Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

My również będziemy zakładać kompostownik na działce i zamierzeniem był drewniany przepuszczalny na ziemi bezpośrednio.. ale po tym co tu czytam trzeba będzie jeszcze raz obmyślić strategię ;:4
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Długi opis hodowli dżdżownicy. Jeżeli ktoś ma życzenie proszę czytać . Opis powinien ułatwić hodowlę robali .
Obecnie posiadamy niewielkie gospodarstwo którym hobbistycznie hodujemy zwierzęta gospodarskie w tym: kozy, owce, kuca, króliki, kury, indyki, kaczki i gęsi. Obecnie nasz kompostownik ma 16 m wielkości, wykonany jest z płyt betonowych. Od kilku lat hodujemy dżdżownice w celu przerobienia nadwyżki odpadków organicznych oraz gospodarczych, w tym obornika.
Najczęstsze pytania związane z hodowlą. Są to nasze spostrzeżenia i obserwacje, nie opis skopiowany z internetu.

Jak założyć hodowlę i co potrzebujemy do jej założenia
Kompostownik zakładamy w miejscu zacienionym, może on być wykonany z desek lub starych palet, może to być również betonowy krąg, pojemnik plastikowy np. mauser lub inny dostępny pojemnik o pojemności około 500 litrów. Mały kompostownik np. beczkę będziemy musieli przenieść do pomieszczenia gospodarczego na zimę. Najważniejsze, aby kompostownik był zabezpieczony od dołu siatką lub deskami lub żeby miał wybetonowany spód. Nie możemy dopuścić, aby do kompostownika dostał się kret. Kret jest największym wrogiem naszych przyjaciół i zje je co do sztuki. Drugim poważnym wrogiem jest słońce, a dokładnie przesuszenie kompostu. Na kompostownik powinniśmy położyć jakieś przedmioty, aby kompost nie parował (nic co zjedzą dżdżownice, cieniowałem starym materiałem, który niestety skonsumowały do ostatniej niteczki). Mogą to być deski, gumolit coś co nie przepuszcza wody i będzie powodowało jej skraplanie. W okresie letnim należy kompostownik podlewać wodą. Pamiętajmy, że nasze dżdżownice składają się w 90% z wody. Każdy kompostownik również musi mieć odpływ nadmiaru wody, aby się nam kochane stworzonka nie potopiły. W dnie muszą być otwory wykonane gwoździem lub niewielkim wiertłem.
Wilgotność w kompostowniku powinna wynosić około 70-80 %. Nasze dżdżownice nie mają zębów, pobierają pokarm w formie pół-płynnej. Dżdżownica pobiera pokarm przegniły ( lub tzw.przekompostowany). Nie może to być błoto, najlepiej jak nadmiar wody ma ujście.
Czego nie wkładamy do kompostownika ? ziemi z ogrodu (do życia zwierzaków nie jest potrzebna), nie dolewamy żadnej chemii, np. do przyśpieszania kompostowania, nie stosujemy oprysków na mrówki. Nie wyrzucamy piór zwierzęcych, kości, skorupek jaj oraz odpadków mięsnych. O plastikach, szkle, drewnie, metalach nie piszę, bo to jasne .

Co kompostujemy i jak. Kompostować możemy: wszystkie części roślin, obornik, papiery, materiały, wszystkie odpadki kuchenne i wiele innych rzeczy. Pamiętajmy róbmy to z głową, bo kompostownik to nie śmietnik. W USA dżdżownice używane są w oczyszczalniach do biodegradacji odpadków, nawet tych skażonych .

Dżdżownica rozmnażanie i szybkość tworzenia humusu:
Kupując np. na aukcji 500 sztuk dżdżownic otrzymamy około 250 ml czystych robaków. W ciągu roku przy sprzyjających warunkach (jedzenie, wilgotność) powinny powiększyć swoją liczbę kilkunastokrotnie. Możemy przyjąć, że w przeciągu 48 godzin dżdżownica przerobi tyle ile sama ma masy. Czyli 500 dżdżownic powinno przerobić około 250 ml kompostu przez 48 godzin. Nigdy nie robiłem takich doświadczeń, ale około 8 ton obornika przerobiły na pryzmie przez 3 lata. Powstał sam humus, czyli czarnoziem, a wpuszczona została niewielka partia. Kiedyś robiłem doświadczenie, które polegało na włożeniu do kompostownika na noc całkowicie zgniłego jabłka. Jabłko to było położone na wierzchu kompostownika pod płytą. Po jednej nocy bardzo niewiele pozostało z jabłka, a za dwa dni został praktycznie ogonek jabłuszka oraz kilka nasionek.

Ile kupić dżdżownic zakładając kompostownik
.
Najważniejsze jest to, aby zakupione robale rozmnożyły się u Państwa w kompostowniku. Nie jest sztuką kupić kilka zestawów, ale zapewnić im odpowiednie warunki i możliwość rozmnażania właśnie w waszych kompostach. Od 500 do 1000 sztuk w zupełności wystarczy na niewielkie przydomowe kompostowniki. Teoretycznie dwie dżdżownice też by się rozmnożyły.

Gdzie żeruje dżdżownica.

Dżdżownica przebywa i przerabia wierzchnią warstwę kompostu, jest robalem, który potrzebuje tlenu. Nie możemy liczyć na to, że posiadamy pełny kompostownik i dopiero wpuszczamy dżdżownice. Oczywiście dadzą one sobie radę, ale przerobią kompost maksymalnie 25 cm na wierzchu. Należy w takich wypadkach widłami "przemieszać" kompost .

Zimowanie dżdżownic.

Kompostownik zabezpieczamy przed mrozem. Np styropianem lub suchymi liśćmi, które wkładamy do worków na śmieci. Nie możemy dopuścić do całkowitego przemarznięcia naszych podopiecznych. Pamiętamy, że gnicie i kompostowanie powoduje zwiększenie temperatury. Dżdżownice kalifornijskie kompostują odpadki także zimą, ale najlepsza temperatura kompostu dla ich rozwoju to 10- 22
kompostowanie w niewielkich pojemnikach lub przetrzymywanie dżdżownic, np. w wiadrze. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć wierzch, gdyż dżdżownice lubią podróżować i będą się wspinać nocą po ściankach i szukać lepszego lokum. Ja obwiązuję pojemnik starym prześcieradłem. Niewielkie pojemniki mogą stać w piwnicach lub pomieszczeniach gospodarczych w szczególności w okresie mrozów.

Ważne
? do kompostu dokładamy celulozę, najlepiej papier, gazety (lepiej nie te kolorowe), wytłaczanki od jajek itp. Celuloza potrzebna jest do rozmnażania, z niej są te małe kokony, dzięki którym rozmnażają się nasi podopieczni.



Tak wyglądają nasze słodziaki:
Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kompostownik ma 16 m wysokości ? :shock:
Moje wątki
Festina Lente
x2-k-a

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

U nas zawartość kompostownika wymienia się co roku. W sezonie wrzucam odpadki, a wiosną mam piękną ziemię do ogrodu.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Biotit pisze:Kompostownik ma 16 m wysokości ? :shock:
Nie 16 kwadratowych. Tam jest podane wielkości nie wysokości.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ok, a możesz pokazać zdjęcie? W sumie duża budowla.
Robaki się wykąpały przed foto sesją? :;230
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Żadna budowla . Jest to taki niski płot betonowy na dwie płyty . Widok nieszczególny bo to kupa obornika w której najaktywniej grasują kury i zmniejszają populację robali.
Biotit - nie wiedziałem jakiego szamponu dla nich zastosować więc na foto takie brudaski trochę :;230 .
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Rozumiem, że biohumusu nie zbierasz?
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Tak ,to jest duży minus , przechodzi do gruntu. Wykorzystuję humus którym napełniam doniczki do sadzonek jagody kamczackiej oraz posypuję krzaki . Humus łączę z perlitem bo sam się po przesuszeniu zbryla. Perlit poprawia strukturę i wilgotność podłoża.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jeszcze dodaj wermikulit i będzie najlepiej, a jak opróżnisz "bunkier" to pomyśl o jakimś korycie z odwodnieniem, tak żeby biohumus Ci sam spływał.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Dzięki Piotrze za podpowiedz , pomyślę - lecz to nie będzie łatwe .
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ja mam łatwiej bo 1 x 1 m , jak nic nie dostanę, to zrobię formę z dech i zastosuję żywicę, taką co budują kadłuby łodzi, odpływ będzie już prosty.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

U mnie by trzeba było zrobić dach a to są koszta, masz zdecydowanie łatwiej przy tej wielkości.
Łatwiej będzie mi dostawić jakiegoś plastikowego mauzera z boku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”