardzo :)

Czy popiół z drzewa też będzie się nadawać do kompostownika?
I jeszcze jedno.
Czy w zimę także można wrzucać odpadki organiczne czy na ten czas należy zaprzestać "karmienia" kompostownika (obojętnie jednego czy drugiego)

Czekam i z góry dziękuję.
życie jest piękne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”